Missä järjestyksessä auto "sammutustoiminnot" suoritetaan?
Onko se näin?
1) Vaihde vapaalle
2) Käsijarru päälle
3) Virta pois
4) Vaihde ykköselle
5) Jalat pois kytkimeltä ja jarrulta?
Onko se näin?
1) Vaihde vapaalle
2) Käsijarru päälle
3) Virta pois
4) Vaihde ykköselle
5) Jalat pois kytkimeltä ja jarrulta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
no melkein...
käsijarrua ei tarvita jos ei oo jyrkkä mäki...eritoten talvella ei kannata käyttää jos ei oo pakko..voi jäätyä jarrut jumiin
eli ku oot pysähtyny, vaihde ykköselle ellei ole ja sitten sammutat auton, nostat jalan kytkimeltä ja sitten jarrulta
Mutta mun autokouluope kyllä vaatii sen käsijarrun aina. :O
Joo, aina kun auton jättää parkkiin, niin käsijarru päälle. Vaihdekepin voi aina huitasta vahingossa vapaalle, joten 1.vaihteen varaan ei saa pelkästään jättää. Ja jarrut ei ainakaan itsellä ole kertaakaan jäätyneet vrk:n, kahden seisottamisen aikana.
Ei kyllä käsijarrua kannata jättää päälle päiviksi. Käytettäköön 1-vaihdetta tai pakkia. Pakkia ei kyllä vahingossa huitaise pois päältä.
Siskoni osti monta vuotta sitten uuden Ford Fiestan ja jätti sen läpymään autotalliinsa. Palattuaan 2 viikon lomalta käsijarru oli juuttunut pahasti kiinni.
Korjaamosta tullut äijä oli hakannut oikein kovaäänisesti jotain irti.
Itselläni on 945 Volvo. En heti keksisi mitä pitäisi hakata jos käsijarru pitäisi saada pois päältä. Autossa on levyjarrut joka pyörässä, mutta takana on lisäksi pienet rummut, joissa on käsijarrukengät.
no meillä oli joskus kaupan pihas jääny päälle käsijarru..no ei pahasti ollu jäätyny mut hetken oli pieni luisupulukka...ja eihä siellä autos no käsillä miten sattuu huidella. ei se vaihre ny kovin helpolla hyppää vapaalle. ja sen takiaha se talvella jäätyy ku sielä ei tartte paljo olla kosteutta.
Virta pois ja ulos äkkiä. Soita palokunnalle ja etsi sammutin mahdollisimman nopeasti :)