Hei. minulla nyt 5 kk ikäinen poikavauva ja kokoajan on pelottanyt että hänellä olisi cp vamma...voisiko kokeneemmat kertoa miten se ilmenee vauvalla?
Poika syntyi normaalisti alakautta, mutta kätilö sanoi että lapsivesi oli haaleanvihreää ja sydänäänet laskivat hieman ponnistusvaiheessa, mutta ponnistuvaihe kesti vain 5min joten nopeasti ulkona!
asiat mistä pelko johtuu on että pojalla oli silloin tällöin silmät kierossa, loppui pojan ollessa 3kk, oli ajoittain kaarelle vetoa ja suosi oikeata puolta nyt kaikki nänä kadonneet...silti jäi mietityttämään.. tällä hetkellä ei eroja ja heiluttaa raajojaan tasapuolisesti , voiko silti olla cp vammaa ?? =(
cp vammasta ?
mietteliäs ...
2
331
Vastaukset
- LL
Käytä lapsi lasten neurologilla jos asia painaa sinua tai siis kun se kerran painaa sinua. Ei kukaan voi jollain palstalla diagnosoida ketään.
- ..........
Jos se yhtään lohduttaa, niin sanoisin, että ei. Oma lapseni syntyi todella huonokuntoisena, hapenpuute oli niin pitkäaikaista, että löytyi vain hyvin heikko pulssi. Ongelmia on ja oli, mutta ei mitään cp-vammoihin viittaavaa sitten ihan vauvaiän. Lähinnä ongelmia on jäänyt hyvin pienille osa-alueille, jotka liittyvät lähinnä oppimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323017Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121263Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411218- 721126
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3001121Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211015Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8883