IS kysely:Lapset tykkää opiskella ruotsinkieltä

Pitävät sitä myös tarpeellisena jatkoa ajatellen.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288452488015.html
3077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Tämä kyselytulos taisi olla persuille isku päin kasvoja. Persut ei tosin kysele mielipiteitä naisilta tai lapsilta.

Äänestä
  • No OLI kyllä! :/ Onks täs maassa TOIMITTAJILLAKI jo nii huonosti hallussa toi suomenkieli ja matematiikka, ettei niilt vaadita ees kummanka alkeiden osaamista? :/ Ja ois kyl PIRUN kiva tietää et kuin monen ruåttinkielisen kunnan koulussa toi toimittaja kävi tota kysyy, ennenku sai haluumansa lopputuloksen! :P :D

    Äänestä

Timppa kilauttaa parhaillaan kavereilleen Jusulalle ja Putkoselle kysyäkseen; pitääkö hänen kääntää takki tässäkin asiassa? Persukenttä kyllä seuraa perässä nöyrinä kuin teuraslampaat ikään. Soraäänistä seuraa Timpan selkäpuukotus ja kukapa kunnon persu sellaista haluaa?

Äänestä
  • Näin taisi käydä myös EU:sta eroamisen kanssa. Kun persut oivalsi ettei kansa ollutkaan samaa mieltä niin takki alkoi kääntyä.

    Äänestä

  • Lasten suusta totuus kirjoitti:

    Näin taisi käydä myös EU:sta eroamisen kanssa. Kun persut oivalsi ettei kansa ollutkaan samaa mieltä niin takki alkoi kääntyä.

    Ei sitä enää TARTTE nääs ku eks kokoomuslaisetki o jo tekee suunnitelmii et mites me päästään siitä eroon, kuha alkaa LOPUTKI EU-maat kaatuu niskaa! ;) ... Mut ei se mitn pitäkää vaa toiki idea omananne ei me olla samallaisia wineejiä ku te!
    ... Mä tuun jopa torille aplodeeraamaan ku Käyeinen pitää sitä palopuhettaa kuin se HENKILÖKOHTASESTI ihan yksin pelasti suomen ku TARZAN EU-turmiolta!

    Äänestä

"Vastaajat olivat sitä mieltä, että kielitaito on tärkeää tulevaisuuden kannalta"

-kielitaito on tärkeä,mutta ei ruotsin kielen taito.

Äänestä

Lasten vanhemmat ja opettajat syylistyy lasten manipulointiin ja mielen kääntämiseen.
Jos lapselta kysyt . Tykkääthän ruotsinkielestä - niin lapsi tykkää.
Jos kysyt - tykkäätkö pakkoruotsista vaikka olisi muitakin vaihtoehtoja. Lapsi ei osaisi sanoa.
Ruotsia saa opettaa mutta ei pakolla

Äänestä
  • Näinkö aliarvioit lasten älyä?

    Äänestä

  • Teija Korhonen kirjoitti:

    Näinkö aliarvioit lasten älyä?

    Kerrotaanko miksi on pakkoruotsi lapsille todellisuudessa. Kerrotaanko lapsille , että pakkoruotsia opiskellaan vain muutaman suomenruotsalaisen takia.

    Kerrotaanko, että voi opiskella muitakinkieliä joilla pärjää maailmalla laajemmin. Mutta pakkoruotsi estää sen peruskoulussa.

    Teija Korhonen pitää lapsien manipuloinnista.

    Äänestä

Kysely todistaa ainakin sen, että lapsetkin ovat viisaampia kuin persukansanedustajat.

Äänestä

Voi hyvänen aika noita perSSuääliöitä kautta maan.

Äänestä

Juu on kyllä taas PETTÄMÄTÖNTÄ Iltiksen toimittajien logiikkaa tossaki, mis aiheesta ku aiheesta voi IHAN HYVIN pistää vallan mainiosti ite artikkelia täysin päinvastasen otsikon! (tai sit joku iltiksen svantte-toimittaja on käyny väärentää ton toho ennenku lehti menee painoon? :/ ) ... Meinaan:

Jos tos jutussa sanotaan  et: "Jopa puolet peruskoulun opiskelijoista pitää kielen opiskelua myönteisenä" ... Niin eikös se sitten meinaa Ojalan laskuopin mukaan, että YLI puolet EI PIDÄ? Ja jos moon ny yhtään oikein tän demokratian ymmärtäny, ni eks enemmistön ääni ratkase?! ... tai niin ainakin tähän asti? 

... Että solviisii! :/

Äänestä
  • Nyt on kysymys vain PAKOTTAMISESTA se on sama kuin raiskaus.

    Suomen ruotsalaiset haluaa raiskata lasten kielenopiskelut.

    Äänestä

  • hyi hitto kirjoitti:

    Nyt on kysymys vain PAKOTTAMISESTA se on sama kuin raiskaus.

    Suomen ruotsalaiset haluaa raiskata lasten kielenopiskelut.

    Haluu ne raiskata muutakin, mut eivät vaan uskalla!

    Äänestä

  • TimppaTT kirjoitti:

    Haluu ne raiskata muutakin, mut eivät vaan uskalla!

    Toiset sentään uskaltaa.

    Äänestä

  • Väikky kirjoitti:

    Toiset sentään uskaltaa.

    Kiva ku oot ylpeä raiskaajista!?! :/

    Äänestä

  • TimppaTT kirjoitti:

    Kiva ku oot ylpeä raiskaajista!?! :/

    Palkkasihan Timo Soinikin vaalityömiehen, jolla on raiskaustuomio eli Soinikin on selvästi tehnyt arvovalintoja.

    Äänestä

Työmiehet ovat erimaata - kyllä Timppa tietää.

Äänestä

Olen koko ajan ihmetellut tuota persujen kouhotusta ruotsin kielestä. Itse ainakin tykkäsin opiskella ruotsia kouluaikoina ja kyllä, siitä on ollut minulle paljon hyötyä. Mm. silloin kun olin Ruotsissa töissä muutamia vuosia ja siellä ollessa jo opiskeltu kielitaito hioitui todella hyväksi. Miksi minkään kielen opiskelua pitäisi vastustaa? Itse opiskelin myös mm. latinaa ja en tiedä kuinka paljon siitä suoranaista hyötyä on ikinä ollut, mutta mukavaa sekin oli.

Äänestä

Soinistin käsikirjasta:

Kyllä viinakakun tarjoaminen lapsukaisille on paljon tärkeämpää kuin ruotsinkielen opiskelu.

Äänestä

On se kummaettä ei tajuta RUOTSIA saa opiskella mutta ei pakolla. Finnisweeduillekin se on ihan sama mutta kun tunne siitä, että saa pakotettua suomen kansan polvilleen.

Niihän se Saalinkin teki pakotti ja alisti . Teetätti itselleen valtavia patsaita jäädäkseen historian kirjoihin.
Sama on finnisweedula pakkoruotsi on heidän monumenttinsä.

Finnisweedut on niin tyhmiä kun eivät ymmärrä PAKKO sana. Kielitaitoa on nuolla suomenruotsalaisten persetttä myös.

Äänestä

Mihin rivipersu sivistystä kaipaa? Onhan Timpalla aivot ja hovi auttaa.

Äänestä

Onko suomalaiset suomenruotsalaisten lakeijoita. Ai siitäkö onkin kysymys. Suomalaisista lapsistamme kasvateen hovipalvelijoita finnisweeduille .

Äänestä

Mites sitten kun englantiakin on PAKKO koulussa opetella ja niin on monia muitakin PAKOLLISIA kouluaineita. Voisihan toki koko koulunkäynnin muuttaa vapaaehtoiseksi, koska PAKKOkoulu on niin ikävää varmaan monen nuoren mielestä.

Mutta tosiaan, miten persut sitten suhtautuvat PAKKOenglantiin???

Äänestä
  • Yesh! Voisiko persut ajaa oppivelvollisuuden poistamista? Superjytky olisi taattu, jos vain persut ottaisivat koulupakon poistamisen tavoitteekseen.

    Äänestä

Varsinkin finniswenssoneilta koulutus pois . Nehän oppivat tarpeelliset asiat kotonaan. Niinkuin perseen nuolennan ja vastatuuleen kusemisen.
Olisi kokoomus mielissään tulisi säästöjä.

Äänestä

Ei perussuomalaiset halua kieltää ruotsin opiskelua niiltä pennuilta jotka itse ovat valmiita kustantamaan siitä aiheutuvat kulut.

Äänestä

Minua kiinnostaisi tutkimuksen toteutustapa ja esitetyt kysymykset. Olen melko varma, että molemmat ovat olleet tarkoitushakuisia eli määrätynlaiseen lopputulokseen ohjaavia. Lopputuloksen otsikointikin viittaa vahvasti tilaustyöhön.

Äänestä

Taas on menty kyselemään jotain ilman isä timon lupaa ja sensuuria. Dorkaa.

Äänestä

Minusta ruotsin opiskelu oli koulussa ihan mukavaa, kiitos hyvien opettajien. Itselleni muidenkin kielten opiskelu oli suhteellisen vaivatonta. Itselleni ruotsin kieli ei ollut siis mitään pakkoruotsia. Jos on vaikeuksia kielten opiskelussa, ymmärrän hyvin myös vaikeudet oppia ruotsia, jolloin helposti kokee sen pakoksi ja inhottavaksi.
Onneksi kuitenkin yo-kirjoituksissa ruotsia ei ole pakko kirjoittaa, jolloin se ei ainakaan estä ylioppilaaksi pääsyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


80% kirjoitti:

Pitävät sitä myös tarpeellisena jatkoa ajatellen.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288452488015.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu