Pikarahti vs normaali rahti

rahastustako vain?

Miten voi olla että matkahuollossa on erikseen pikarahti. miten se on sen pikaisempaa kuin normaali. rahtia tuntuu olevan joka autossa niin miten se pikaisempi rahti on äkimmin perillä?

jos aamulla tuodaan vaikka matkahuoltoon kaksi pakettia pikapaketti ja tavallinen ja molemmat on menossa tiettyyn paikkaan. niin eikö ne ole ihan vierekkäin siellä bussissa kun sinne menevään autoon rahtia haetaan?

vai makaako tavalliset paketit tarkoituksella jossain ruumassa tai matkahuollossa kunnes ne viitsitään selvittää?

5

1327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....,,,,

      "Pikapaketti aikataulutetaan Matkahuollossa ja kuljetetaan määränpäähän ensimmäisellä mahdollisella yhteydellä. Lähetyshetkellä vahvistetaan, milloin paketti on perillä määräpaikassa. "

      Tuossahan se on selvästi sanottu. Voit vastaanottajalle ilmoittaa, millä vuorolla paketti tulee. Jos on ahdasta, jätetään joku "tavallinen" paketti seuraavaan vuoroon.

      • rahastustako vain?

        Onko autot muka niin täysiä ettei rahti mahtuisi kyytiin? odotan bussia joka päivä matkahuollossa n. tunnin verran ja siinä ehtii seuraamaan rahdin käsittelyä.

        ei ole vielä näyttänyt mikään auto täyteen tulevan tai rahti jäävän kärryyn. joskus rahtia tosin on niin paljon ettei autot kerkeä ajallaan lähtemään vaikka pikavuorosta kyse!


      • hjkpois
        rahastustako vain? kirjoitti:

        Onko autot muka niin täysiä ettei rahti mahtuisi kyytiin? odotan bussia joka päivä matkahuollossa n. tunnin verran ja siinä ehtii seuraamaan rahdin käsittelyä.

        ei ole vielä näyttänyt mikään auto täyteen tulevan tai rahti jäävän kärryyn. joskus rahtia tosin on niin paljon ettei autot kerkeä ajallaan lähtemään vaikka pikavuorosta kyse!

        Missähän matkahuollossa katselet?On välillä niin paljon ettei sovi autoon.


    • kulkuri

      Pikarahdin hyödyn vie matkahuolto. Rahtina sama liikennöitsijälle. Pikarahti voidaan luovuttaa noutajalle välipysäkeiltäkin. Vaan kylläpä täällä harvempien yhteyksien maakunnissa pika-ja tavallinen kulkevat yhdessä.

    • ....,,,,

      Vai vie hyödyn Matkahuolto. Eipä sitä sitten kukaan käyttäne, jos siitä ei ole paketin lähettäjälle ja varsinkaan vastaanottajalle mitään hyötyä.
      Odottakoon asentaja sitä osaa huomiseen, vaikka pikarahtina olisi kädessä tänään kello 12.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      930
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      836
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      105
      741
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe