Keskusta jyllää, koripallossakin

Kyllä on ilo silmälle seurata kun kunniakkaat Keskustan alueet ovat riistäneet jopa koripallovaltikan pääkaupunkiseudun löysäpepuilta.
Eivät ne siellä enää osaa kuin muksia toisiaan ja riidellä.
Kyseessä siellä on myös lähes Sodomaan ja Gomorraan verrattava rappio. Siellähän haureus ja muu elostelu lopulta tuhosivat kaiken. Toivon kuitenkin, ettei täystuho iske vaan säästää terveimmät osat.
On hienoa olla Keskustaa lähellä oleva koripallonkin ystävä ja mennä kodin lähelle liigaa katsomaan.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pesäpallohan se on kepulaisten paraatilaji. Niin ja tietysti ne sopupelit siinä. Urheiluunkin kun pitää liittää mukaan aina piraus kepuilua.

Ja tietysti topinkihiihto. Siinä pelissä on oli joukkueessa myös aktiivisimpana aikana Kepu-puolueen puheenjohtakin, joka kehtasi vielä muiden mukana vaatia totuuden kertoneilta STT:n työntekijöiltä puoli miljoonaa markkaa kunniansa loukkaamisesta.

Äänestä
  • Jalkapallon jälkeen maailman harrastetuimmat pallopelit ovat lento- ja koripallo. Suomi on hyvää kansainvälistä tasoa niin lento- kuin koripallossa.

    Lentopallossa olemme olleet mukana maailmanliigassa jo vuosia, Euroopanmestaruuskisoissa parhaimillaan olemme pelanneet pronssipelissä. Viime kisoissa sijoituksemme oli seitsämäs. Pääsimme taas mukaan lopputurnaukseen

    Koripallossa pääsimme niinikään juuri Euroopan mestaruus lopputurnaukseen, viimeksi sjoituksemme oli yhdeksäs.

    Missä onkaan Helsingin - tai edes pääkaupunkiseudun lento- ja koripalloseurat. Konkursissa varmaan a la ToPo. Menestyksemme lepää täysin maakuntien varassa, ja siksi onkin varsin hyvää.

    Jalkapallossa Helsingistä löytyy seura, mutta mikä onkaan Suomen asema jalkapallon maailmankartalla? Pääsemmekö edes sadan joukkoon?

    Jääkiekkoa pelataan vakavissaan alle 10 maassa, joten sen menestys on pienten piirien puuhastelua. Sopii siis hyvin helsinkiläiseen mentaliteettiin. Jääkiekossahan pääosissa ovat väkivaltaisuus, poliisitutkinnat ja muu epäurheilulliset asiat. Ainakin helsinkiläisjoukkueiden kesken.

    Äänestä

On tuo kyllä erikoista, ettei Helsingillä ole joukkuetta enää edes koripallon ylimmässä sarjassa. Siihen on sentään jo totuttu, ettei lentopallon ylimmässä sarjassa ole.

Nämä kaksihan ovat maailmalla ne arvostetuimmat ja kovatasoisimmat sisäpallopelit. Suomikin pelaa nykyisin kansainvälisen tason koripalloa ja lentopalloa arvoturnauksissa, mutta helsinkiläisiä ei ole edes tyrkyllä maajoukkueisiin.

No, käsipalloa sentään osaavat vielä pelata ja salibandya. Vielä kun polttopallon ottaisivat valikoimiinsa, saisivat itselleen kolmannen hauskan sisäpelin, eikä uhkaa maakuntien joukkueista olisi.

Äänestä

on kepulla siihen, että koripalloakin on alettu harrastaa myös kautta Suomen? Kouluilla siihen on suuri osuus, kun niiden muualta tulleet opettajat on innostaneet myös maaseudun nuorisoa lajin pariin. Osuutensa on myös tv:lla ja muulla tiedonvälityksellä, jotka ovat pitäneet esillä lajia, johon pesäpallo- ja dopinghiihtoalueilla on suhtauduttu varsin karsaasti, johon vastareaktiona nuoret on alkaneet harrastaa lajia. Tosin ne parhaat lajin urheilijat siellä kepun maillakin ovat muualta tulleita eikä tietenkään kepulaisia.

Äänestä
  • Kunnanvaltuutetut päättävät sisäliikuntahalleista ja määrittelevät samalla, rakennetaanko sen yhteyteen niin suuri katsomo, että se vetää yleisöä ylimmän sarjatason edellyttämän määrän. Yleisö heijastelee paikkakunnan poliittisia voimasuhteita. Ehkä paikallisissa sponsoreissakin on politiikasta kiinnostuneita.

    En ymmärrä, mitä vain tietyille Kepu-Suomen paikkakunnille rajoittunut pesäpalloharrastus tähän kuuluu. Perinteisiä miesten pesäpallopaikkakuntia korisliigassa kuitenkin ovat ainakin Kouvola ja Loimaa, naispesäpallon puolelta Lapua, Kauhajoki ja Joensuu. Ehkä muitakin, mutta en ole varma, kun en itse ole asunut pesäpallopaikkakunnilla.

    Merkittävimpiä hiihtopaikkakuntia korisliigassa taitavat olla Lahti, Kouvola, Joensuu, Tampere ja Lapua.

    Jalkapalloa pelataan tietysti jokaisella paikkakunnalla Suomessa.

    Äänestä

Huomasihan se HK (HS)-Meriläinenkin viimein tänään jälkihiessä miten helvatan heikoissa kantimissa "pääkaupunkiseudun" koripallo on.
Asenteellisuus seudun erinomaisuudesta tuli esille: "Kunnia MYÖS muille paikkakunnille".
On tämä tosi hullua kun sieltä äärilaidalta annetaan solkenaan neuvoja muualle Suomeen. Mistä tuo "viisaus" kumpuaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sapiens dux kirjoitti:

Kyllä on ilo silmälle seurata kun kunniakkaat Keskustan alueet ovat riistäneet jopa koripallovaltikan pääkaupunkiseudun löysäpepuilta.
Eivät ne siellä enää osaa kuin muksia toisiaan ja riidellä.
Kyseessä siellä on myös lähes Sodomaan ja Gomorraan verrattava rappio. Siellähän haureus ja muu elostelu lopulta tuhosivat kaiken. Toivon kuitenkin, ettei täystuho iske vaan säästää terveimmät osat.
On hienoa olla Keskustaa lähellä oleva koripallonkin ystävä ja mennä kodin lähelle liigaa katsomaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu