Demarit ovat ajamassa neljättä valtakuntaa. Valtakunnan rajat ylittävä hallinto ja verotus on demujen tavoite.
Tekevät innoissaan uudelle natsisaksalle ylikansallista verotusta.
http://kaarle.puheenvuoro.uusisuomi.fi/14700-paljastus-salainen-raportti-kuvaa-miten-natsit-suunnittelivat-neljannen-valtakunnan-eussa
Tekevät innoissaan uudelle natsisaksalle ylikansallista verotusta.
http://kaarle.puheenvuoro.uusisuomi.fi/14700-paljastus-salainen-raportti-kuvaa-miten-natsit-suunnittelivat-neljannen-valtakunnan-eussa
Vastaukset 5
Vanhimmat
Demari haluaa valtakunnankansleriksi.
Se älli puuttuu..
Kokoomus pelaa omituista peliä nyt, kun ovat niin tätä rahoitusmarkkinaveroa vastaan. Jyrki Kataisen olisi pitänyt ottaa mallia Ruotsista jo aikoja sitten, eikä nyt kun löysät on housussa. Ruotsi ei ole eurossa ja Suomi on ja tässä on suuri ero. Siksipä kokoomuksen pitäisi kuunnella ennemmin Saksaa, kuin Ruotsia, koska Saksan kanssa olemma samassa veneessä.
Ruotsihan on ollut erittäin passiivinen tämän Eurooppa-kriisin hoidossa, vähän niin kuin sivusta katsoja, samoin tuo Britannia veroparatiisien suojelijamaa.
Tietysti kokoomuksen kuuluu puolueena puolustaa rahalla rahaa tekeviä ja siksipä tällainen rahoitusmarkkinavero pienentäisi pikkiriikkisen heidän tulosta. Wahlroos ärähti ja Jyrki Kataiselta meni vellit housuun ja nyt selitellään ummet ja lammet tämän asian torpaamiselle.
"
Arvopaperikauppa ei paisuttanut pankkipöhöä, se ei suistanut taloutta velkakierteeseen – eikä sen verottaminen estä seuraavaa rahoituskriisiä. Toki verotuksen keinoin olisi mahdollista hillitä talouden velkariippuvuutta, mutta siihen tarvitaan tyystin toisenlaiset keinot kuin komission valmistelema kiistanalainen rahoitusmarkkinavero.
Lisää suosikkeihin
Kommentoi
Lähetä
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Facebook
Twitter
Jan Hurri
10.10.2012 06:09
79
Talousnobelisti James Tobin ehdotti 1970-luvulla valuuttamarkkinoiden kurssiheilunnan rauhoittamista valuuttakaupasta perittävän veron avulla. Hän halusi karsia keinottelua heittämällä veron verran "hiekkaa markkinoiden rattaisiin".
"
Rahoitusmarkkinaverosta tulee Suomelle jättipotti.
Nyt kun Jutan haaveet kaatuivat ja vero tulee muihin Euroopan maihin niin niiden pankit siirtävät pääkonttorinsa Suomeen ja Ruotsiin mikäli veroa vastustaneet asiantuntijat ovat oikeassa.