Keskustan Laaninen: Kenen joukoissa seisot, Soini?
Uusi Suomi
Uusi Suomi
Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen penää Perussuomalaisten kantaa kuntajakokysymykseen.
Kunnallisvaalit 2012
Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen penää Perussuomalaisilta kannanottoa kuntakysymyksessä.
Laanisen mielestä kuntajakokysymyksestä on tullut syksyn kuntavaalien pääkysymys ja hän hämmästelee, mikä on perussuomalaisten kanta. Hallitus on esittänyt uutta vahvoihin peruskuntiin nojautuvaa kuntamallia ja keskusta puolestaan on tarjonnut vaihtoehdoksi kotikunta–maakuntamallia.
– On tullut aika Perussuomalaisten valita puolensa. Mikä on Soinin kanta? Tukevatko Perussuomalaiset Keskustan vai hallituksen linjaa, Laaninen kysyy.
– Oppositiossakaan Perussuomalaisista ei ole saanut kuntapolitiikassa irti selvää linjaa, hän toteaa.
Uusi Suomi
Uusi Suomi
Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen penää Perussuomalaisten kantaa kuntajakokysymykseen.
Kunnallisvaalit 2012
Keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen penää Perussuomalaisilta kannanottoa kuntakysymyksessä.
Laanisen mielestä kuntajakokysymyksestä on tullut syksyn kuntavaalien pääkysymys ja hän hämmästelee, mikä on perussuomalaisten kanta. Hallitus on esittänyt uutta vahvoihin peruskuntiin nojautuvaa kuntamallia ja keskusta puolestaan on tarjonnut vaihtoehdoksi kotikunta–maakuntamallia.
– On tullut aika Perussuomalaisten valita puolensa. Mikä on Soinin kanta? Tukevatko Perussuomalaiset Keskustan vai hallituksen linjaa, Laaninen kysyy.
– Oppositiossakaan Perussuomalaisista ei ole saanut kuntapolitiikassa irti selvää linjaa, hän toteaa.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Olikohan "puoli" jo valmiiksi valittu?
http://www.perussuomalaiset.fi/ajankohtaista/?issue=1419
*BuaHaHaaa!* entäs milloin näkisimme edes ENSIMMÄISEN uutisen SIITÄ, että edes joku hallituspuolueista olisi ollut oikeassa edes JOSSAIN asiassa!
Laaninen voisi lukea hieman mitä Perussuomalaiset kirjoittaa asiasta. Ei se juuri poikkea Keskustan linjasta.
Perussuomalaisten "ohjelmat" ovat suoraan muilta kopioidut, niin kuntajakokin keskustalta. Sama kuin ympäristöohjelmassa, persujen ohjelmat ja teot ei koskaan kohtaa. Suu on aina auki, teot puuttuu ja myös tulee puuttumaan.
Siis jos 2 (tai kuinkamonta hyvänsä!) puoluetta tulee järkeilyn kautta täysin samaan ainoaan oikeaan HYVÄÄN johtopäätökseen, niin kyseessä on sitten mielestäsi kopiointi? Vai niin! Eikös kouluissakin sitten pitäisi HYLÄTÄ kaikkien muiden koepaperit paitsi SEN, joka jättää omansa ensin opettajanpöydälle! ... Sillä tokihan KAIKKI muut jouden vastauksissa on sama oikea vaihtoehto ovat "kopioineet" tuloksensa tältä ensimmäiseltä!
Soini ei takuulla vastaa....
Kannattaako Soini Keskustan maakuntamallia? Sitähän Laaninen kysyi. Ei pelkästään ympäripyöreä "ei pakkoliitoksia" ratkaise kuntakysymystä, samaahan tolkuttaa Katainenkin vaikka on ajamassa kuntia pakkorakoon valtio-osuuksia leikkaamalla.
Kyse on siitä, tukeeko Soini kuntakysymyksessä SDP-Kokoomuksen suunnittelemaan 70-100 kunnan 2-portaista mallia (kunta-valtio) vai Keskustan 3-portaista (kunta-maakunta-valtio).
2-portaisessa mallissa demokratia karkaa kauas kansalaisista, kun demokratian alin taso kunta suurenee. Näiden "vahvojen peruskuntien" keskuksessa asuvat käytännössä päättävät myös reuna-alueiden asioista koska valtuustoihin valikoituu pääasiasiassa kuntakeskuksessa asuvista – heillä on enemmistö, joten muutamat reuna-alueita edustavat valtuutetut eivät voi kun katsella voimattomina, kun heitä itseään koskevia päätöksiä nuijitaan pöytään.
Vaikka kunnanjohtajat vähenevät kuntakoon suuretessa, 2-portaisessa mallissa jää ennalleen sekava demokratian ulkopuolella toimiva byrokraattinen hallintoryteikkö joka käytännössä valvoo itse itseään. Valitusoikeus sen päätöksistä on teoreettinen - valituksia käsittelevät kasvottomat lautakunnat valitaan organisaatioiden sisältä ja eikä koira omaa häntäänsä pure.
Keskustan 3-portaisessa mallissa nykyinen demokratian ulkopuolella hääräävä kasvoton, moniportainen, päällekkäinen ja sekava hallintoryteikkö siivotaan. Tilalle rakennetaan selkeä 1 hallintoporras, joka on näkyvissä ja demokraattisen kontrollin alainen. Uudistuksen seurauksena hallinto tietysti selkeytyy ja yksinkertaistuu. Kansalaisten yläpuolelta poistuu kasvoton byrokratia, joka on tähän asti hallinnut heidän elämäänsä, ja jonka päätöksiin heillä on ollut vain teoreettinen mahdollisuus vaikuttaa.
Vielä se, että Keskustan ehdottama malli on käytössä useimmissa (poikkeuksena Suomi ja Kreeta) läntisen Euroopan maissa. Se on todistettu toimivaksi ja demokraattiseksi kymmenien vuosien kokemuksella eikä siitä olla missään luopumassa. Sillä on siis vahva kansalaisten tuki. Sen se on saava Suomessakin kunhan otetaan käyttöön.
Perussuomalaiset on äänestäneet välikysymmyksissä Keskustan puolella hallitusta vastaan. Pitääkö tämä selkeämmin tulkita? sama yhteisymmärrys toivottavasti jatkuu myös kuntapuolella joissa näitä asioita tosissaan aletaan käsittelemään.
Suosittelen lukemaan sen Persujen kuntavaali-lehtisen siinähän noi seisoo suoralla suomenkielellä niin ei tartte täällä kysellä tyhmiä!
kierrellään kuin kissa kuumaa puuroa. Siinä ei vastata Laanisen kysmykseen: Kannattaako Soini Keskustan maakuntamallia? Ihan takuulla Soini ei suostu tuohon vastaamaan.
Tukea on pyydetty ja tukea annettu.
Tukea mille? Mitä Soini aikoo tukea kunnallisvaalien jälkeen. Silloin kuntien kohtalo ratkaistaan. Hallituspuolueiden kannalle asettuminben olisi kuntien ja aluedemokratian tuho. Siksi tähän kysymykseen olisi saatava vastaus jo ennen vaaleja. Kansan kosto on oleva hirmuinen, jos Soini pettää.
Edelleen: Persujen kuntavaaliläpyskäsdä lukee valkan mainiosti kenen kuntamallia kannatamme! (eli omaamme, jos se ei sinulle vielä siitäkään valjennut!) Kepu tehköön ihan keskenään omaa politiikkaansa.
Soini pettää aina. Soinin äänestäjät ovat vain keskimäärin niin tyhmiä, etteivät sitä tajua. Persujen kannatus ei käänny laskuun ihan heti. Mutta koska persuilla ei ole mitään linjaa, he eivät myöskään saa mitään aikaan. Jossain vaiheessa yksinkertaisinkin sielu alkaa sen huomata.
Persuilla ei omaa kuntamallia. On vain feikki kansan kusettamiseksi.
..että persut ovat 2-portaisen hallinnon kannalla. Jos persut ovat tuota mieltä, niin silloin persut ovat hallituksen linjoilla, ja jytkyt jää vastaisuudessa tulematta, sillä lisää kokdemuja ei maamme politiikkaan enää kaipaa.
Sehän on tosin jo nähty, että Soinin sympatiat ovat aina olleet enemmän sinipunan kannalla.
No sinähän sen varmaan tiedät kun äitisi pitää ravistaakin vielä pissimisesi jälkeen! :)
No itse voisit kyllä hieman lisäselventää SITÄ, että MITEN yhden lisäportaan lisääminen MIHINKÄÄN _yksinkertaistaa_ asioita?!? Koska kyllä se tuntuisi ihan kaupunkijärjelläkin ajateltuna olevan NIIN, että mitä useampi keittäjä sen huonompi soppa! Ei ihmekään että kuntien- ja valtion virastot ja laitokset on kokoomus-keskustan jäljiltä yksi byrokratian hötteikkö, kun toinen ei tiedä mitään MISTÄÄN, ja toinen sitten LISÄÄ byrokratiaa ja sen "portaita" tehdäkseen siitä yksinkertaisempaa?!?
Kuka täyspäinen lukee Perus Pravdaa? Onhan aivan sama mitä siellä kirjoitetaan. Kuten viime päivinäkin olemme nähneet, Soini päättää kuitenkin 100% persujen merkittävimmistä asioista. Hän valitsee esim. tarjouskilpailun kalleimman ja huonoimman tuotteen, kunhan vain pystyy niin lapioimaan tähtitieteellisiä summia henkilökulttinsa ykkösrakentajalle ja kaljakassinsa kantajalle.
Kukahan joskus tekisi tutkimuksen Veikko Vennamosta, miten voi politiikalla tulla miljonääriksi? Yrittääkö soini samaa? Unohdetun kansan puolustaminen on yllättävän kannattavaa hommaa.
Veikko Vennamolla oli rohkeutta koota ympärilleen taitavia ihmisia: Eino Poutiainen, J. Juhani Kortesalmi, Urpo Leppänen, Reijo Enävaara, Olavi Peltola, Maija Audejev, Pirkko Rahkila-Rissanen, Pekka Vennamo, Rainer Lemström -ja monet muut.
Soini laskee kaiken sen varaan, että "Sitä kirkkaammin yksinäinen tähti loistaa, mitä syvempi on pimeys sen ympärillä".
Olet oikeassa. Esimerkiksi Urpo Leppänen olleessaan työministeri sai tuntuvia ja osittain vieläkin perustoiltaan voimassa olevia uudistuksia aikaan tässä maassa. Soini taas harjoittaa pääasiassa eräänlaista tuomiopäivän profetiaa ja kutsuu sitä politiikaksi.
Hänen yhteiskumppaninsa tuskin mihinkään kovin luovaan pystyvät. Seuratkaa esim. tällä palstalla vierailevan Timppa TT:n juttuja: papukaijamaista toistoa ja toisten täysin lapsellista haukkumista mallia "sä oot homo" tai "olet tyhmä".
Veikko olisi katsonut tuollaiset tyypit ulos. Hänellä olikin tukenaan todellista osaamista.
No tuon analogian mukaan Katainen olisi varsinainen Super(tai JÄTTI-?)nova, enkä ainakaan VIELÄ ole sokeutunut hänen "sädekehästään"!
Ainiin! Unohdin!
PS: Olet tyhmä, homo, idiootti ja mitääntietämätön mölyapina, joka jaksaa päivästä toiseen kirjoitella tänne täysin asiasisällöttömiä juttuja, jotka ovat vain sinun OMASTA mielestäsi olevinaan jotenkin erityisen _TÄRKEITÄ_, mutta muut niitä tuskin edes lukevat alkua pidemmälle! :) Mutta kun sinulla nyt tyntuu olevan joku mielipuolinen ja pakonomainen 24/7 missio lässyttää täällä TÄYTTÄ paskaa, teepä toki se! :) omapahan on aikasi! :) Minä puolestani murto-osalla käyttämästäsi ajasta teen taasen SEN, että säästän osattomat tuhlaasta elämästään sekuntiakaan lueskelemalla ala-arvoista sontaasi, ja teen yäten ajankäyttösi vieläpä täysin turhaksi! ;)
Osaatko hävetä? Pyydämme sinua lopettamaan. Tuhoat perussuomalaisten maineen ja uskottavuuden törkeyksilläsi. Perussuomalaiset ovat ihmisarvoa kunnioittava ja sovitteleva puolue. Sinä jyrsit tätä puolueen kivijalkaa inhottavan keltaisilla mätähampaillasi.
HYI!
Olet inhottava olio!
Mene pois!
-Perussuomalaisten Helsingin piirin yksimielinen julkilausuma-
*TroLoLoooo!*
TV: Isä Jumala ja Kaikkien Universumeiden Äiti
politiikasta ja todella paljon. nimitätkö todellakin tähdeksi johtajaa,joka kykenee parhaimmillaankin vai keskinkertaisuuteen???
Edellämainitut SMP:n taiturit moppaisivat soinismilla hevostallin mennen tullen..
Nimeä aluksi edes yksi persupopulan oman aivotyön tuottama älykäs ja kauaskantoinen poliittinen ohjelma???
ps. nyt ei kopsut kelpaa...
Veikko Vennamon aikaan huuhelot ja mätäpäät eivät juhlineet paraatipaikoilla kuten Soinin 100% omistamassa puolueessa. Soinille kelpaa kaikki, kunhan hänen säätiölleen virtaa lisää miljoonia. Älytöntä.
Laaninen taitaa luulla että kansa on unohtanut jo Kepun kepuilut. Kiitos ei yhteistyölle.
Selvempi on linja sialla vatukossa kuin soinilla miljoonasäkkiensä keskellä.
Älä loukkaa sikaa.
Meitä
Ohoh!