Hevosen kengät??

suokitonihanii

Niin että onko jollain 12 vee vanhalla suokkiravurilla pakko käyttää ratsastuksessa kenkiä ei vielä mennä mitään ravia rankempaaa ku ratsuprojekti menos vasta alkupääs... kavio on valkokaviota eli kengätkään ei pysy hirveen kauan jalas. niin vähän vastauksia kaipaisin:))

6

2161

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _katherine_

      Valkokavio ei ole syy siihen että kengät ei jalassa pysy. Jos ne usein tipahtelee, on syynä yleensä huono kengittäjä.

      Kenkiä ei ole pakko käyttää, mutta varsinkin talvella kun on liukasta, on hokit aika ehdottomat jos aikoo tallialueelta poistua.

      Ja jos kavio on sen verran pehmeä, että kengät ei meinaa pysyä, todennäköisesti se ei maastoiluakaan kestä ilman kenkiä.

    • suokitonihanii

      Nii se valkokavio ON PEHMEÄÄ ja hevonen aina onnistuu kengät pudottamaan vaikka olisi suomen paras kengittäjä

      • 4+10

        Ei valkokavio ole sen pehmeämpää kuin musta kavio.


    • _katherine_

      Siinä tapauksessa, kerran hevosen kaviot on noin pehmeät, on ne kengät kyllä syytä pitää, jos yhtään aiot ratsastaa muualla kuin pehmeällä kentällä.

      Jos hevosta ei ole kuumakengitetty, kannattaa sitäkin kokeilla. Kuumakengityksellä moni kenkiä tiputteleva on saatu pitämään kengät jalassa.

      • -Metallurgi-

        Senverran sanoisin tuosta kuumakengityksestä, että ei se ole mikään autuaaksi tekevä asia, enneminkin laiskan tai taitamatoman tekijän keino sovittaa kavio kenkään, kun ei viitsitä tai osata muotoilla kenkää kavion mukaiseksi.

        Kokemukseni perusteella kengänhakkaajia on kolmenlaisia;
        -Seppiä jotka keskittyvät enemmän metallurgiaan, suureen työkalu määrään ja kengityskursseilla opittuun kuin hevoseen ja sen tarpeisiin.
        -Raudoittajia jotka lyövät alle samanlaiset kengät kun siellä ennenkin on ollut sen enempää katsomatta kavoin mallia tai pysyykö ne kengät kiinni,
        -Hevosen Kengittäjiä jotka katsovat kuinka hevonen liikkuu, mitä sillä tehdään ja minkälaisissa olosuhteissa, kuinka vanha kenkä on kulunut, onko ollut ongelmia kenkien kiinni pysymisessä, tuntuuko jalka nostettaessa jäykältä, onko kavion muoto tai materiaali jotenkin erikoinen, tarvitaanko todella erikoiskenkää jne... saattavat jopa kysellä satulan sopivuutta tai hevosen ruokavaliota.

        Arvatkaapa mikä ryhmä on kallein.


    • Anonyymi

      Katsokaa miten sen kaviot kasvaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      881
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      848
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      746
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      700
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      584
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      549
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      543
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      56
      509
    Aihe