HS kirjoittaa, että Suomen ortodoksikirkko on ottanut voimakkaasti kantaa Suomen ja Venäjän viranomaisten väliseen lasten huostaanottokiistaan. "On jotenkin kafkamaista, että lapsi riistetään äitinsä rinnoilta vain viiden päivän ikäisenä", kirkko hehkuttaa.
Sitten, kai oikeudenkäyntiä peläten, se ilmoittaa toistaiseksi pidättyvänsä voimakkaamista toimenpiteistä, koska "on kuullut vain (venäläis)äidin version tapahtumista".
Selväksi kuitenkin käy kumman puolella Suomen ortodoksikirkon sympatiat ovat.
Ortodiksikirkko isäntänsä asialla
8
<50
Vastaukset
- vieläkö käyt
Thaimaassa pikkpoikia panemassa ?
- Ei taida olla
isäntä Moskovassa. Toinen ortodoksinen toimii ja sen pääpaikka on Moskovassa, mutta tuo ei ole se. Välit ovat viileämmät kuin nykyisellä hallituksellamme. Näin huonot suhteet eivät ole olleet kertaakaan, rauihansopimuksesta lähtien.
- Eikä olekkaan.
Suomen ortodoksinen kirkko
Suomen ortodoksinen kirkko on Suomen toiseksi suurin uskonnollinen yhteisö, johon kuuluu noin 60 000 ihmistä eli 1,1 prosenttia suomalaisista. Kirkko kuuluu nykyisin Konstantinopolin ekumeeniseen patriarkaattiin autonomisena arkkipiispakuntana. Sen arkkipiispa on vuodesta 2001 ollut Leo. Kirkkokunnan pääpaikka on Kuopio.
- ka-ritsa
Ortodoksikirkko ei tiennyt ensimmäisen lausunnon antaessaan, että isä on sudanilainen. Kun sai tietää, muuttui ääni kellossa.
- ......
aha.
- hallava_hevonen
Onpas outoa asian käsittelyä, sillä tuon huostaanotetun lapsen äiti oli suomenruotsalainen henkilö, ja kasvatus-isänä avioliitossa oli venäläinen mies, jolla on suomenkansalaisuus. Kun taas lapsi oli kertonut äidilleen että vanhemmat pojat kiusasivat, ja kaaduttuaan tyttö oli saanut aivotärähdyksen. Ja kotiin palattuaan koulutyttö oli kiukutellut vanhemmilleen huonoa oloaan. Niin venäläinen kasvatus-isä oli antanut piiskaa kämmenellä takapuolelle.
Ja sosiaalivirkailijat hakivat tytön sairaalasta, jossa aivotärähdys oltiin todettu. Ja tyttö ei ilmeisesti osannut kertoa virkailijoille kaikkea, muuta kuin loukkaantuneena että perheeni kasvatus-isä oli lyönyt takapuolelle.
Ja kaikesta tästä sulvaantuneena venäläinen mies ottanut yhteyttä Putinin asettamaan Lapsiasiamieheen, joka sitten uhkaa talousaarrolla Suomea. Aatelkaas mikä sotku syntynytkään, ja aikuiset eivät osaa selvittää lapsen kanssa asioita kunnolla.- hallava_hevonen
Tässähän se on uutisoitu http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288503982686.html ja voidaan todeta että tuo 5 viikon ikäisen sylivauvan huostaanotto on eri tapaus, joka on kuitenkin tapahtunut oikein ja tarkistettavin perustein.
- hallava_hevonen
hallava_hevonen kirjoitti:
Tässähän se on uutisoitu http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288503982686.html ja voidaan todeta että tuo 5 viikon ikäisen sylivauvan huostaanotto on eri tapaus, joka on kuitenkin tapahtunut oikein ja tarkistettavin perustein.
Sekaannusta kerrakseen, mutta asia on tarkistettavissa että tuo 5 päivän ikäinen vauva oli todellakin alkoholisti äidiltä huostaanotettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262033
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863