exgay teini
huhhei_______
152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Linkistä otin:
Kohti eheämpää elämää ja lähemmäs Jeesusta. Kuustoistavuotias poika pohjanmaalta yrittää sinnitellä pikkukaupungin hulinassa, pyrkii elämään Jeesukselle ja haluaa oppia paremmaksi valokuvaajaksi. Tulevaisuudessa parturi-kampaaja vaiko valokuvaaja, tai miksei kumpikin?
Joh. 3:16
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Jo melko varhaisessa iässä mä aloin tuntemaan itteni kovin erillaiseksi mitä muut. Muut pojat ei ottanu mua oikein mihinkää juttuihin mukaan ja täällä missä mä asun varsinki tällä kylällä oli vain tyttöjä joiden kanssa leikkiä ja niiden kans mä sit vartuin koko lapsuuden. Neljännellä luokalla mä aloin kokemaan homoeroottisia tunteita ja ihastuksia.
Leirillä kuitenkin mä halusin ja päätin että mä annan Jeesukselle mahdollisuuden muuttaa mua eheämmäksi. Otin Jeesuksen vastaan ja päätin lähteä elämään Hänen kanssaan.
Mä en tiennyt mitä tulevaisuudessa oli tulossa ja että miten homous vaikuttais mun Jumala suhteeseen. Tajusin kuitenkin että mitä mä ikinä olisinkaan tai mitä mä tuntisinkaan mun sisällä niin Jumala ei ikinä hylkää mua, ei ikinä, se rakastaa mua aina. Koin kuitenki tärkeäksi ja raamattukin puhuu, että Jumala loi naisen ja miehen ja homoseksi on synti. Mä en halunnut sitä ja mä päätin että mä elän kokonaan Jumalalle. Nyt yli kaksivuotta jälkeenpäin mä oon huomannut mitä Jumala on tehnyt mun elämässä. Oon saanut eheytyä niin paljon ja mä huomaan että mulla on tunteita tyttöjä kohtaan.
Mua ei oo aivopesty, mua ei oo pakotettu eikä mua oo kiristetty. Mä en tekis mitään mikä on pakko ja mikä ei tuntuis hyvältä. Mä koin mun tunteet vääräks, minä koin. Mä halusin eheytä ja mä oon eheytynyt tosi paljon.
Mä tunnen ja tiedän että se tyhjiö mun sisällä on täyttynyt, mä luotan nyt miehiin mä tiedän mitä on olla mies ja Jumalan armosta se tyhjiö täyttyy kokonaan vielä.