Optiot toi ahneuden

Miljardioptiot toi ahneuden mentaliteetin Suomeen. Karmein esimerkki on Fortum. Miksi Fortumin johto saa toistakymmentä MILJARDIA markkaa (2MRD€) tekemättä mitään. MIKSI? Monopoliryöstäjille juoksee rahaa vaikka eivät tekisi mitään.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Fortum osaa ainoastaan nostaa sähkön hintaa, joten optioita ja liikevoittoa syntyy Kokoomuksen suojeluksessa. Valtiohan omistaa yli puolet Fortum Oyj:stä.

Samoin kuin Fortumin johdolle, Arkadianmäellä juoksee raha tekemättä yhtään työtuntia. Näin ollen laiskoille tulee kaikki pääomatulot.

Äänestä
  • Ehdottoman kannatettava asia moinen verovarojen uudelleenohjaus sijoittajille! ... Ei valtion kassaholviin ois enempää rahaa mahtunutkaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ahneet S:I:A:T: kirjoitti:

Miljardioptiot toi ahneuden mentaliteetin Suomeen. Karmein esimerkki on Fortum. Miksi Fortumin johto saa toistakymmentä MILJARDIA markkaa (2MRD€) tekemättä mitään. MIKSI? Monopoliryöstäjille juoksee rahaa vaikka eivät tekisi mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu