Hei kaikki palstan aktiivit.
Minulla olisi paljon kysymyksiä, joihin ei minun ymmärrykseni riitä.
Olisin hyvin kiitollinen jos saisin asiallisia vastauksia.
Mutta tässä niistä yksi.
Kysymykseni koskee Jeesusta ja kymmentä käskyä. Tämä on ehkä horjuttanut uskoani eniten vuosien varrella. Kuka on Jeesus ? Ja miksi Jeesus tuli maanpäälle ? Ensimmäinen käsky kieltää pitämästä muita jumalia. Miksi Jumala loi kymmenen käskyä ja sitten sekoittaa pakkaa ja pistää Jeesuksen kuolemaan ristillä, jotta häneen uskovat pääsisivät taivaaseen. Ei siinä mitään jos hän olisi kertonut olevansa se ja sama yksi JUMALA vanhasta testamentista. Mutta ei ei perhana voi myöntää sitä vaikka kysytään. Sen sijaan hän on ties mitä muuta vapahtaja, karitsa yms yms ja ennenkaikkea istuu JUMALAN
Hukassa !! Jeesus Jumala 10 käskyä mitä ihmettä ?
18
152
Vastaukset
- vastaan jotakin
Jeesus on Jumalan poika, ja kun häntä vertaa ihmiseen niin on ihmiseen verrattuna jumala, mutta itse sanoo ettei ole kuin yksi Jumala, Jeesuksen isä.
Kymmenen käskyä on tehty selventämään oikean ja väärän eroa, kuten :älä tapa, älä varasta, ja niin edelleen...! Omatuntokin jo sanoo yleensä että niin ei pidä tehdä.
Koska helvetti on olemassa ja sinne joutuu tekojen mukaan, ei ole niin synnitöntä ihmistä että pääsisi suoraan Pyhän Jumalan taivaaseen, vaan me kaikki olisimme pulassa. Sen takia Jeesus maksoi ristillä edestämme, että syntivelat on maksettu kun uskomme.
Jeesus lähetti Pyhän Hengen sijaisekseen tänne maailmaan koska hän itse tulee takaisin Jumalan luonta taas kun on sen aika, tälläkertaa aikuisena, voittajana.
Saat vedota Jeesuksen nimeen selvennykseksi kun rukoilet, älä pelkää. - tempart
Kyllä se Jumala on ihan sama Jumala kuin vanhan testamentin mukaan, diili vain on muuttunut - Jumala tarjoaa ikuista elämää Kristuksen kautta. Jumala huomasi ettei ihminen osaa elää synnitöntä elämää kun seurasi vanhan testamentin aikana sitä touhua. Näinollen oli kehitettävä pelastussuunnitelma etteivät ihmiset eksyisi ihan synteihinsä ja kuolisi. Elämä Kristuksen kautta (Mikä ihmeen "Jeesus" muuten?) opastaa syntistä paremmalle oikeudenmukaiselle tielle synneistään. Kristus on tienä ja viittana sillä tiellä, synnittömämmällä tiellä jossa Jumalan tahto ihmisen suhteen toteutuu.
Älä hätiköi, et sinä voi kaikkea hetkessä sisäistää. Tutki asioita ja kirjoituksia Jumalan opastuksella, Kristuksen opastuksella. Tutki kriittisesti, äläkä hyväksy totuudeksi sitä roskaa mitä esim. roomalaiset ovat kirjaan lisänneet (raamattu). Vaan kyseenalaista, tutki, opiskele, se on mielenkiintoista, kun opit kuuntelemaan opastusta, sitä pientä sisintä ääntä, joka on kuultavissa jos haluaa sen kuulla. Käskyt ovat kaikille ihmisille ymmärrettäviä, sillä ne koskevat meidän ajallista elämäämme. Mutta niiden perustella meidän on kyllä aika mahdoton saada mitään käsitystä Jumalasta. Hän on luonut maailman ja antanut ohjeet elää. Ok - mutta mitä sinä oikeastaan voit tietää ja ymmärtää tällaisesta Jumalasta? Hän jää meille kovin kaukaiseksi.
No lisäksi tiedämme kyllä, että Jumala on näkymätön, ikuinen, kaikkialla oleva ja kaikkitietävä Henki ja että hän on "Minä Olen". Mutta emme me näiden tietojen avulla hänestä oikein mitään otetta saa, jos ei Jeesusta oteta huomioon. Kovin abstraktia ja etäistä.
Me olemme ihmisiä ja Jumala on Jumala, jolle kaikki kansakunnat ovat kuin vesipisara sangon uurteessa.
Raamattu ilmoittaa, että Jeesuksessa me näemme Jumalan kasvot. Taivaallinen Isä on kyllä suurempi kuin Jeesus, mutta kun häntä ei kukaan voi nähdä, hän on antanut Pojalleen tehtäväksi paljastaa kasvonsa ihmisille. Ilman Jeesusta Jumala on meille liian pelottava ja vieras/erilainen. Ilman välittäjänä toimivaa Jeesusta me emme voisi koskaan voisi käsittää Jumalan lempeyttä, hyvyyttä ja rakkautta, puhumattakaan, että uskaltaisimme samaistua Jumalaan.
Raamatun mukaan Jumala tuli meitä lähelle Jeesuksen kautta. Kaikki mitä Jeesus tekee tai puhuu on Isältä Jumalalta:
"Minkä minä siis puhun, sen minä puhun niin kuin Isä on minulle sanonut." Joh 12:50
Jokainen, joka rukoilee ja rakastaa Jeesusta, rakastaa ja kunnioittaa Jumalaa, sillä kaikki, mitä Jeesus Raamatussa puhuu ja tekee, ovat Jumalan sanoja ja Jumalan tekoja. Jeesus ei tee mitään omasta tahdostaan, vaan koko hänen toimintansa on täydellisesti Jumalan Hengen, eli itse Jumalan vaikuttamaa.- +++
1. Kysymys: a) Miksi Jumala loi kymmenen käskyä? b) Ensimmäinen käsky kieltää pitämästä muita jumalia.
Vastaus a): Jumala antoi ihmiselle kymmenen käskyä siksi, että Hän rakastaa ihmistä. Ihmisen ja Jumalan suhdetta voi verrata isän ja lapsen suhteeseen: vanhemmat rakastavat lapsiaan niin paljon, että he pitävät huolta lapsistaan, ja haluavat, että lapset tottelisivat heitä, ettei heille kävisi pahoin, vaan he voisivat elää onnellista elämää.
b) Muilla jumalilla tarkoitetaan siis jotain muuta jumalaa kuin Taivaan Jumalaa=Isä Jumala, Jeesus ja Pyhä Henki =Yksi Jumala. Mutta sen sinä varmaan tiesitkin.
2. Kysymys: Miksi Jumala sitten sekoittaa pakkaa ja pistää Jeesuksen kuolemaan ristillä, jotta häneen uskovat pääsisivät taivaaseen.
Vastaus: Jumalan laki eli kymmenen käskyä on Jumalan tahto, ja koska Jumala on oikeudenmukainen Hän ei voi muuttaa mieltään ja sanoa, että "ei sillä niin ole väliä, vaikka ei sitä noudatakaan". Ei, vaan Jumalan kymmenen käskyä on voimassa niin kauan kuin maa pysyy.
Ja sen tähden tuli Jeesus, joka on Jumalan Poika tänne maanpäälle elämään puhtaan elämän, täyttäen Jumalan kymmenen käskyä, ja kuolemaan meidän ihmisten puolesta, jotka emme pysty elämään sen kymmenen käskyn mukaan, niinkuin tulisi ja niinkuin olisi Jumalan tahto, koska olemme syntisiä ajatuksissamme, sanoissamme ja teoissamme läpikotaisin.
Olemme täysin mahdottomia tapauksia Jumalalle, ja siksi Jeesus uhrasi itsensä meidän puolestamme. Hän otti meidän syntisen luontomme ja lahjoittaa jokaiselle Häneen uskovalle Hänen puhtaan luontonsa, jokaiselle, joka uskoo Häneen.
Jumalan kymmenen käskyä on voimassa, se on Jumalan ohjenuora ihmisille, koska se sanelee ihmisille onnellisen elämän ohjeet. Se varjelee ihmisiä pahalta.
Pelastusta sen kautta ihminen ei kuitenkaan voi saada, koska vaikka toimisimmekin oikein näennäisesti, teemme syntiä kuitenkin ajatuksissamme, ja Jumala näkee ajatuksemmekin. Pelastuksen saamme vain Jeesuksen kautta.
3. Kysymys: Sen sijaan hän on ties mitä muuta vapahtaja, karitsa yms yms ja ennenkaikkea istuu JUMALAN Vaikeuden sai aikaan n. 300 luvulal vallalla ollut ja suosittun pakanajumalallisuus jossa oli esillä ns kolminaisuus. Kirkon johtajat ottivat tämän kolminaisuuden Senaikaiseen kirkkoon koska se oli ihmisille tutumpi eikä siitä voitu niin helpsti väittää polyteistiseksi.
Aikanaan olimme kaikki Jumalan henkilapsia. Niin Jeesus kuin Saatanakin. Saatana joukkoineen tosin ei saanut ruumiita, koska he ehdottivat että ihmiset olisi pakotettava takaisn taivaaseen, heille ei olisi annettava valinnan mahdollisuutta, vaan he olisivat kuin robotteja. Heille ei annettaisia mahdollisuutta tehdä syntiä ja valita.
Jeesus puolestaan lupasi kärsiä ihmisten syntien tähden, jotta he voisivat palata taksisin Isän luo. Jeesus on Iankaikkisen Isän, Jumalan ainosyntyinen lihassa. Hän syntyi maailmaan jotta hän voisi sovittaa ihmisten synnit, kuten aikanaan sovittiin, jotta ihmiset voisivat tulal takaisin Isän Jumalan luokse.
Jumaluuden kolmas henkilö on Pyhä Henki jolla myös on oma henkiruumiinsa, hän ei ole syntynyt maailmaan vaan toimii henkenä auttaen ihmisiä jan kuiskate uskoville totuuksia.
On siis olemassa Jumaluus johon kuuluu 3 jäsentä Isä Jumala, Jeesus Krsitus sekä Pyhä henki.
On vain yksi Jumala, jota on käsketty rukoilemaan Krsituksen nimessä ja kautta. Krsitus on välimies meidän ja Jumalan välillä.
Teräviä päättelyitä sinulla Jumalasta.- Höpönassukka.
GOD
Jos Jeesus on Jumalan oikealla puolella, onko hän ODD?
Oliko Gestas siis Jumala?
Se eka ristiinnaulituista?
Pitäisikö ruveta Gestasta pitämään Jeesuksen veroisena...
Tai Dysmasta, oikeella, joka oli Jeesuksen oikeella puolella?
Jeesus ei ollut G! -AY?
Jeesus ei pelaisi mielellään mustilla Goota? (Googlea Wing-Go tai IGS-Go)
Ja Gog ja Maagog alkakoot....- Pahaa oppia.
Gestas oli Peto mieheksi
Jeesus on Jumalan "Sus siunakkoo"
Dysmas tulee olemaan Rooman Saattana.
Pietari oli Jumalan Kivi ja Kallio, kovempi pää sillä kuin monilla, kun verta meni pääähän ja kusi tuli suuhun....
Andreas oli Jumalan X-mutantti.
Sotilas irronnut piste lihassaan, oli huono kipukyynnys jo heti pyörtyi.
MIKKO VÄISENEN tai KUOSMANA ON JUMALAN JOUSIMIES TAI SKORPPARI, VAIKKA SAIKIN PUUJALAN JA AJAELI MOPEDIA, ISÄNMAALLISUUS KUNNIAAN.... - Ismostamme.
Pahaa oppia. kirjoitti:
Gestas oli Peto mieheksi
Jeesus on Jumalan "Sus siunakkoo"
Dysmas tulee olemaan Rooman Saattana.
Pietari oli Jumalan Kivi ja Kallio, kovempi pää sillä kuin monilla, kun verta meni pääähän ja kusi tuli suuhun....
Andreas oli Jumalan X-mutantti.
Sotilas irronnut piste lihassaan, oli huono kipukyynnys jo heti pyörtyi.
MIKKO VÄISENEN tai KUOSMANA ON JUMALAN JOUSIMIES TAI SKORPPARI, VAIKKA SAIKIN PUUJALAN JA AJAELI MOPEDIA, ISÄNMAALLISUUS KUNNIAAN....Isi Gestas....
Isimpi OO! Jeesus.
Isistein Gestas
Isäksi Ismael ja Israel vai Isku?
- Epätietoinen777
Kiitos vastauksista :)
- ettet sittenkin
vain ylimielisenä ylpeänä pilailisi kanssamme ja tosiasiassa ajattelisi että tiedät nämä asiat paljon paremmin kuin me raukat, joita tahdot opastaa suurella sydämelläsi.
- Tietysti on sinulta
vaivannäköä että jaksat käyttää arvokasta aikaasi meidän mitättömien kanssa keskusteluihin.
- Nyt alkaa selviämään
> Kuka on Jeesus ?
Jeesus on Immanuel=Jumala kanssamme Pojassa! Isä ja Poika ja Henki ovat Yhtä Jumalaa!
> Ja miksi Jeesus tuli maanpäälle ?
Opettaakseen ja parantaakseen ja sovittaakseen syntimme. Nousi kuolemansa jälkeen herättyään kuolleista takaisin sinne mistä oli tullut eli Jumalan valtaistuimelle, sillä on Herra ja Tuomari.
> Mitä tapahtui ensimmäiselle käskylle ?
Jeesus on se ensimmäisen käskyn Jumala Poikana, myös Isää Poikaa suurempana kiitämme ja kunnioitamme. Isä ja Poika ovat Yhtä Jumalaa.
> Miksi Kristinusko piti tehdä niin vaikeaksi ?
Jeesus on Juutalaisten Kuningas. Kristinuskon monet eri suuntaukset syntyivät vasta myöhemmin 300-2000 jKr. Ihmisillä on tarve tehdä asiat oman tahtonsa ja lähtökohtansa mukaan, onko vaikeaa, on tietysti suhteellista. Ehkä sinä itse teet Jeesuksesta vaikean vaikka on hyvä paimen. Toki Jeesus on kyllä toki mahdoton ihmisenä ymmärtää perinpohjin sillä on Jumala eikä ihminen voi ymmärtää täysin Jumalaa.
> Eli siis voisiko joku uskovainen kertoa minulle jotenkin maalaisjärjellä miten asiat oikein menee ?
Yritetty on. Ano Jeesuksen nimessä Jumalalta ja tutki Uuden Liiton kirjoituksia.
> Ja pelkään rikkovani Jumalan käskyä jos rukoilen Jeesuksen nimeen tai toisinpäin ?
Jeesus on Jumala, amen, ja se koko Juutalaisten Herra ja Jumala ja ensimmäisen käskyn kohde ja päämäärä, amen, joten huolesi perustuu asian sinulle vielä nykyisellään ymmärtämättömyyteen.
Jeesuksen Isä ja Jumala suokoon sinulle armoaan ja totuuttaa hengellisenä hyvänä sydämen ymmärtämisenä ja käsittämisenä. - osavastaukseni
En vastaa muuta kuin tuohon rukoilu-osuuteen. Rukoilen joskus Isää, joskus Poikaa. Jostain syystä kuitenkin eniten Kristusta, l. Poikaa.
Joskus laulan mielessäni kaikki kolme virttä kullekin
1. Pyhä, Pyhä, Pyhä (Pyhän Kolminaisuuden virsi)
2. 111: Pyhä Henki, Herramme, elämän lähde, luojamme
äärettömän kaunis sävel (yksi lempparivirsistäni)
3. Kristukselle: 2 lempivirttä
Kiitos nyt Herran, Hän korkein on kuninkahamme...
Hallelujaa, kiitos Herran, suuren voitonruhtinaan... - ystävän varoitus
"ISLAM puhuu vain yhdestä Jumalasta ja Muhammedista profeettana ihmisenä."
Islam on demoninen uskonto, joka opettaa aika liudan muutakin. Älä missään nimessä mene siihen ansaan, että ryhdyt harkitsemaan islamia. Valitettavasti jotkut herkät ihmiset ovat joutuneet islamin pauloihin juuri tämän Jeesus-asian vuoksi. Se on traagista. Valitettavasti kaikki eivät pysty havaitsemaan islamin demonista viestiä, joka kääntää monenlaisen pahuuden ns. hyveeksi. Islam on yksi pahimmista ihmiskuntaa koskaan kohdanneista eksytyksistä. Se kykenee viettelemään ihmisen niin monella tavalla ja sen jälkeen johdattamaan hirvittävään vääryyteen. Vältä islamin ansaan lankeamista.
On selvää, että tämä Jeesus-kysymys ei voi ratketa yhdellä taikasanalla. Sinun pitää elää asian kanssa ja kohdata se haasteena. Rukoile Jumalaa säännöllisesti ja pyydä johdatusta ja apua tässä asiassa. On vaarallista takertua johonkin yksittäiseen kohtaan uskossa, koska epäusko pääsee juuri sen kautta sydämeen. Luota Jumalaan, rukoile, keskity siihen mikä vahvistaa uskoasi, suojele itseäsi harhautumiselta, äläkä tee asioita itsellesi liian vaikeaksi. Minullekin Jeesuksen rooli on ollut epäselvä, mutta tulin uskoon rukoilemalla Jeesuksen rukousta! Se ei ole sattumaa, ja muistutan itseäni siitä silloin tällöin. Siunausta, ystävä. - 0o0
Jumala on Jumala , Yksi ja jakamaton. Ei kolmiyhteinen. Jeesus oli profeetta kuten esimerkiksi Mooseskin.
Jeesus ei ole Jumalan poika sen enempää kuin me kaikki olemme Jumalan poikia ja tyttäriä.
Jos haukut Islamia demoniseksi uskonnoksi voin vastata kristinuskon olevan demoninen uskonto, tasavertaisuuden vuoksi.
Jos herjaa toista uskontoa, pitää kestää myös herjansa seuraukset.
Itse kuulun suomen evankeliseen seurakuntaan.- ystävän varoitus
"Jos haukut Islamia demoniseksi uskonnoksi voin vastata kristinuskon olevan demoninen uskonto, tasavertaisuuden vuoksi.
Jos herjaa toista uskontoa, pitää kestää myös herjansa seuraukset.
Itse kuulun suomen evankeliseen seurakuntaan."
Mitä ihmettä? Oletko sinä, hyvä ihminen, edes perehtynyt siihen, mitä islam opettaa? Minä sattumoisin olen käyttänyt islamiin perehtymiseen satoja tunteja. En todellakaan nimitä islamia demoniseksi ideologiaksi kevyin perustein. Kyseisen uskonnon pyhä kirja, joka väittää itseään absoluuttiseksi Allahin sanaksi, kylvää riitaa ja eripuraa ihmisten välille ja kannustaa eriuskoisten sortamiseen ja jopa surmaamiseen. Islam sisältää uskontoon perustuvan apartheidin. Kyseinen kirja myös kiihottaa seuraajissaan ihmisen alhaisimpia tunteita kuten himoa ja vihaa. Jopa islamin paratiisi on kuvattu jonkinlaiseksi lihallisten himojen täyttymykseksi, loputtomiksi orgioiksi.
En nimitä demonisiksi niitä, jotka uskovat eri tavalla. En nimitä demoniseksi sinun näkemystäsi Jeesuksesta. Nimitän demoniseksi sitä, mikä ilmiselvästi edustaa pahuutta. Ilmiselvä pahuus on demonista, eikä tässä ole mitään neuvotteluvaraa. Sinä voit harjoittaa harhautunutta "tasavertaisuuden" periaatettasi ja moraalirelativismiasi, mutta totuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Jos ei vastusta pahuutta, silloin tukee sitä epäsuorasti.
- 0o0
Pahuudelle käännetään toinen poski, näinhän on opetettu. Pahan vastustamisen sijaan tulee rakastaa lähimmäistään kuin omaa itseään- riippumatta siitä, mitä aatetta hän edustaa. Näin on myös sanottu: älä tuomitse,ettei sinua tuomittaisi.
On myös sanottu: ei se saastuta sinua , mikä menee suusta alas, vaan se mikä pääsee suusta ulos. Jälkimmäisellä ei viitata ruokaan
Pointtina on se, että jos joku ,vaikkapa uskonto, on sinusta paha , niin voit hiljaa mielessäsi tehdä asiasta johtopäätökset. Tämän jälkeen sitten asiasta kirjoittaessasi, muistat liittää määritelmän eteen " minun mielestäni." Näin se on sinun mielipiteesi eikä yleismaailmallinen absoluuttinen totuus, näin minun mielestäni. Hei !
Kristinuskon Jumala on monoteistinen yksi Jumala. Ajan saatossa on useita erilaisia nimityksiä.
Ns. kolmiyhteisyys tarkoittaa "Jumaluutta" - Emme voi osoittaa aikaa eikä aikakautta etteikö Isä Poika Pyhä Henki eivät kaikki kolme olleet olemassa.
Apt 17:29, Kol 2:9.
Jumaluudesta ei ole niin tarkkaa opetusta että siinä kukaan voisi vaatia oikeappisuutta tulkitsemaan Jumalaa ikäänkuin sisältä tai ylhäältäpän.
Tärkeintä on ymmärtää että kristinuskon perusta kaiken toiminnan metodi on aina rakkaus, Katso tastä lyhyt ja ytimekäs; 1 Joh 4:8, Joh 3:16.
Täällä lisää aiheesta jotakin;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/1
yst. jari laurila
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172324Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain2331972Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071782Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021451Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno481346Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu551217Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1791153- 941100
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.149970Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14911