Jos kortti on myönnetty niin on oltava aina mukana vaikka ajaa paperikiekko autolla tai omalla henkilöautolla!!???
Digipiirturin kortti
114
9199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huoh mikä vammanen
Huoh mikä vammaselle pitää varmaan selittää.poliisit jako bussikuskeille 20 päiväsakon suuruisia muistoja kun oli kortti hankittu ja ajettu vain paperikiekko autolla.tämä tuli aika monelle yllätyksenä ja halusinkin varoittaa asiasta tietämättömiä.et kortti on oltava aina mukana vaikka sille ei olisi ajanut yhtään.
Jos ajaa piirturikiekkoautolla tai sellaista esim. paikallislinjaa, missä ei tarvitse
piirturia käyttää, on digikortti oltava mukana.
Tämä sen takia, että polliisi voi tarkistaa sen 28 päivän ajohistorian.
Jos henkilöautolla tai muulla yksityisellä kulkuneuvolla ajelee, ei kenelläkään ole lupia tai syytäkään tulla kyselemään digikorttia..
entäs jos on ajanut pelkillä paperikiekko autoilla niin täytyykö olla 28 päivän kiekot mukana?
pitänyt olla jo muutaman vuoden
entä jos kiekot on tuhoutuneet esim tulipalossa niin voiko poliisi asialle minkään? tai jos ne on hankautuneet johonkin ja merkinnät kadonneet, kaatunut kahvia päälle tms?
entä jos ei ole ajanut 28 päivään ollenkaan niin miten poliisi voi vaatia kiekkoja?
”Sekakäyttö”
Mikäli kuljettaja joutuu työssään käyttämään sekä analogista että digitaalista piirturia, täytyy hänen säilyttää mukanaan oman kuljettajakortin lisäksi analogisen piirturin kiekot niin kuin nytkin; edellisen viikon viimeinen ja kuluvan viikon kiekot. Valvova viranomainen sitten kiekkojen ja kortin tietojen perusteella selvittää ajo- ja lepoaikojen noudattamisen.
Siis mikäli ei joudu käyttämään työssään digikorttia niin ei korttia tarvitse pitää mukanaan vaikka sellaisen omistaakin. Voihan olla niin että edellisessä työpaikassa on tarvinnut korttia.
Ohjeen tulkinta nm.jos sulle pn myönnetty dikikortti niin se on pidettävä aina mukana ajossa oli sitä käytetty tai ei.Kuopiossa liikkuva poliisi antaa sakot 20 päiväsakkoo jos kortti ei ole mukana ja olet liikkeellä paperikiekko autolla
Olisko jollain tietoa missäkohtaa laissa on tarkka tieto? Ohjeita kun on kahdenlaisia.