Miten dinosaurukset mahtuivat Nooan arkkiin?

JoonasPoonas2

Mahtoi olla iso paatti, jos mukana olivat mm. kaikki sauropodit. Vai missä dinosaurukset silloin olivat?

7

131

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nooa pystyi muutenkin melko suorituksiin..
      ""1. Moos. 7:2-4,10 ilmoittaa Nooan keränneen arkkiinsa seitsemässä päivässä vähintään yhden parin jokaisesta eläin-, lintu- ja hyönteislajista. Eri lajeja löytyy maailmasta, hyönteislajit mukaanlukien, noin 10 miljoonaa. Otettaessa kaksi yksilöä per laji, lastattavien organismien määräksi tulee 20 miljoonaa, mikä merkitsee, että arkkiin lastattiin melkein 2000 yksilöä minuutissa, yli 30 yksilöä sekunnissa, arkin yhdestä ainoasta ovesta, yötä päivää seitsemän vuorokauden ajan.""

    • Tietääkseni joidenkin uskovaisten mielestä dinosauruksia ei ole koskaan ollutkaan, vaan herra Sebaot loi niiden luiden jäänteiksi kierojen tiedemiesten tulkitsemat kivet ovelaksi eksytykseksi vähemmän uskovaisille uskovaisille helpottamaan pyhän Pietarin suorittamaa valintaa taivaan portilla. Kilpailu niukoista taivaspaikoista kun kuuluu olevan armoton. Dinosaurususkovaiset päätyvät tietenkin portilta armotta hellvettiin.

      Toisaalta joissakin kreationistien teemapuistoissa kuuluu olevan dinosaurusjäljitelmiä, ja sanotaan ihmisten eläneen samaan aikaan kuin sauruksetkin.

      Uskovaisten käsitykset asiasta ovat siis ristiriitaiset.

      Jos dinosauruksia uskovaisten ajattelemana Nooan aikana oli, esille nostamaasi kysymystä todellakin sietää pohtia.

    • K2CO3

      Pitää myös muistaa, että baraminiteorian mukaan lajeja oli paljon vähemmän kuin nykyisin. Kuitenkin fossiilit syntyivät vedenpaisumuksessa, joten kaikki dinosaurukset olivat baramineja. Kaikki eläinlajit pelastettiin arkissa ja raamattuhan on erehtymätön. Niitä taitaa olla jotakuinnkin noin 1000 isoa fossiileista tunnettua dinosauruslajia, joten kooltaan noin 2000 henkilöauton ja rekan väliltä olevaa elukkaa on ollut kyydissä.

      Tieteellinen kreationismi selitteli jotain munista, mutta munat eivät kävele. Jos eläimet tulivat itse, niin aikuisia yksilöitä piti olla. Raamattu ei erehdy! Ja mistä Nooa muka tiesi tuleeko munasta uros vai naaras? 2 kappaletta sanoo raamattu, joten ei yhtään enempää.

      Paatin koko on mainittu raamatussa ja raamattu ei erehdy. Herran taikatempulla lienee tiivistetty elukat ja taiottu mahat täyteen joka päivä että ruoka riitti. Lannan luonti ei luojalle liene iso ongelma kun kokemusta oli jo pari tuhatta vuotta.

    • Naurajas

      Enkeelit lentelivät eestaas ja Fjellräävenin reput joka siivekkäällä siipiensä välissä, keräilivät niitä munia,nääs.

    • >

      Niinpä niin.. Kreationistienemmistön näkemys on kuitenkin se, että dinosauruksia ei otettu arkkiin vaan ne hukutettiin tulvassa. Näin toteaa mm. suomalaisen Tieteellinen kreationismi ry:n anonyymeinä pysyttelevä ankaraa kenttätutkimusta tälläkin hetkellä raatava tiedemiehistö.

      Ensimmäisessä Mooseksen kirjan teksti ei jätä tulkinnan varaa:
      "Ja kaikkia elollisia sinun tulee ottaa mukaasi arkkiin kaksi"

      Kreationismi perustuu ajatukseen, että Raamattu on kirjaimellinen totuus. Kuitenkin se itse samalla toteaa Raamatussa esitetyn kirjaimellisen totuuden niin älyttömäksi, ettei se voi pitää paikkaansa. Ei dinosauruksia voitu mitenkään ottaa arkkiin vaikka Raamatun erehtymätön kirjaimellinen totuus niin aivan selvästi kertoo.

      >

      Baraminiteoria on jatkoa edelliselle. Raamatun kirjaimellinen totuus antaa meille arkin tarkat mitat ja kertoo, että kaikkia eläimiä otettiin kyytiin vähintään kaksi, toisia taas seitsemän paria. Tämän lisäksi paattiin lastattiin riittävä määrä ravintoa näille kaikille. Ajatus on kuitenkin niin älytön, ettäkö tuon kokoiseen puukippoon kaikki maailman eläimet sapuskoineen. Raamatun kirjaimellinen ja erehtymätön totuus ei voi pitää paikkaansa, joten kreationisti joutuu taas keksimään uuden "totuuden" Raamatussa esitetyn valheen tilalle. Raamatun valhe korvataan baraminiteorialla.

      Kreationismi on sisäisesti käsittämättömän ristiriitainen uskomus:
      Ajatusta Raamatun erehtymättömyydestä yritetään julistaa korjaamalla Raamatun erehdyksiä.

      Todellisuudessa kreationisti ei taida uskoa Raamatun virheettömyyteen. Hän uskoo vain, että siitä pystyy riittävillä muutoksilla - hylkäämällä tiettyjä kohtia ja lisäämällä uusia - muokkaamaan virheettömän.

    • V.Loco

      Däng dängin "rojulauttateoria" lienee vallitseva satuihin uskovan hurskaan kansan oppi ;)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1157
    2. 71
      1112
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      66
      916
    4. 95
      859
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      747
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      245
      734
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      25
      649
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      649
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      646
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      590
    Aihe