Luin oikein kaksikertaa sanan sumputtui....tuntui niin oudolta...Luki eilen Vesku Loirin konsertin yhteydessä uutisoinnissa..
Täällä ei pääse oikein sumputtumaan......liikenne
Täällä ei pääse oikein sumputtumaan......liikenne
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuolla kevyissä kenttätöissä käväisseenä tänään huomasin, jotta hiljaista ja rauhallista. Ei juurikaan sumppuja. "Somppuja" oli junassa iso lössi. Jokeri paitaisia hyypeleitä laahusti Pasilan asemalla ja nokat niillä näytti Harwall AIV- rehupömpelin suuntaan.
Tulin ajatelleeksi, että jos fanit ovat noin vetelyksiä niin näöltään kuin toimiltaan, niin mikä on nyky-jokerien taso jäällä? Diggasin Jokereita sentään noin 30 vuotta, aiemmin. Pitäisi olla tatsia ja potkua nivusissa, niin sanoakseni. Toimintaa. Äksöniä.Tälle kaudelle en ole katsonut edes sarjataulukkoa, saati tuloksia, kuka joukkueista on missäkin kohtaa? Joku rähinä oli Jokereilla ja Hifkillä.
Ai jaa että s o m p p u kin on 'kirosana' ?
Sumppiutui...kahviutui...on tää niin rikasta tää meidän kieli..
Siellä ne taistot nyt menee...siellä Hartwallin areenalla.... Turkukin sai taas uuden nimen hallilleen....oli välillä HK-halli.....nyt taas sponssaa Marli....eli Marli-areena...
Väkivaltaiseksi on vähän mennyt...ja myös fanit
Kyllä se Typhoon oli se oikea aito nimi, koska minäkin siellä olin valmistusgeimeissä ja luovutuksen aikaan ja Popedakin lauloi siitä mää ja tappuran miäs biisissä. Olin ikäänkuin siirtotyöläinen ja siirtoajan mutta siirtosummaa en kerro :)
Kaikki sen jälkeinen on pilattua. Vai että oikein hookoo lenkki areena :) Nyt naurahdin.
Kyllä se siirtosumma pitäisi kertoa meille.... Rakkaalla lapsella on näemmä monta nimeä.....melkein joka vuosi uusi ....lempinimi. Minusta se Elysee-areena oli hyvä... vaikka en turkkulainen ookkaan
Itse asiassa joutuisin kaivamaan sen ajan verotiedot, paljonko tuli tienattua niinä aikoina? Välillä tosi hyvin välillä niukemmin kun oli koulutuksiakin.
Tjaa Elysee olisi kelvannut, rimmaava nimi. Mistähän se nimi syntynyt muusta kuin skumppa putelista.
Kai se Marlilta tuli silloinkin...Marlin Elysee skumppa.....
Jokupäivä sitten ajattelin markka aikojen palkkoja....aika hyvin on aivot ohjautuneet euroihin jo...
Riippuen hommasta ja keikasta tienasin ajoittain 70 - 100 markan tuntiliksoja, silloin, urakalla yli 20 vuotta sitten. Normiliksat oli kai 32 - 40 markan luokkaa. Kun firmoillakaan ei ollut laskutukset kuin 85 - 120 markan välikköön. Mutta kaikki on suhteellista ja vaihtelee.
Vielä paremmin tienasin 80 luvun puolen välin paikkeilla kun hommista maksoivat. Alas on tultu liksoissa ja lujaa.
Niinpä....ja ennen leipä maksoi yhden rahan ja nytkin se maksaa sen yhden..markasta tuli euro...
Kaikkein vähiten pidän LOKAkuusta...ja se nyt pukkaa päälle...jo huomenna..sananakin se on jo masentava.....loka