Harri Lahdensuon avautuminen viimme lapuan sanomassa pistää miettimään miksi hän korostaa sivukylällä asumista - ikään kuin siinä hengessä että kokoomus on paljonkin tehnyt myös sivukylien eteen. Voitteko mainita jotain tällaisia asioita jos niitä on.
Sivukylät ja valtaapitävät
Hämärän peitossa
6160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taidat jäädä ilman vastausta. Loikkarin 'avautuminen' lehdessä ei vaikuttanut uskottavalta. Jotain piti keksiä sivukylääsiä varten.
tais harrin juna mennä jo
Oliko se miltä kylältä tämä Harri, jäi askarruttamaan.
Kokoomushan haluaa mieluummin palveluita kuin hallintoa. Niillä miljoonilla, jotka poltetaan hallintovirkamiesten palkkoihin ym hallinnon kuluihin, ylläpidettäisiin tiheämpi kouluverkko vaikka kyselemällä halukkaita, jotka keskustasta haluavat sivukylien kouluihin. Ei se taksi taida olla kalliimpi siihenkään suuntaan. Kokoomus ajaa tuottamattoman hallinnon lopettamista ja kuntaliitoksia.
Kokoomus haluaa palveluita. Siksi kokoomus ajaa kuntaliitoksia. ???
Suunnilleen kaikki kokemustieto kertoo, että palvelut katoaa keskuksiin MUTTA säästöjä ei tule. Viimeksi eilen oli Hesarissa juttua Tanskan pitempiaikasesta kuntaliitoskokemuksesta. Jostain kuluja pystyttiin nipistämään, toisaalla ne lisääntyivät. Lähidemokratia meni ja palvelut katosivat. Että sillai.
Yleensä kun täällä kysytään jotain jonkun saavutuksista niin vastaus on ollut suuri hiljaisuus, joka panee epäilemään puhetta olevan enemmän kuin mitään merkillepantavia saavutuksia. Pöntisen saavutukset oli tästä oiva esimerkki.
Seuraavat muutama viikko tulevat olemaan taas yhtä pulinaa täynnään. Pitäkää varanne ja päänne kylmänä ja muistakaa edellisen kaupunginvaltuuston säälittävä kykenemättömyys mihinkään merkittävään ja oma-aloitteelliseen.