Reseptit

Onko saman psykiatrian poliklinikan eri lääkäreillä mahdollisuus tarkistaa toistensa kirjoittamat reseptit?

5

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkistavat

      Sekä saman poliklinikan että saman sairaanhoitopiirin muiden poliklinikoiden lääkärit ja hoitajat näkevät kirjoitetut reseptit. Kokemusteni mukaan julkinen sektori ei osaa vaitiolovelvollisuutta.

      Vaihda yksityiseen, esim. Terveystaloon tai Mehiläiseen, mutta sano silloin ilmoittautuessasi, että haluat tietojesi pysyvän salassa. Jos et mainitse tätä, saman (tässä esimerkissä Mehiläisen) muissa toimipisteissä nähdään epikriisisi ja määrätyt reseptit.

      Kokemukseni mukaan Turun Mehiläisen neurologi oli yhteydessä julkisen sektorin virkaveljiinsä, jotka puolestaan kertoivat äidilleni ilman täysi-ikäisen lupaa. Myös hoitajat lukevat epikriisit (ja siten reseptimääräykset) ulkopuolisille, jotka soittavat.

    • kyllä...

      Saman poliklinikan kaikki työntekijät näkevät tietosi. Itse asun Helsingissä, niin minun tietoni näkyvät kaikille psyk. yksiköille koko Helsingissä.

    • Kysyn vaan

      Joskus se on mahdollista mutta ei aina. Sähköisen reseptin myötä onneksi on koska silloin ei tule kirjoitettua lääkkeitä liikaa jotka menisivät katukauppaan muuten.

      Joka tapauksessa on todella tärkeä tietää mitä lääkkeitä potilas oikeasti käyttää. Mitä järkeä on määrätä lääkkeitä jos niitä ei käytetä? Jos on haittavaikutuksia niin pitää sitten vaihtaa lääkettä jos vain on mahdollsita.

    • bipo 1

      silloin kun vielä olin psykiatrisen poliklinikan hoidossa ja hätätilanteessa kävin toisen lääkärin vastaanotolla niin kyllä hän ihan luki koneelta mitkä lääkkeet on käytössä ja millä annostuksella , Olinhan pahentuneen tilanteen takia pyytänyt annostuksen lisäämistä. Lääkäri halusi tavata jotta voisi arvioida tilanteeni...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      203
      3253
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      246
      3061
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      206
      2264
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1912
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      121
      1645
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      215
      1406
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      85
      1124
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      999
    9. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      185
      956
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      115
      952
    Aihe