Eli miten oppia sanomaan R, yleisiä vinkkejä kaipaan !!
Miten päästä r viasta`?
angel89
7579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuuntelet muutaman kerran tuon fröbelin palikoiden puuhapete- kappaleen. Solistilla on niin paha ärrä vika, ettei huvita enää sanoa ärrää ollenkaan.
Voisit koittaa "apuäänteenä" /d/:tä. Siis nopealla tempolla den den den den den drrn. /d/:n kohdalla kieli on just sillä kohdalla suussa, missä sen kuuluisi olla "normaalia" /r/:ää tuotettaessa. Virheelliset pärinät syntyvät väärässä paikkassa suussa. Katso peilistä, miten kielesi vääntyy nykyisen ärräsi kohdalla, oikeasti sen kuuluisi päristä yläetuhampaiden takana.
Kaikkinainen kielen jumppaaminen on hyväksi, ja muista, että tavoiteltavan täryn on oltava kevyt; yritä välttää liikaa ponnisteisuutta, vaikka sitä aluksi väistämättä on. Lapsuuden jälkeen voi oppiminen vaatia enemmän työtä ja tuskaa, muttei ole mahdotonta. Jos ei tulosta tule, varaa ihmeessä aika puheterapeutille, saat lisää vinkkejä. All the best! (-:
Kouluissa on puheopetusta ja lisäksi voi käydä puheterapiassa.Lapsellani oli kanssa sama vika.Puheterapeutti tuli hetken päästä siihen tulokseen että ei treenaamalla korjaannu kun kielen alapuolella oleva jänne tai muu sellainen oli liian tiukka joka esti kielen liikkumisen oikein.Tilasimme ajan yksityiselle lääkärille ja paikallispuudutuksella lääkäri napsaisi kielen alta.Jäätelöä meni litratolkulla.Pari viikkoa leikkauksen jälkeen se ärrä pärähti ja nyt ei vaivasta tietoakaan.Toki varmaan normaali sairaalassakin voi käydä leikkuutaan mutta veikkaan että leikkausjonot on pitkät ja yksityiselle pääse nopeitten.
Syynä on yleensä liian lyhyt kieli eli siis se jänne joka siinä alla, estää kielen yltämisen riittävän pitkälle. Ei siinä mikään harjoitus auta..
Itse katkaisin jänteen painamalla kielen voimakkaasti kitalakea vasten ja avaamalla suun.
Vain napsahdus ja jänne oli poikki.
Tämän tein noin kolme kertaa ja siitä muistona ovat poikittaisharjanteet jänteessä.
Älä sitten kokeile tätä kotona! Lääkärissä homma hoituu kerralla, itse vain en oikein tiennyt miten hakeutua leikkaukseen ja homma piti tehdä itse.. Koko ala-asteen kuljettiin jossain puheterapiassa, joka oli siis aivan turhaa kidutusta. Den-den-den..plääh!
Kun kieli oli tarpeeksi pitkä niin se ärrä tuli sieltä heti ilman mitään harjoitusta..
en tiä enään.
En minäkään - pelkele sentäs.