Kertokaa jotain repäisevää

elämän parantamiseks

Kertokaa jotain mitä teette kun elämä tuntuu tylsältä. Miten tehdä elämässä jotain oikein repäisevää? Miten tuntea taas elävänsä. Miten muistaa menneitä viikkoja. Miten ottaa ilon irti jokaisesta sekunnista? Mikä virkistää teitä? Miten pistää elämänsä kuntoon? Miten jaksatte taas seuraavan viikon?

Yritän tehdä elämäntaparemonttia ja päästä pessimistisyydestäni eroon. En ole elänyt hetkeäkään elämässäni juuri sitä hetkeä varten vaan aina menneessä tai tulevassa. Yritän, mutta en tunnu saavan elämästäni mitään irti. Kai elämässä pitäisi jotain sisältöä olla?

5

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt

      Jos haluat lyhytaikaista piristystä, niin viikonloppureissu toiselle paikkakunnalle/ eri kaupunkiin virkistää jo kummasti! Mutta jos kiinnostaa radikaalimpi vaihtoehto, niin muuttaminen ihan toiseen kaupunkiin/kuntaan, uuden työn hankkiminen jne. kääntää sivua elämässä kummasti.

      Tärkeintä kuitenkin on, kun osaat nauttia elämän pienimmistäkin iloista etkä aina odota jotain suurta tapahtuvan. Tartu hetkeen, elä juuri tässä ja nyt!

    • hyvää v-pankista

      Jos elämä tylyttää kovin ja ylen, niin silloin kannattaa heti arjen tultua puuhata itselleen niin iso vippilaina kuin v-pankki myöntää.
      Kun kuitenkin on enimmältä niin, että vähävaraisia se tylsyys kuitenkin koettelee, ei voi lähtä Bankokiin tai Caribialle lomalle resuamaan.
      Nyt kun on saatu se haettu vippilaina, ei sitten heti panna haisemaan, kaikkea tuhlaamaan, vaan osa vain tärkeitä hankintojen ostoon.

      Tylsyys on ajettu nyt mäkeen. Nopeasti kuluu aika, ei aikaakaan kun jo sopimusehtojen mukaisesti v-pankki peri taas kuukausi eräänsä.
      Ja omankin edun mukaista on hoitaa v-laina ajallaan pois, ettei tule ikävähköä maksuhäiriömerkintää. Kas kun v-pankkisopimuksellakin on lain voima.

    • H-D + laina

      Ruinasin lainaksi kokeillakseni kaverini isoa moottoripyörää. Valehtelin, että olien vanha motskarikonna.
      No ojaan sitten päädyin kaarteessa pikitiellä. Eihän siitä minulle hyvä hyrissyt, jalka poikki ja lainaajan vihat päälleni.

    • onnenpekkainen

      Elämässä on aina sisältöä. Sisältö ei kuitenkaan aina vastaa omia toiveita.

      Tästä päästään suoraan siihen mitä pitäisi muuttaa? Vastaus on: toiveita. Pitää lakata haikailemasta sellaista mitä ei ole ja keskittyä siihen mitä on.

      Tuoli, jolla istut on pehmeä. Käytettävissäsi on tietokone nettiyhteyksillä. Osaat kirjoittaa ja lukea. Et kärsi nälkää etkä ole viluissasi. Jne.

      Näitä positiivisia asioita miettimällä saa jopa päivän kulumaan ja huomenna voit aloittaa miettimisen alusta. Taas löytyy jotain hyvää ja yllättäin taakka selässäsi on hieman keventynyt ja voit onnitella itseäsi onnistumisesta.

    • masse-vasse

      Remontti on aina edessä...
      No, ihan järjestelmällisesti yritän vastata.
      Elämä tuntuu tylsältä.. Niin tuntuu. Kannata ihan oikeesti repimäänkään.
      Muistissa mullakaan oo mitään vikaa. 2 gigaa, ja sitten täytyy siivota.
      Miten tuntea elävänsä... Osta Lada Venäjältä ja tule hengissä takaisin.
      Miten muistaa... käytä nauhoittavaa.
      Miten ottaa ilon irti. Voi hemmetti. Käytä vaikka artesaaneja apuna.
      Heippa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      356
      744
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe