"Tutkimuslaitoksen mukaan kaikissa työssäkäyvien ihmisten perheissä reaalitulot laskevat ensi vuonna. Syynä ovat muun muassa valtion ja kuntien veronkiristykset, ja Yle-verokin rokottaa kahden palkansaajan perheitä. Valtio jäädyttää myös lapsilisien indeksikorotukset. Ruuan hintakin nousee ensi vuonna, samoin autoilumenot.
Asuntolainojen korkojen vähennysoikeus pienenee, mutta vastaavasti korkotaso on pysynyt niin matalana että todennäköisesti suuria muutoksia ei tässä asiassa tule.
"
Asuntolainojen korkojen vähennysoikeus pienenee, mutta vastaavasti korkotaso on pysynyt niin matalana että todennäköisesti suuria muutoksia ei tässä asiassa tule.
"
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onneksi tuli aikanaan hankittua hyvä ammatti, ettei nyt tarvitse laskea euroja, miten niillä pärjää.
Tätä päivää on se,että vaikka olisi kuinka hyvä ammatti niin silti saattaa joutua hankkimaan vielä uudenkin ammatin. Tämä tiedoksi näille "dinosaurus demareille".
On outoa, että tunnen useammankin demarin ja he kaikki siis todellakin kaikki elävät vielä jotain 70-lukua.
Vaikka kiusaus olisikin syyttää tästä kaikesta demareita,mutta oikeasti demareilla ei ole läheskään niin iso syntilista veloista kuin kokoomuksella ja kepulla.Siis edellisen hallituksen kokoonpanoa ja niiden pääpuolueita.Kepuvetoinen hallitus alkoi tietoisesti velkaannuttaa Suomea vuoden 2008 jälkeen.Tahti oli noin 10 MILJARDIA Euroa/vuosi.Perusteltiin elvyttämisellä,vaikka jokainen ymmärsi,ettei näin voi toimia vastuullisesti.Samalla verotusta kevennettiin sitä tahtia,ettei käytännössäkään yhtälö natsannut millään.Nyt joudutaan pakosta tekemään niin leikkauksia kuin veronkorotuksiakin,kiitos kepun ja edellisen hallituksen.Nytkin tervehdyttämistoimet ovat riittämättömiä,eikä meillä vieläkään ymmärretä kuinka "lirissä" oikeasti ollaan.Jos vieläkin otetaan 7 MILJARDIA velkaa/vuosi ei tästä voikkaan olla hyvää tiedossa.Pitäisi oikeasti käydä pohtimaan etuuksia sellaisilta kansalaisilta jotka eivät niitä tarvitse.Kohteita on paljon ja vaikkapa larsilisät voisi poistaa täysin talouksilta joiden vuosiansiot ylittävät 100000Euroa.Kohteita on vaikka kuinka paljon,aina veroeduista verosuunnitteluun.Autoilusta ollaan valmiita mittaamaan kaikki mitä mitattavissa on,mutta Charterveroa tai purjeveneiden yms.vuotuista käyttömaksua ei sitten saada millään.Venäläisillekkään ei yksikään hallitus ole saanut aikaan kauttakulkuveroa,vaan me maksamme kaikki liikenteen aiheuttamat kulut.
Mulgqistilla on hyvin vasemmistolainen näkemys:"Nuo sen tekivät".
Tosiasiassa demarit johdattavat maatamme Kreikan tielle, laiskat ruokitaan kotisohvalle, julkiset menot paisutetaan taas uusilla kuntien velvotteilla kestämättömälle pohjalle.
Valtion ja kuntien velkataakka kasvaa uuteen Suomen ennätykseen, eikä loppua näy.
Julkisten menojen kasvattaminen syö eväät taloskasvulta, ikään kuin demarit sitä olisivat koskaan edes ajatelleet. Demarien tavoitteena on ulosmitata kaikki mahdollinen julkisista varoista kuin myös työmarkkinoilta.
Demarit mättää hiililapiolla tukia EU-konille. liikanen pesaa omalla lapparilla..
Eivät voi muita syyttää.. Pankkiveroo, irtisanomisia, veronkorotuksia..
Urpilaisen ei kannata olla enään ylimielisen näköinen.
Velak oli kun alkoi ministeriksi 71 miljardia.
Sanoi ensivuonna velan kohoavan 96 miljardiin. = 25 miljardia
Ensivuoteen tulee heinäkuussa 25 kuukautta olleen ministerinä
Eli, tasaiseen tahtiin joka kuukausi Urpilainen ottanut velkaa 1 -miljardin.
MULGQIST hiukan ulkona velanmäärästä ja uudesta lisävelasta Urpilaisen aikaan.
".Jos vieläkin otetaan 7 MILJARDIA velkaa/vuosi ei tästä voikkaan olla hyvää tiedossa.Pitäisi oikeasti käydä pohtimaan etuuksia sellaisilta kansalaisilta jotka eivät niitä tarvitse.Kohteita on paljon ja vaikkapa larsilisät voisi poistaa täysin . ."
"Maan hallitus kiristää kilpailulakia vain keskolaisten kauppiaiden kiusaksi, sanoo Keskon pääjohtaja Matti Halmesmäki.
Hallitus kirjoittaa kilpailulakiin uutta pykälää, joka kiristää määräävän markkina-aseman määrittelyä. Suunnitellun pykälän mukaan määräävä asema syntyy, jos vähittäiskaupan toimijan markkinaosuus Suomessa ylittää 30 prosenttia.
"Suunniteltu laki on kohtuuton ja epäoikeudenmukainen. Siinä yksittäistä K-kauppiasta verrataan jopa koko S-ryhmään", Halmesmäki sanoo.
"En haluaisi olla epäluuloinen, mutta S-puolue on vahva eduskuntaa myöten", sanoo Halmesmäki.
"
Aivan sama mitä joku Keskon Halmesmäki sanoo. Kesko sekä S-ryhmä pitävät tämän maan kuluttaja kauppaa hanskassaan eli ne ovat ne ahneet, jotka nostavat ruuan hinnan tässä maassa pilviin.
Ja me hölmöt vielä hyväksymme sen.
Miksi äänestän demaria?
No siksi kun uskon taas demarien vaalilupauksiin.
Miksi uskon taas demarien vaalilupauksiin?
No siksi kun se on ihan kivaa.
Miksi se on ihan kivaa?
No siksi kun viisaat sanovat, että paras on se joka osaa nauraa itselleen.
Voisin kyllä äänestääkkin Demareita . Mutta. Luettuani heidän puolueohjelmansa en voi sitä tehdä.
No en kyllä ikinä äänestä demareita. 70-luvun lapsena olen saanut heistä tarpeekseni. Suorastaan ällöttää koko porukka. Ja lupaukset, niitä ei ole koskaan pidetty, tämä selviää jo aivan pienellä politiikan seuraamisella.