Miten päästä r viasta`?

angel89

Eli miten oppia sanomaan R, yleisiä vinkkejä kaipaan !!

7

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uolevi

      Kuuntelet muutaman kerran tuon fröbelin palikoiden puuhapete- kappaleen. Solistilla on niin paha ärrä vika, ettei huvita enää sanoa ärrää ollenkaan.

      • ärräope

        Voisit koittaa "apuäänteenä" /d/:tä. Siis nopealla tempolla den den den den den drrn. /d/:n kohdalla kieli on just sillä kohdalla suussa, missä sen kuuluisi olla "normaalia" /r/:ää tuotettaessa. Virheelliset pärinät syntyvät väärässä paikkassa suussa. Katso peilistä, miten kielesi vääntyy nykyisen ärräsi kohdalla, oikeasti sen kuuluisi päristä yläetuhampaiden takana.

        Kaikkinainen kielen jumppaaminen on hyväksi, ja muista, että tavoiteltavan täryn on oltava kevyt; yritä välttää liikaa ponnisteisuutta, vaikka sitä aluksi väistämättä on. Lapsuuden jälkeen voi oppiminen vaatia enemmän työtä ja tuskaa, muttei ole mahdotonta. Jos ei tulosta tule, varaa ihmeessä aika puheterapeutille, saat lisää vinkkejä. All the best! (-:


    • Äiti93

      Kouluissa on puheopetusta ja lisäksi voi käydä puheterapiassa.Lapsellani oli kanssa sama vika.Puheterapeutti tuli hetken päästä siihen tulokseen että ei treenaamalla korjaannu kun kielen alapuolella oleva jänne tai muu sellainen oli liian tiukka joka esti kielen liikkumisen oikein.Tilasimme ajan yksityiselle lääkärille ja paikallispuudutuksella lääkäri napsaisi kielen alta.Jäätelöä meni litratolkulla.Pari viikkoa leikkauksen jälkeen se ärrä pärähti ja nyt ei vaivasta tietoakaan.Toki varmaan normaali sairaalassakin voi käydä leikkuutaan mutta veikkaan että leikkausjonot on pitkät ja yksityiselle pääse nopeitten.

    • cedrik

      Syynä on yleensä liian lyhyt kieli eli siis se jänne joka siinä alla, estää kielen yltämisen riittävän pitkälle. Ei siinä mikään harjoitus auta..

      Itse katkaisin jänteen painamalla kielen voimakkaasti kitalakea vasten ja avaamalla suun.
      Vain napsahdus ja jänne oli poikki.

      Tämän tein noin kolme kertaa ja siitä muistona ovat poikittaisharjanteet jänteessä.

      Älä sitten kokeile tätä kotona! Lääkärissä homma hoituu kerralla, itse vain en oikein tiennyt miten hakeutua leikkaukseen ja homma piti tehdä itse.. Koko ala-asteen kuljettiin jossain puheterapiassa, joka oli siis aivan turhaa kidutusta. Den-den-den..plääh!

      • cedrik

        Kun kieli oli tarpeeksi pitkä niin se ärrä tuli sieltä heti ilman mitään harjoitusta..


    • 4.7

      en tiä enään.

      • *pelkele*

        En minäkään - pelkele sentäs.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe