•Gay and bisexual men (who have sex with other men) are about 17 times more likely to develop anal cancer than men who only have sex with women.
http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv-and-men.htm/
ANAALIYHDYNTÄ AIHEUTTAA SYÖPÄÄ!!
14
1058
Vastaukset 14
- fbdgfb
Mikähän on peräpukamien ja pidätyskyvyttömyyden todennäköisyys?
- Max-Pppppp
Anaaliseksi ei aiheuta pidätyskyvyttömyyttä eli ulosteinkontinenssia. Asiaa on tutkittu ja kirjoitin siitä palstalla jo aiemmin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9985086#comment-50842363
Anaaliseksin ei tiedetä aiheuttavan peräpukamia. Jos sinulla on muuta tietoa asiasta niin laita tietolähteesi näkyviin.
- so what
onko se pelkästään huono asia?
- tai en tiedä...
Ei kai, ainakaan vaippojen valmistajien kannalta.
- taudit kiittää
Se on tuo homoilu vähän sama asia, kuin jos miehellä tai naisella on elämänsä aikana useampi kuin yksi kumppani.
Käytetystä naisesta/miehestä saa epäsuoran kontaktin sen edelliseen kumppaniin ja näin taudit pääsevät leviämään.
Monesti homoilukin on alkanut juuri tällaisesta tilanteesta. - heteron preikähimo?
Tuo pitäsi sanoo niille heteroille joille pano p:n on a ja o. Siis korostan että kyse on heteromiehistä ja osa tietty naisista tykkää jos mies lykkää peräreikään. Faktaa joten älkää katsoko homoja kun ne harrastaa eniten suuseksii. Se on faktaa.
- HPV kuriin
Niimpä, HPV ei ole leikin asia. HPV rokotteiteita on suunniteltu annettavaksi kouluikäisille tytöille ennen kuin nämä ovat iässä jossa aloitetaan seksielämä. Kuitenkin jos HPV:n leviämistä halutaan rajoittaa pitäisi myös pojat ehdottomasti rokottaa HPV:tä vastaan. Vai eikö miesten kurkkusyöpä riskillä ole väliä?
- Max-Pppp
Anaaliyhdyntä ei aiheuta syöpää, HPV aiheuttaa. Sama ilmiö nähdään naisilla eli suurempi seksikumppaneiden määrä nuorella iällä altistaa HPV:lle ja syövälle.
HPV eli papilloomavirus on se sama joka naisilla aiheuttaa kohdun kaulaosan syöpää. HPV:n aiheuttamasta peräaukon syövästä on palstalla kirjoiteltu jo vuosia sitten eli ei mikään uusi asia. HPV - tartunnan saaminen liittyy suojaamattoman seksin harrastamiseen useiden kumppaneiden kanssa. Kun maailmanlaajuinen rokotusohjelma saadaan käyntiin niin HPV:n, kohdun kaulaosan syövän ja peräaukon syövän esiintyvyys vähenee.
Tupakointi näyttää kasvattavan peräaukon syövän riskin nelinkertaiseksi ja tuo lisäys ei riipu seksuaalisesta toiminnasta tai HPV -tartunnasta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Anal_cancer
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18980293- Ohhohsta
Koskeeko tuo nelinkertaistuminen niitä jotka imevät tupakkia p.ersereijällään?
- Max-Pppppp
Ohhohsta kirjoitti:
Koskeeko tuo nelinkertaistuminen niitä jotka imevät tupakkia p.ersereijällään?
Syöpäriskin nelinkertaistuminen koskee niitä, jotka tupakoivat. Verenkierto siirtää karsinogeenit keuhkoista tehokkaasti sinne, missä niistä on suurin haitta.
http://www.tohtori.fi/?page=7743008&id=6151758
Keuhkosyöpä, eturauhassyöpä, rintasyöpä ja haimasyöpä.
"Kaikkien edellä mainittujen syöpäsairauksien yhtenä aiheuttajista pidetään nykytietämyksen valossa tupakointia."
Keuhkosyövän osalta 90 % tapauksista aiheutuu tupakoinnista. Peräaukon syövän kohdalla tupakka on syyllinen vain 50 ... 75 % kaikista tapauksista.
Tupakointi on oikeasti vaarallista puuhaa, minkä tupakoijat usein tuntuvat unohtavan. Ehkä vitsailu aiheesta helpottaa omaa ahdistusta, sillä rööki aiheuttaa riippuvuutta samassa määrin kuin pahimmat kovat huumeet.
- elämäohi
Anaaliyhdyntä aiheuttaa jatkuvia ulosteläikkiä kalsareissa. Joskus on huomaamatta valunut jopa kaikki mujut housuihin ja on huomattu vasta kun hajuhaitta on ollut kestämätön. O-rengas siinä tuhoutuu sontaluukusta ihan täysin ja tunto menee. Ei voi edes pierrä ilman pelkoa housujen sotkeutumisesta.
- Max-Ppppp
Olepa hyvä ja näytä millä suomalaisella lääkärisivulla varoitetaan anaaliseksin aiheuttavan ulosteinkontinenssia. Kiinnostaisi kovasti kun itse en vielä ole tuota löytänyt.
- Kauhiakauhiakauhia
Max-Ppppp kirjoitti:
Olepa hyvä ja näytä millä suomalaisella lääkärisivulla varoitetaan anaaliseksin aiheuttavan ulosteinkontinenssia. Kiinnostaisi kovasti kun itse en vielä ole tuota löytänyt.
Se on niin kauhiaa ettei sitä kehtaa kirjan sivulle laittaa.
- Jacinto Mesa
Ihan totta, niin kuin sekin että masturbointi mädättää selkärangan ja joulupukki. Totta kaikki tyynni!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421660- 1541134
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi345977- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7621Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591