Pakon edessä Vanhanen myöntää tehneensä kalliin virheen rikkidirektiivin suhteen, mutta edelleen sitä mieltä, että hyvä asia Suomelle!
Yllättävää on se, että asiaa kovasti kritisoinut Kimmo Tiilikainen oli ajamassa rikkidirektiivin voimaan tuloa!
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/vanhanen_myöntää_rikkimokan_6007950.html
Ja lasku kuuluu keskustalle!
http://villekopra.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111893-lasku-rikkidirektiivistä-kuuluu-keskustalle
Yllättävää on se, että asiaa kovasti kritisoinut Kimmo Tiilikainen oli ajamassa rikkidirektiivin voimaan tuloa!
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/vanhanen_myöntää_rikkimokan_6007950.html
Ja lasku kuuluu keskustalle!
http://villekopra.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111893-lasku-rikkidirektiivistä-kuuluu-keskustalle
Vastaukset 22
Vanhimmat
Niin normaalia kepuloisten rötöstelyä ja takinkääntämistä!!
sysse on sysse normaalia kakolaista valehtelua ja kieroilua.
Tälläkin palstalla kepulaiset kielsivät totuuden absoluuttisesti ja nyt Vanhanen veti maton alta, kepu on tosiaan osto-ja myyntiliike (lähinnä varastetun tavaran sellainen)
Tarkoittaa käytännössä sitä, että investoinnit jäähdytetään, sisämaassa olevat vientiin suuntautuneet sahat ja paperikoneet ajetaan loppuun ja uusia ei tehdä.
Samalla tuonnista tulemme maksamaan tämän "keskustaveron". Suomalaisia elintarvikkeita viedään yhä vähemmän.
Jos näin päästää eroon paperimiehistä niin asia on hyvä. Meille on edullisempaa ostaa ruoka ja paperi ulkomailta.
Totta, yhä vähemmän maksajia kuralla oleville kepukunnille ja kepun himmeliehdotuksille. Tuolla saadaan keskitettyä työpaikat suurempiin kaupunkeihin ja taustalla keskustan tekemät ratkaisut....
Vanhanenhan jossakin vaiheessa maalaili, että lentolippujen ja merirahtin kustannuksia pitäisi koventaa, että tuontia ja turhaa matkailua ulkomaille olisi vähemmän, olikihan tämä osa sitä suunnitelmaa. Laatikainen ehdotti yhdessä vaiheessa, että Helsingissä asumisen kustannuksia tulisi nostaa veroilla niin paljon, että sinne ei enää muuttaisi väkeä. Aika erikoisia keskustalaisten keinot pakkohajasijotukseen.
" Matti Vanhanen (kesk.) myöntää, että rikkisopimuksen neuvotteluissa epäonnistuttiin.
– Kansallinen edunvalvonta asian tiimoilla meni heikosti. Asia oli diplomaattisissa piireissä neuvoteltu ilman, että politiikan puolella tai poikkihallinnollisilla sektoreilla olisi tiedetty, mitä tulee, pääministerinä tuolloin toiminut Vanhanen kertoo Suomenmaalle.
– Sitten kun sopimus IMO:ssa on valmis, tulee yhtäkkiä hätähuuto EK:sta, että tämä saattaakin maksaa aika paljon. Edunvalvontajärjestöt ja poliitikot eivät kyenneet seuraamaan sitä, hän muistelee syksyä 2008.
EK:n hätähuudon hallituksen korviin vei liikenneministerinä tuolloin toiminut Anu Vehviläinen.
Hän ei kuitenkaan saanut hallitukselta lupaa rikkisopimuksen torppaamiseen. Vanhanen kertoo, että tuolloin oli jo liian myöhäistä puuttua peliin.
– Meillä oli vain tämä yksi, Vehviläisen kautta tullut väite kustannustasosta. Toisella puolella oli maailmanlaajuisesti neuvoteltu sopimus, jossa suomalaiset neuvottelijat olivat neuvotelleet sopimuksen valmiiksi. Kaikki muut maailmassa olivat sen hyväksymässä. Se oli merkittävä yleissopimus, joten näillä tiedoilla hätäjarrua ei pystynyt vetämään, Vanhanen kertoo."
Kukahan se syyllinen?
Näyttää siltä että poliitikot ei ole olleet missään tekemisissä neuvottelujen kanssa.
Siis Virkamiespäätös. Hassi, Katainen, ja muut viherpiipertäjät.
Virkamiesten päätöksen hyväksyy tai hylkää pääministeri/hallitus. Neuvotteluissa oli mukana Lehtomäki ja äititysloman sijainen Kimmo Tiilikainen..
Välillä totuutta valehtelee kuin Jutta. Päätöksen hyväksyi eduskunta.
Tiettävästi neuvotteluissa mukana olleet virkamiehet olivat vihreitä ja demareita?
Tietääkö kukaan keitä ne olivat?
Johannes Koroma vahvistaa, että Paula Lehtomäki ajoi rikkidirektiiviä ja onnistui jopa muuttamaan sen pahemmaksi Suomelle, Venhiläinen vastusti, mutta Paula veti Mattia kuin litran mittaa ja Matti laittoi nimen sopimukseen. Pahempi kuin kepun jätevesidirektiivi.
Tiedän.
Paula Lehtomäki ja Kimmo Tiilikainen!
Ei ollut!!!
Lehtomäki ja Tiilikainen kävivät kuuntelemassa valmiin päätöksen.
Ketkä oli Suomen edustajia neuvottelussa?
Hassi?...Niinistö?...Gronberg?...
Eikö kepulit olleet syyttämässä nykyistä hallitusta tuostakin omasta tolloilustaan?
Sisämaassa ja haja-alueet kärsii tuosta eniten.
Älä vain äänestä vihreitä ja kakoa, kaksi petturipuoluetta, rikkaitten hännystelijöitä.
Olisiko asia ollut liian vaikea käsittää keskustalaisille? Keskustalaisille kunta tai pienempi kylä on yksikkö jonka pystyvät käsittämään.
Minä vain valehtelen hih hih Pinnasin Eu:n kokouksesta hih hih pientä nuhaa muka hih hih