Mafia rakentaa ydinvoimaa suomeen!?

Työeläke-lehti:

Olkiluodosta suojelurahaa mafialle


Perjantai 5.10.2012 klo 15.23

Bulgarialaiset maalarit ovat joutuneet maksamaan mafialle suojelurahaa voidakseen tehdä töitä Olkiluodon ydinvoimalatyömaalla. Asiasta kertoo Työeläke-lehti.



Olkiluodossa työskentelee paljon bulgarialaisia. (PEKKA JALONEN)

Bulgarialaiset ovat kertoneet olevansa mafian omistaman rekrytointifirman kautta täällä töissä. He joutuivat maksamaan mafialle 50 euroa viikossa suojelurahaa, kertoo Metalliliiton Olkiluodon yhdyshenkilö Janne Vainio.

Työeläke-lehden mukaan ulkomaalaiset työntekijät suostuvat huonoihin työehtoihin, koska kotimaassa ei ole töitä, eikä vahvaa sopimuskulttuuria. Usein puoleen hintaankin tehty työ on kotimaan palkkatasoa selkeästi korkeampi.

Vainion mukaan työmaalla laiminlyödään jatkuvasti työehtosopimukseen kuuluvia etuja. Palkkoja on jätetty maksamatta, ja järjestäytymisestä rangaistaan arestilla.

Kukaan bulgarialaisista ei ole halunnut lähteä selvittämään asiaa omalla nimellään.

Työntekijät eivät pelkää vain itsensä vuoksi, kotimaassa eläviä perheitä on uhattu väkivallalla.

Vainio kertoo lehdessä myös bulgarialaisista maalareista, jotka elivät viikkoja kalastamalla jäätyään jumiin Olkiluotoon.

Työnantaja oli luvannut 1 200 euron kuukausipalkan, mutta palkkapäivänä käteen maksettiin vain pari sataa.

Bulgarialaisesta yrityksestä tehtiin lopulta kansainvälinen etsintäkuulutus. Työntekijöiden palkat ja lentoliput saatiin perittyä yrityksen yläpuolella urakointiketjussa toimivalta saksalaiselta yritykseltä.
15166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mafia ei rakenna pelkästään ydinvoimaa vaan on vahvasti mukana myös valtion tukemassa telakkateollisuudessa jossa tuetaan verorahoilamme ulkomaalaisen työvoiman käyttöä.

Kuinka paljon näitä mafian miehiä pyörii pitkin muita rakennustyömaita on myöskin hyvä kysymys?

Äänestä

Mafia on saanut rakentaa Suomessa aivan rauhassa, koska edellisen porvarihallituksen suojeluksessa oikein olivat. Neljässä vuodessa pääsee kasvikin rehottamaan, niin miksi ei sitten harmailla markkinoilla mafia.

Meidän suomamalaisten asiat on pistetty sellaisiksi, että valvontaa ei ole missään ja jos onkin virkamiehet ja politiikot ovat näiden mafiaveikkojen puolustajia.

Kokoomukselle on tärkeätä, että työn hinnan pitäisi olla työnantajille orjatyöhinta eli 2 euroa tunti, niin kuin tuolla Olkiluodossa. Siksipä meillä rehellisillä suomalaisilla ei ole asiaa noille Olkiluodon työmarkkinoille. Työt siellä tänä päivänä tekee rajojemme ulkopuolelta valuneet, mafioiden kautta siilautuneet työntekijät ja heidä siellä on työvoimasta 80%.

Kovin on kokoomuksen ja keskustan politiikot hehkuttaneet noiden ydinenergiarakentamisten työllistämisvaikutusta, mutta kyllä nuo työt ovat valuneet Molokin kitaan. Porvarihallituksemme oikein innostui tästä työllistamisvaikutuksesta ja livakkkaasti tuli luvat kahdelle laitokselle ja kolmaskin on siunausta vaille.

Äänestä

Teollisuus on ilmoittanut että suomessa olisi liian korkeat palkat. Sitä teollisuus tai sen lobatut kansanedustajat eivät kertoneet että mihin he vertaavat suomalaisten työntekijöiden palkkoja? Kiinalaisiin ja intialaisiin, ylitöitä puskeviin alaikäisiin pikkutyttöihin verrattuna suomalaisilla työläisillä on aivan varmasti kovemmat palkat mutta mitä jos verrataankin saksaan, tanskaan, ruotsiin tai vaikkapa norjaan? Onko suomalaisten käteenjäävä osuus sittenkin suurempi?

Äänestä
  • Ei ole. Suomalaisen keskituloisen käteen jäävä nettopalkka on n. 80% läntisen euroopan keskiarvosta. Sveitsissä netotaan jo tuplasti meihin nähden. Sen tosin ymmärrän, kun heillä on kuntiakin yli 2600.
    OECD:n mukaan yritysten verottaminen on talouskasvulle haitallisinta, työn (palkan) verottaminen seuraavaksi haitallisinta, sitten omaisuuden ja perintöjen verottaminen, sitten kulutuksen verottaminen (alv) ja vähiten haitallista kiinteistöverotus.
    Jos Karpilainen ja Utainen vähän viilaisivat meilläkin tuota ennätysluokkaa olevaa veroastetta, niin voisimme jopa jotenkuten tästä selvitä.

    Äänestä

Suomalaisen teollisuuden johtajat ja asianajajat vertaavat suomea aina liettuaan, latviaan, viroon, bulgariaan tai romaniaan palkoista keskultaessa. He kiristävät ja uhkailevat työläisiä työn kannattamattomuudella ja sillä, että aikovat siirtää tuotantonsa halpatuotantomaihin jos lakkoilaan tai kehdataan pyytää lisää palkkaa.

Paavo Lipposen ollessa pääministerinä hoki Lipponen sitä samaa vanhaa värssyä minkä työnantajat osaavat varmaan unissaankin, malttia, malt-ti-a työläiset! Lipposen mukaan teollisuuden täytyi saada hengähtää että se voisi investoida suomeen. Suomeen ei investoitu tietenkään mitään ja ylimääräisenä jääneet palkkarahat johtajat jakoivat itse itseään komentaen itselleen.

Äänestä

Paavo Juudas Lipponen petti häntä äänestäneen työväestön mitä törkeimällä tavalla. Hän lähti puolustamaan rahamiesten etuja ja sai pakkioksi kostuttaa nokkaansa tuossa kaasuputkihankkeessa. Suomenruotsalaiset säätiöt saivat myös rahoilleen vastinetta Lipposen ollessa pääministerinä ja sieltä Paavo sai palkkioksi Freudenthal mitallin.

Lipposella taisi nousta tuossa herrojen pyörityksessä pissa päähän kun hän alkoi väheksymään suomenkielisiä väittämällä ettei heillä olisi edes omaa identiteettiäkään. Kaiken tämän jälkeen Lipponen oletti että tämä sama suomenkielinen työväestö olisi ollut niinkin hölmöä että olisi äänestänyt Paavon vielä presidentiksi?

Äänestä

Nuo kiinijääneet mafian työntekijät ovat arvatenkin vain jäävuoren huippu. Ulkomaalaista harmaata työvoimaa ei voida kontroloida mitenkään niin kauan kun he "maksavat" veronsa kotimaihinsa.

Työntekijöiden pitäisi maksaa veronsa aina siihen maahan missä työskentelevät kulloinkin. Millään muulla tavalla ei ole mahdollista tietää edes sitä, keitä he todellisuudessa ovat.

Äänestä
  • Tiesittekö että myös Caj-Göran (Alexader) Stubb teetti talonsa remontin virolaisilla hämärämiehillä? Myöhemmin jälkiä paikkailtiin sitten suomalaisellakin työvoimalla joka närkästytti Stubbia jo siksikin, että fanaattisena suomenruotsalaisena ja pakkoruotsittajana Stubb ei pidä suomenkielisistä, ja siksi, koska suomalaiset tai oikeastaan suomalainen oli huomattavasti kalliimpi kuin virolaiset.

    Äänestä

Ja miten Suomen valtio pystyy tarkistamaan kuka on mafian palkkalistoilla jos lähtömaakaan ei pysty? Kyllä ne ydinvoimalat nousee pystyyn tekipä niitä mafia tai maalari.

Äänestä

Ydinvoimalat ja muutkin rakennukset nousevat pystyyn ihan kotimaisellakin työvoimalla. Suomessa on yli 300 000 (kolmesataatuhatta) työtöntä joista riittää varmasti reippaita osaajia täyttämään kaikki ne paikat joissa työläisiä tarvitaan.

Äänestä

Viron ORJAT aiheuttavat erityistä huolta suomalaisista JA SOOMELE.PÕLIS suomalaisten HYVINVOINTI kärsii vakavasti.
Suomi on jo hirveän VARMASTI kunnossa viron orjien kuluttua ja kaikkien muiden maahan muuttaneille pakolaisia ​​orjiksi JA muulit vuoksi.
Jokin aika sitten Suomi oli kauniimpi RAUHALLINEN MAA JA Polis suomalaisista mutta nyt on kauhea.
Jokapäiväistä ONGELMAT viron orjien EESTIST kamala ikävä jo Suomessa
Polis suomalaiset on taisteltava vanhan HEOLU JA Polis VÄESTÖNOSUUDEN rauhan puolesta.
Matkailijat matkaan ja olkoon KAIKKI

Äänestä

Edellinen porvarihallitus oikei hullaantui siitä, että halavalla suhaan atomivoemoo. Niin hullaantuivat ja vihreät siinä mukana, että Suomen niemelle rakenettaisiin kolme ydinvoimalaitosta. Onneksi yhden saivat torpattua, mutta kahta laitosta suunnitellaan ja halavan rahan Oliluoto ei valmistu.

Äänestä

Suomessa on yli 60 000 nuorisotyötöntä joka on valtava voimavara! Me emme tarvitse lisää maahanmuuttajia suomeen siksi että täällä olisi työvoimapula. Ulkomainen pimeä harmaatalous olisi saatava kuriin mitä pikimmin. Ei ole mitään järkeä että suomalaisella verorahoilla tuetaan ulkomaisen harmaan työvoiman työllistymistä kuten tellakkateollisuudessa on tapahtunut. Maksetaan telakkatukia että virolaiset yms. saisivat töitä?!

Äänestä

Suomalaiset veronmaksajat on pakotettu maksamaan telakkatukia jotka työllistävät ulkomaalaisia ja jotka lahjoittavat laivan puoli-ilmaiseksi ahvenanmaan suomenruotsalaisille?!

Stefan Wallin kertoi pääministeri Kataisen olevan hänen taskussaan. Tarkoitaneeko tuo sitä, että suomalaisten veronmaksajien rahat kulkeutuvat erilaisten tukien muodossa suomenruotsalaiselle 5%:selle kielivähemistölemme?

Nythän muut esim. taiteelle ja tieteelle tarkoitetut tuet on jaettu tähän menessä siten että puolet rahoista on annettu 5% suomenruotsalaiselle kielivähemistölle ja jäljelle jäänyt toinen puoli on jaettu 95% suomenkieliselle valtaväestölle kun oikea jakotapa olisi niin että viisiprosenttinen kielivähemistö saa tietenkin 5% rahoista jne! Kuinka paljon tukirahoja nämä suomenruotsalaiset oikein imevät itsellensä?!

Äänestä

SUOMESSA vihataan sekä niitä ORJASI KUKA suomen tai muualle ORJAMA paeta.
EI kotimaahansa selvinneet TAI osannut elää ja pakeni muualle MAAHAN haittaa virolaisten mainetta ja Viroa
KALEVI POIKA TYTÄR orjien niitä kutsutaan marginaalissa olevia ihmisiä EESTIST JOTKA SUOMEN eroa matkustaa.
He eivät olleet SUOMESSA toimeenpannut eikä osannut elää ja he jää myös Suomessa tai muualla maassa toteutettavaa.
KIINNITTÄVÄT EESTIST Makarov ja makkarat SUOMI MUKAAN ja menevät MAANANTAINA suomalainen ORJAMA ja perjantaina SUOMI TAKAISIN Makarov syömään.
ELÄMÄ marginaalissa olevia ihmisiä on Virossa orjia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtio tukee kirjoitti:

Työeläke-lehti:

Olkiluodosta suojelurahaa mafialle


Perjantai 5.10.2012 klo 15.23

Bulgarialaiset maalarit ovat joutuneet maksamaan mafialle suojelurahaa voidakseen tehdä töitä Olkiluodon ydinvoimalatyömaalla. Asiasta kertoo Työeläke-lehti.



Olkiluodossa työskentelee paljon bulgarialaisia. (PEKKA JALONEN)

Bulgarialaiset ovat kertoneet olevansa mafian omistaman rekrytointifirman kautta täällä töissä. He joutuivat maksamaan mafialle 50 euroa viikossa suojelurahaa, kertoo Metalliliiton Olkiluodon yhdyshenkilö Janne Vainio.

Työeläke-lehden mukaan ulkomaalaiset työntekijät suostuvat huonoihin työehtoihin, koska kotimaassa ei ole töitä, eikä vahvaa sopimuskulttuuria. Usein puoleen hintaankin tehty työ on kotimaan palkkatasoa selkeästi korkeampi.

Vainion mukaan työmaalla laiminlyödään jatkuvasti työehtosopimukseen kuuluvia etuja. Palkkoja on jätetty maksamatta, ja järjestäytymisestä rangaistaan arestilla.

Kukaan bulgarialaisista ei ole halunnut lähteä selvittämään asiaa omalla nimellään.

Työntekijät eivät pelkää vain itsensä vuoksi, kotimaassa eläviä perheitä on uhattu väkivallalla.

Vainio kertoo lehdessä myös bulgarialaisista maalareista, jotka elivät viikkoja kalastamalla jäätyään jumiin Olkiluotoon.

Työnantaja oli luvannut 1 200 euron kuukausipalkan, mutta palkkapäivänä käteen maksettiin vain pari sataa.

Bulgarialaisesta yrityksestä tehtiin lopulta kansainvälinen etsintäkuulutus. Työntekijöiden palkat ja lentoliput saatiin perittyä yrityksen yläpuolella urakointiketjussa toimivalta saksalaiselta yritykseltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu