Reseptit

Onko saman psykiatrian poliklinikan eri lääkäreillä mahdollisuus tarkistaa toistensa kirjoittamat reseptit?

5

322

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkistavat

      Sekä saman poliklinikan että saman sairaanhoitopiirin muiden poliklinikoiden lääkärit ja hoitajat näkevät kirjoitetut reseptit. Kokemusteni mukaan julkinen sektori ei osaa vaitiolovelvollisuutta.

      Vaihda yksityiseen, esim. Terveystaloon tai Mehiläiseen, mutta sano silloin ilmoittautuessasi, että haluat tietojesi pysyvän salassa. Jos et mainitse tätä, saman (tässä esimerkissä Mehiläisen) muissa toimipisteissä nähdään epikriisisi ja määrätyt reseptit.

      Kokemukseni mukaan Turun Mehiläisen neurologi oli yhteydessä julkisen sektorin virkaveljiinsä, jotka puolestaan kertoivat äidilleni ilman täysi-ikäisen lupaa. Myös hoitajat lukevat epikriisit (ja siten reseptimääräykset) ulkopuolisille, jotka soittavat.

    • kyllä...

      Saman poliklinikan kaikki työntekijät näkevät tietosi. Itse asun Helsingissä, niin minun tietoni näkyvät kaikille psyk. yksiköille koko Helsingissä.

    • Kysyn vaan

      Joskus se on mahdollista mutta ei aina. Sähköisen reseptin myötä onneksi on koska silloin ei tule kirjoitettua lääkkeitä liikaa jotka menisivät katukauppaan muuten.

      Joka tapauksessa on todella tärkeä tietää mitä lääkkeitä potilas oikeasti käyttää. Mitä järkeä on määrätä lääkkeitä jos niitä ei käytetä? Jos on haittavaikutuksia niin pitää sitten vaihtaa lääkettä jos vain on mahdollsita.

    • bipo 1

      silloin kun vielä olin psykiatrisen poliklinikan hoidossa ja hätätilanteessa kävin toisen lääkärin vastaanotolla niin kyllä hän ihan luki koneelta mitkä lääkkeet on käytössä ja millä annostuksella , Olinhan pahentuneen tilanteen takia pyytänyt annostuksen lisäämistä. Lääkäri halusi tavata jotta voisi arvioida tilanteeni...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      366
      1388
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      58
      884
    3. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      870
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      115
      854
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      52
      734
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      691
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      48
      576
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      54
      553
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      111
      521
    Aihe