Olemme etsimässä omakotitaloa Lohjan Muijalasta, olemme kiertäneet esittelyissä
mutta lähes jokatalossa on ollut jotain ongelmia, onko tämä kovin yleistä kyseisellä asuinalueella?
Onko Muijala hyvä vaihtoehto, ainakin kulkuyhteydet Helsinkiin ovat hyvät ja nopeat,
mutta palvelut ovat aika kaukana, ja hintatasokin tuntuu vaihtelevan kovasti.
Meille on kerrottu että siellä on aika rauhatonta ja ulkomaalaisia paljon etenkin itä Euroopan maista, olemme tottuneet että lähes kaikki palvelut ovat lähellä,
miten toimii lasten päiväkotijärjestelyt sekä terveydenhuolto?
Muijalassa hometaloja?
4
396
Vastaukset
- Tyytyväinen asukas:-S
Hei, muuttakaa Vappulaan! Uudehkoja, hyvännäköisiä ja- kuntoisia omakotitaloja ja rivitaloasuntoja myytävänä. Sijainti erittäin hyvä, koska palvelut lähellä ja 25:sta pitkin ajaa nopeasti pääkaupunkiseudulle. Siis tervetuloa:-).
- 90-luvun taloja
Muijalassa on ihan hyvä koulu ja päiväkoti. Myös päivittäistavarat ja ruuat saa melko läheltä. Muut palvelut on kauempana Lohjan keskustassa, mutta eihän niitä joka päivä tarvitse.
Terveydenhulto yleisesti toimii Lohjalla paremmin kuin Helsingissä. Jonot ovat kohtuullisen lyhyet, sairaala on Lohjalla melko nopean ajomatkan päässä ja Lohjalla aikuisetkin pääsee hammaslääkäriin, jos ehtivät virka-aikaan Lohjalle. Käytännössä kuitenkin Helsingissä työssä käyvä voi harvoin käydä Lohjalla missään lääkärissä paitsi päivystyksessä - ehkä niitä jonoja ei sen takia juuri ole.
Julkiset kulkuyhteydet on surkeat! Bussi kulkee välillä Helsinki-Lohja, se menee aamulla ja iltapäivällä melko tiheään mutta muuten tosi huonosti ja varsinkin viikonloppuna kun olisi aikaa lähteä shoppailemaan, vuoroja on harvoin. Viikonloppuisin ja iltaisin bussi kiertää Helsinkiin Vihdin kautta ja matka kestää tolkuttoman kauan. Oma auto on siis aivan pakollinen, ja baariin tai ravintolaan on kallis taksimatka.
Suurin osa Muijalan taloista on 90-luvun taloja. niissä on sen ajan taloille tyypillisiä ongelmia, mutta yksilöitähän talot aina on. Onko yleensä olemassa minkään muunkaan aikakauden taloja, joissa ei mitään ongelmia olisi? Ei Muijala mitään erityistä mamu-aluetta ole. Maahanmuuttajia nyt voi tietysti asua vaikka missä, eikä ne kaikki ole köyhiä, joten jos jollain on rahaa niin voihan talon ostaa Muijalastakin.
Muijala on rauhallista aluetta, mutta kuitenkaan ei aivan Lohjan rauhallisinta. Vappula ja Vienola ovat rauhallisempia. Vappulan etu on järven rannan läheisyys. Vappulan haittana on sijainti keskustan väärällä puolella ja Ojamon takana, mikä lisää työmatkan pituutta Helsingin suuntaan jopa puoli tuntia suuntaansa. Vienolasta pääsee Helsinkiin lähes yhtä nopeasti kuin Muijalasta, ja myös Lohjan keskustan palvelut ovat lähellä. Sitä alkaa arvostaa viimeistään siinä vaiheessa kun lapset haluavat keskustaan harrastuksiin.- omppujapomppuja
Mitä ihmettä :) " ei kuitenkaan aivan Lohjan rauhallisinta". Muijalassa omakotitalossa pari vuosikymmentä asuneena en ole törmännyt kyllä muuhun kuin ala-asteikäisten jumalattomaan mekastukseen. Lapsiperheitä on todella paljon ja lapsettomat ja ne joiden lapset ovat kasvaneet alkavat muuttaa lapsiperheiden alta pois. Ainoat talot joihin en Muijalassa suostuisi muuttamaan ovat ne pari Muijalan vanhinta kerrostaloa, jotka olivat paikalla ennen kuin kukaan keksi omakotitaloja rakentaa, mutta vuosien aikana nekin ovat siistiytyneet ja lapset leikkivät pihoilla. Maahanmuuttajiahan asuu, ja pitääkin asua, ympäriinsä, mutta Muijalassa en ole törmännyt yhteenkään. Kerran tuli pari ruotsinkielistä vastaan ja heitä jäin hymyillen kuuntelemaan. Kovin on perisuomalaista aluetta :D
- Käy katsoon mitä on
omppujapomppuja kirjoitti:
Mitä ihmettä :) " ei kuitenkaan aivan Lohjan rauhallisinta". Muijalassa omakotitalossa pari vuosikymmentä asuneena en ole törmännyt kyllä muuhun kuin ala-asteikäisten jumalattomaan mekastukseen. Lapsiperheitä on todella paljon ja lapsettomat ja ne joiden lapset ovat kasvaneet alkavat muuttaa lapsiperheiden alta pois. Ainoat talot joihin en Muijalassa suostuisi muuttamaan ovat ne pari Muijalan vanhinta kerrostaloa, jotka olivat paikalla ennen kuin kukaan keksi omakotitaloja rakentaa, mutta vuosien aikana nekin ovat siistiytyneet ja lapset leikkivät pihoilla. Maahanmuuttajiahan asuu, ja pitääkin asua, ympäriinsä, mutta Muijalassa en ole törmännyt yhteenkään. Kerran tuli pari ruotsinkielistä vastaan ja heitä jäin hymyillen kuuntelemaan. Kovin on perisuomalaista aluetta :D
No onhan Muijalassa aika rauhallista. Vaan kyllä minustakin Vienolassa ja Vappulassa on vielä rauhallisempaa, kun niissä ei ole kerrostaloja ollenkaan, eikä läpikulkuliikennettä. Jos täydellinen rauhallisuus on edes tärkeää. Omasta mielestäni ruotsin tai mun vieraan kielen puhuminen ei haittaa, jos sitä puhuu niin että muut ei häiriinny.
Mutta mitäpä noista kiistelee, parasta kun käy katsomassa ja totea itse, minkälaisia eri alueet ovat. Kannattaa tutustua ympäristöön ennen kuin hankkii asuntoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa3612941Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi6463290- 1732284
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa1932013- 1051549
- 1141416
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1101333Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3391264- 801238
- 411138