•Gay and bisexual men (who have sex with other men) are about 17 times more likely to develop anal cancer than men who only have sex with women.
http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv-and-men.htm/
ANAALIYHDYNTÄ AIHEUTTAA SYÖPÄÄ!!
14
1038
Vastaukset
- fbdgfb
Mikähän on peräpukamien ja pidätyskyvyttömyyden todennäköisyys?
- Max-Pppppp
Anaaliseksi ei aiheuta pidätyskyvyttömyyttä eli ulosteinkontinenssia. Asiaa on tutkittu ja kirjoitin siitä palstalla jo aiemmin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9985086#comment-50842363
Anaaliseksin ei tiedetä aiheuttavan peräpukamia. Jos sinulla on muuta tietoa asiasta niin laita tietolähteesi näkyviin.
- so what
onko se pelkästään huono asia?
- tai en tiedä...
Ei kai, ainakaan vaippojen valmistajien kannalta.
- taudit kiittää
Se on tuo homoilu vähän sama asia, kuin jos miehellä tai naisella on elämänsä aikana useampi kuin yksi kumppani.
Käytetystä naisesta/miehestä saa epäsuoran kontaktin sen edelliseen kumppaniin ja näin taudit pääsevät leviämään.
Monesti homoilukin on alkanut juuri tällaisesta tilanteesta. - heteron preikähimo?
Tuo pitäsi sanoo niille heteroille joille pano p:n on a ja o. Siis korostan että kyse on heteromiehistä ja osa tietty naisista tykkää jos mies lykkää peräreikään. Faktaa joten älkää katsoko homoja kun ne harrastaa eniten suuseksii. Se on faktaa.
- HPV kuriin
Niimpä, HPV ei ole leikin asia. HPV rokotteiteita on suunniteltu annettavaksi kouluikäisille tytöille ennen kuin nämä ovat iässä jossa aloitetaan seksielämä. Kuitenkin jos HPV:n leviämistä halutaan rajoittaa pitäisi myös pojat ehdottomasti rokottaa HPV:tä vastaan. Vai eikö miesten kurkkusyöpä riskillä ole väliä?
- Max-Pppp
Anaaliyhdyntä ei aiheuta syöpää, HPV aiheuttaa. Sama ilmiö nähdään naisilla eli suurempi seksikumppaneiden määrä nuorella iällä altistaa HPV:lle ja syövälle.
HPV eli papilloomavirus on se sama joka naisilla aiheuttaa kohdun kaulaosan syöpää. HPV:n aiheuttamasta peräaukon syövästä on palstalla kirjoiteltu jo vuosia sitten eli ei mikään uusi asia. HPV - tartunnan saaminen liittyy suojaamattoman seksin harrastamiseen useiden kumppaneiden kanssa. Kun maailmanlaajuinen rokotusohjelma saadaan käyntiin niin HPV:n, kohdun kaulaosan syövän ja peräaukon syövän esiintyvyys vähenee.
Tupakointi näyttää kasvattavan peräaukon syövän riskin nelinkertaiseksi ja tuo lisäys ei riipu seksuaalisesta toiminnasta tai HPV -tartunnasta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Anal_cancer
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18980293- Ohhohsta
Koskeeko tuo nelinkertaistuminen niitä jotka imevät tupakkia p.ersereijällään?
- Max-Pppppp
Ohhohsta kirjoitti:
Koskeeko tuo nelinkertaistuminen niitä jotka imevät tupakkia p.ersereijällään?
Syöpäriskin nelinkertaistuminen koskee niitä, jotka tupakoivat. Verenkierto siirtää karsinogeenit keuhkoista tehokkaasti sinne, missä niistä on suurin haitta.
http://www.tohtori.fi/?page=7743008&id=6151758
Keuhkosyöpä, eturauhassyöpä, rintasyöpä ja haimasyöpä.
"Kaikkien edellä mainittujen syöpäsairauksien yhtenä aiheuttajista pidetään nykytietämyksen valossa tupakointia."
Keuhkosyövän osalta 90 % tapauksista aiheutuu tupakoinnista. Peräaukon syövän kohdalla tupakka on syyllinen vain 50 ... 75 % kaikista tapauksista.
Tupakointi on oikeasti vaarallista puuhaa, minkä tupakoijat usein tuntuvat unohtavan. Ehkä vitsailu aiheesta helpottaa omaa ahdistusta, sillä rööki aiheuttaa riippuvuutta samassa määrin kuin pahimmat kovat huumeet.
- elämäohi
Anaaliyhdyntä aiheuttaa jatkuvia ulosteläikkiä kalsareissa. Joskus on huomaamatta valunut jopa kaikki mujut housuihin ja on huomattu vasta kun hajuhaitta on ollut kestämätön. O-rengas siinä tuhoutuu sontaluukusta ihan täysin ja tunto menee. Ei voi edes pierrä ilman pelkoa housujen sotkeutumisesta.
- Max-Ppppp
Olepa hyvä ja näytä millä suomalaisella lääkärisivulla varoitetaan anaaliseksin aiheuttavan ulosteinkontinenssia. Kiinnostaisi kovasti kun itse en vielä ole tuota löytänyt.
- Kauhiakauhiakauhia
Max-Ppppp kirjoitti:
Olepa hyvä ja näytä millä suomalaisella lääkärisivulla varoitetaan anaaliseksin aiheuttavan ulosteinkontinenssia. Kiinnostaisi kovasti kun itse en vielä ole tuota löytänyt.
Se on niin kauhiaa ettei sitä kehtaa kirjan sivulle laittaa.
- Jacinto Mesa
Ihan totta, niin kuin sekin että masturbointi mädättää selkärangan ja joulupukki. Totta kaikki tyynni!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708