Miksi niin harvat uskovat?

Nykyisten karismaattisten kiihkohenkien ja lahkohengestä syntyneiden uudestikastajien oppi on sama kuin silloinen valeapostolien oppi. Jos tahdot elää Jumalalle, toisin sanoen, olla elävä Jumalan edessä,niin elä laille eli lain mukaisesti ja ole myös kuuliainen meidän opillemme olemmehan me aidosti uudestisyntyneet oikein että tärisee.

Me sitä vastoin sanomme: Jos mielit elää Jumalalle, on sinun kerrassaan kuoleminen pois laista ja pysyä kaukana uudestikastajista ja muista hurmahengistä.
Jos sinulla on Jumalan rauha sydämessä on se merkki siitä että olet uudestisyntynyt ylhäältä et alhaalta kuten nykyajan valheapostolit.
1593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eikös tälläkin palstalla joku vuosi sitten kehuttu kuinka noissa hurmakokouksissa kasvaa osallistujoille jopa kultahampaita suuhun. Kuinkahan moni vieläkin sitä kultaa odottelee suuhunsa saavansa.
Tuollaisten hurmakokouksien vetäjät ovat verrattavissa Sai Babaan!
Huijareita ja roistoja kaikki!
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sathya_Sai_Baba

Äänestä

Jo kauan sitten kuulin kiihkohelluntailaisen väittävän että kun kaadutaan, pyhä henki on täyttänyt heidät.
Sanoi sitä pyhän hengen kasteeksi.
Samoin selitettään kieliä vaikka toinen puhuu siansaksaa.
Helluntailiike olisi rikas jos kerättäisiin niiden tuhansien kullat hampaista.
Profetoidaan eivätkä ne ole käyneet toteen.

Äänestä

" Jo kauan sitten kuulin kiihkohelluntailaisen väittävän että kun kaadutaan, pyhä henki on täyttänyt heidät.
Sanoi sitä pyhän hengen kasteeksi.
Samoin selitettään kieliä vaikka toinen puhuu siansaksaa.
Helluntailiike olisi rikas jos kerättäisiin niiden tuhansien kullat hampaista.
Profetoidaan eivätkä ne ole käyneet toteen "

Ny ei "eenokki 12" tiedä mittää.

Äänestä

Juuri niin sen pitää olla.

Äänestä

Jeesus opetti.
Mekin kerromme samaa Hyvää Sanomaa, evankeliumia.
Väärät silloinkin vastustivat.

Äänestä

Lahkosanoma ei ole hyvää koska se ei johda ketään Jumalan valtakuntaan.
Väärä usko ei pelasta.

Äänestä

Uudestikastaminen on tietysti typerää pelleilyä. Mutta jos ihmistä ei ole ennen kastettu, niin Raamatun opetuksen mukaisesti kasteelle pitäisi mennä. Raamatussa sanotaan, että "joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu". Kaste yksin ei pelasta, vaan se usko. Minun päätäni kyllä pappi valeli vedellä kun olin pieni vauva. En silloin voinut uskoa, koska olin sylivauva. Eli eihän se voinut olla oikea raamatullinen kaste tietenkään. Kun sitten aikuisena tulin uskoon, niin kasteellehan minun oli mentävä. Se ei ollut uudelleen kastamista, koska se oli ensimmäinen raamatullinen kaste minkä sain, rituaalista pään valelemista vauvaikäiselle ei voi kukaan kasteeksi sanoa, sillä silloin tämä pelastuksen edellytys, eli USKO ei voinut olla voimassa!

Tietysti helluntailaisuus ja karismaattisuus ovat valheapostolien opettamaa pakanaoppia, siinä "uusiluomus"-kirjoittaja on oikeassa. Kaikki siansaksat ja kaatumiset kuuluivat alusta asti babylonialaisiin pakanauskontoihin. Pyhä Jumala ei anna mitään niin epäpyhää, kuin kaatuminen ja siansaksan supiseminen on!

Mutta luterilaisuus on yhtä kauheata valheuskontoa kuin helluntai-karismaattinen liike. Naiset, homot, lesbot, avoliitossa asuvat ja uskomattomat saavat pappisoikeuden lukemalla yliopistossa sopivan oppiarvon! Heidän perheensä ei ole yleensäkään uskovaisia, Jumalan sanaa he eivät saarnaa, elävät synnissä itsekin, seurakunta on täynnä ei-uskovaisia ja ateisteja yms. Luterilaisuudessa ei siis ole edes pienen-pieniä viitteitä raamatulliseen kristillisyyteen! Suomessa on aika vaikea löytää seurakunta, joka ei ole harhaoppinen! Parempi vain pysyä ulkopuolella ja elää Jumalan tahdon mukaan.

Äänestä

Tunnustuksellinen lutherilaisuus on ainoa oikea seurakunta jossa Pyhä Henki vaikuttaa voimallisesti.

Äänestä

Tiesitkö eenokki, että lahko määritellään juuri noin: olemme ainoa oikea seurakunta. Sinä siis määrittelit juuri itsesi lahkolaiseksi.
Kristuksen ruumis on Yksi.

Äänestä
  • Lutherilaisuudessa eivät uskovaiset tärise, paitsi karismaattiset lahkohenget ja muut lahkoihin mielistyneet.
    Lutherin oppi on raamatullista ja opin jumalallisuudesta voisin todistaa omakohtaisestikin.
    Ihmeet ja merkit seuraavat niitä jotka uskovat.
    Saaatana seuraa niitä jotka uskovat hänen vääriä profeettojaan ja vapinasta riiivaajat tunnetaan.

    Äänestä

eenokki onplastan suurimpia pilkkaajia eikä tajua paljoa Hengen asioista.

Nukkuukin varmaan katkismus tyynyn alla ja oppi-isän paskerinnappi hyppysissä.

aloitus on muuten samaa lajia, tietämätöntä typerää sopotusta.

Äänestä
  • Nukun hyvin nykyään. On rauha sydämessä ja ilo muistuttamassa joka hetki Jeesuksesta, joka on läheisin minulle, mitä maailmassa voi olla.
    Mitä lahkolaisuuteen tulee en ole nähnyt siellä sanoisinko idioottien,"matelijoiden" ja ryömijöiden joukossa ketään uskosta vanhurskautettua ja miksi?

    Äänestä

Minulla on Jumalan rauha ja lepo sydämessä. Jeesus Kirstus on tänääkin kanssani. Rakas, kanssavaeltaja, en epäile etteikö sinullakin voi olla tämä sama rauha mikäli Vapahtaja on saanut tulla sinun elämäsi herraksi. Ei sitä teologiset saivartelut miksikään muuta. Tiedätkö, että jumalanpilkaajat ateistit pitävt iloa juuri tällaisilla turhilla kädenväännöillä.
Siunaan sinua, vaikka ymmärremme joitain opillisia asioita eri tavalla.

Äänestä
  • Ateistit ja pilkkaajat ovat aikoinaan nauraneet, mutta eivät naura enää.
    He vaikenevat koska saan ne pian tuomituksi sanalla joka kaataa vaikka norsun seisovilta jaloiltaan.

    Äänestä

  • Eenokki 12 kirjoitti:

    Ateistit ja pilkkaajat ovat aikoinaan nauraneet, mutta eivät naura enää.
    He vaikenevat koska saan ne pian tuomituksi sanalla joka kaataa vaikka norsun seisovilta jaloiltaan.

    Ai sinäkin kuulut niihin kaataja pappeihin ja että vielä oikein omalla sanallasi koska vaan. Jos ei tuo ole pahasta lähtöisin, niin mikä sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusiluomus, kirjoitti:

Nykyisten karismaattisten kiihkohenkien ja lahkohengestä syntyneiden uudestikastajien oppi on sama kuin silloinen valeapostolien oppi. Jos tahdot elää Jumalalle, toisin sanoen, olla elävä Jumalan edessä,niin elä laille eli lain mukaisesti ja ole myös kuuliainen meidän opillemme olemmehan me aidosti uudestisyntyneet oikein että tärisee.

Me sitä vastoin sanomme: Jos mielit elää Jumalalle, on sinun kerrassaan kuoleminen pois laista ja pysyä kaukana uudestikastajista ja muista hurmahengistä.
Jos sinulla on Jumalan rauha sydämessä on se merkki siitä että olet uudestisyntynyt ylhäältä et alhaalta kuten nykyajan valheapostolit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu