Jari Tervo heitti tässä taannoin Raamatun lattialle, koska ei ymmärrä, eikä usko sen sanomaan. Hänestä se on verrattavissa satukirjaan.
Olikohan tuo nyt oikein harkittu ja viisas juttu. Olikohan se esimerkin vuoksi tehty? Nyt sitten kaikki heittämään ne maailmankatsomukselliset teokset, joihin ei usko lattialle ja julistaa ne satukirkoiksi.. Jumalaan uskovat nuoret kouluissa heittäisivät
biologian ja historian kirjat lattialle, koska niissä esitetään heidän mielestään satuja koskien ihmisen ym luomakunnan syntyä ja kehitystä. Kuinka paljon onkaan maailmassa sellaisia ideologioita, joihin eivät toiset taas usko ja joista on kirjoitettu kirjoja. Kaikki vain lattialle...
Mielestäni Tervon teko oli lapsellinen ja harkitsematon. Jos se oli harkittu, niin vielä huonompi juttu. Toisen kunnioittaminen huolimatta omista eriävistä mielipiteistä on yhteiskunnassa tärkeää.
Sitä paitsi uskoviahan me kaikki täällä maailmassa olemme, Tervokin. Hän vain uskoo sattumaan, toiset taas Jumalaan.
Ehkä maailma olisi vähän parempi paikki kaikille, jos miettisimme tekojamme muidenkin kannalta.
T. Pekka
JARI TERVON ESIMERKISTÄ
8
275
Vastaukset 8
- Luonnonvalinta
Luettuani raamatun, aloin käyttää sen lehtiä sytykkeenä, kun laitoin takkaan tulen. Tämän symboolisen eleen tein aina, kun minulla kävi vieraita kylältä. halusin näin osoittaa, mitä mieltä kyseisestä kirjasta ja sen sanomasta olen. Oli aina niin helppoa alkaa keskustelu aiheesta, vaikka ei noi kyläläiset mitään uskovaisia olekkaan, mutta kuuluvat kyllä kirkkoon, niinkuin täällä e-pohjanmaalla ja varsinkin maasedulla, suurin osa kuuluu. Nyt olen vakuuttunut, että ainakin 3 kyläläistä on eronnut kirkosta ja ainakin kymmenellä ajatus on kypsymässä.
- IsoKäsiTervolle
Miksi sinä sekoitat biologian ja historian kirjat uskonto saastaan ?
Siinä on se ero että uskonto on täyttä puppua ja kirja kanssa , biologian ja historian kirjat ovat taas todistettavissa olevia eikä mitää vitun satukirjoja.
Jari Tervo on vaan kova jätkä joka uskaltaa sanoa että näin on moni muu on nössö joka ei uskalla sanoa niiin kuin asiata ovat ,uskonto on heikkojen sairaus.
Minun lapsille ei uskonto paskaa opeteta koulussa ja muita aineita kyllä kun ne ovat tosiasioita kuten matematiikka ja biologia...raamatussa vaan tuppaa olemaan satuja jo pelkästä biologiasta...voi vittu neitseellisesti syntyneestä puhutaan..vittu pantu siinä on jos alkaa pentua tulla ,ei siinä satukirja auta..
Tervonkaan tarvitse olla mikään heikko ihminen mitä uskovaiset ovat ,ei sen tarvitse uskoa muuhun kuin näkemäänsä ja kokemaansa..sinä vaan uskot muitten kertomiin satuhin..
Minä voin todeta senkin että rommi vaikuttaa kun sitä juo ja raamattua kun lukee niin siitä ei tule hullua hurskaammaksi..huomaatko juopot on aika heikkoja kun turvautuvat uskoon ja luulevat palastuvansa juomiselta mutta mitä tekee kirkko..no vitun viiniä tarjoillaan heikoille juopoille..itse voin vetää viinaa ilman että tarvitsen mitään apuja ,krapula kestetään mutta kestää uskovaisen...no ei ..
Minä en ainakaan kerro lapsilleni mitään satuja totena ,pidetään sadut satuina ja uskovaisuus on sama kuin rehellinen poliisi..kumpaakaan ei ole olemassa .on vain reppanoita poliiseja joiden ainut paikka on suojatyöpaikka..uskovaisille on taas satukirja.. - Jeesus elää
Jari Tervo tulee vielä viimeisellä tuomiolla katumaan tekoaan.
- kysyjä!
Millä perusteella kristinusko on ainoa oikea uskonto?
Maailmassa on miljoonia muitakin uskontoja jotka väittävät olevansa oikeassa.
Kirkko ja valtio pitää erottaa toisistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!26638Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99624- 61619
- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515