ST1:sen E99+ hintansa väärtti?

Oilersin Olga

Onko ST1:sen E99 ,jota myydään ST1:sen Shell-asemilla hintansa väärrti. Lisähinta tälle tuotteelle on 10 snt/litra 95E:hen verrattuna ja 5snt/litra muiden asemien 98E:n hintaan verrattuna. Olen sitä muutaman kerran tankannut mutten huomannut tehoissa tai kulutuksessa mitään eroa "tavalliseen" bensaan verrattuna.

6

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V-power99+paras

      On.Minä käytän tuota Shellin V-poweria eli 99 ruohonleikkureissa,autoissa(3kpl) moottorisahoissa,raivaussahoissa.Siinähän on lisäaine joka poistaa moottorista kitkaa eikä moottorikaan niin kulu jonka olen huomannut ruohonleikkureista.Kestävät tuolla bensiinillä pitkään koska koneet käy vähän kylmempänä ts.palamistila on alempi kuin esim.95 bensiinillä.Ja joskus kokeilin kahdella moottorisahalla(ost.uutena stihl ms250c) toisessa käytin v-poweria ja toisessa 95 bensaa 3% stihl kaksitahtiöljyä käyttäen niin tuo saha meni loppuun aikaisemmin missä käytin 95 bensaa.Tuo saha pelaa vieläkin missä käytän 99 v-poweria.Köyhän ei kannata ostaa halpaa niinhän se TM aikoinaan mainosti.

      • mies32

        No kun tavallinen auton moottori kestää millä tahansa litkulla reippaasti päälle 200tkm, niin en paljon näe järkeä tuossa 10c / litra sijoituksessa.
        Jos lasketaan tuon 200tkm ajalta kulut, niin tuollaisella 7l / 100km kulutuksella siis 70c/100km eli 200 000 / 100 x 70c = 1400€.
        No eihän tuo tietysti mikään maailmanloppu ole hinnaltaan, mutta mieluummin lähden tuolla rahalla etelään.

        99-bensa on tietysti kannattavampaa jos moottori on korkeaviritteinen, joka pystyy käyttämään "laatubensan" hyväkseen. Silloinhan kuluja ei käsittääkseni juurikaan tule, kun kulutus voi laskea ja tehot lisääntyä (tästä ihmiset yleensä ovat valmiita maksamaankin). Mutta tavallinen autonlousku ei juuri hyödy 99:stä. Eniten hyötyviä ovat käsittääkseni urheilullisesti viritetyt koneet.


      • 13+13

        suomessa myydään vain 95 ja 98 oktaanista bensiiniä


    • tehoaine

      aikalailla samaa kun 98 oktaaninen bensa, v-powerissa vähän erilaiset tehoaineet....

    • en tankkaa

      Sehän on vain ST1:n 98:ia

      • St1 bensakuski kerto

        Vpowe suomessa aivan samaa tavaraa, kuin 98, seassa vain YLEENSÄ hieman lisäainetta, jonka määräkin vaihtelee aineen sekaan laittajan mukaan. (Siis, huom, yleensä, ei ainaa!)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe