Monet ihmiset, jotka sanovat vilpittömästi uskovansa

Jeesukseen, eivät tiedä mitään
hänen olemassaolostaan ennen ihmiseksi tuloa.

He eivät ymmärrä hänen olleen tosiaan ihminen, kun hän oli maan päällä.

He eivät käsitä, mitä tarkoittaa se, että hän on Jumalan Poika.
Heillä on hyvin niukasti tietoa hänen osastaan
Jumalan tarkoituksen täyttymisessä.

He eivät tiedä, mitä hän tekee nyt
tai miten hänen toimintansa tulevaisuudessa vaikuttaa heidän elämäänsä.

He saattavat jopa luulla virheellisesti, että Jehovan todistajat eivät usko Jeesukseen. Me saamme opettaa heille totuuden näistä asioista.
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1102001125#p21
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulle sanoivat jehovantodistajat, että on kahdensorttisia uskovia. Niitä jotka pääsevät taivaaseen, ja niitä jotka ovat täällä maan päällä, ja kuolevat, ja sitten heitä ei enää ole.

Ensimmäisessä korinttolaiskirjeessä puhutaan asiasta:
12 Mutta jos Kristuksesta saarnataan, että hän on noussut kuolleista, kuinka muutamat teistä saattavat sanoa, ettei kuolleitten ylösnousemusta ole? 13 Vaan jos ei ole kuolleitten ylösnousemusta, ei Kristuskaan ole noussut. 14 Mutta jos Kristus ei ole noussut kuolleista, turha on silloin meidän saarnamme, turha myös teidän uskonne; 15 ja silloin meidät myös havaitaan vääriksi Jumalan todistajiksi, koska olemme todistaneet Jumalaa vastaan, että hän on herättänyt Kristuksen, jota hän ei ole herättänyt, jos kerran kuolleita ei herätetä. 16 Sillä jos kuolleita ei herätetä, ei Kristuskaan ole herätetty. 17 Mutta jos Kristus ei ole herätetty, niin teidän uskonne on turha, ja te olette vielä synneissänne. 18 Ja silloinhan Kristuksessa nukkuneetkin olisivat kadotetut. 19 Jos olemme panneet toivomme Kristukseen ainoastaan tämän elämän ajaksi, niin olemme kaikkia muita ihmisiä surkuteltavammat.
20 Mutta nytpä Kristus on noussut kuolleista, esikoisena kuoloon nukkuneista. 21 Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut ihmisen kautta. 22 Sillä niinkuin kaikki kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa, 23 mutta jokainen vuorollaan: esikoisena Kristus, sitten Kristuksen omat hänen tulemuksessaan; 24 sitten tulee loppu, kun hän antaa valtakunnan Jumalan ja Isän haltuun, kukistettuaan kaiken hallituksen ja kaiken vallan ja voiman. 25 Sillä hänen pitää hallitseman "siihen asti, kunnes hän on pannut kaikki viholliset jalkojensa alle".

Sai ovellani olleet Jehovan todistajat vaihtamaan asentoa, kun sanoin mitä jakeessa 19 sanotaan.

Lue tämä, ja lue se huolella! Äläkä pelkää lukea sitä. Jumala ja Raamattu kyllä kestävät tutkimisen ja arvioimisen. Mikä Jumala se sellainen on joka ei kestäisi? Turha ja kuollut jumala vai valheiden jumala?
http://jehovantodistajat.blogspot.fi/

Raamattu ei ole mikään arvoitus joka pitäisi ratkaista. Se on suoraa tekstiä! Kun kirjanoppinut kysyi Jeesukselta miten ihminen voi syntyä uudestaan, ettei kai ihminen uudestaan voi mennä äitinsä kohtuun ja syntyä, vastasi Jeesus vain, että jokaisen tulee syntyä vedestä ja Hengestä päästäkseen sisälle Jumalan valtakuntaan. Nikodeemus kysyi miten tämä voi tapahtua. Siis millä tavoin? Vastaus:

10 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Sinä olet Israelin opettaja etkä tätä tiedä! 11 Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: me puhumme, mitä tiedämme, ja todistamme, mitä olemme nähneet, ettekä te ota vastaan meidän todistustamme. 12 Jos ette usko, kun minä puhun teille maallisista, kuinka te uskoisitte, jos minä puhun teille taivaallisista?

Korostetaan nyt vielä, että Jeesus ei halunnut ruveta selittämään asiaa, koska sitä ei voi selittää sen kummemmin, kuin että Pyhä Henki tulee ihmiseen asumaan. Ihminen ei pysty hengellistä ottamaan vastaan ilman Henkeä. Se käsitetään jotain runollisena kaunopuheena.

Tämä löytyy jokaisesta Raamatusta. Ainakin jokaisesta, jota ei ole peukaloitu ja muuteltu. "Kaunopuheiden" järkeistäminen ja selittely ei ole hyvää kääntämistä.

Kaiken tämän jälkeen sanon vielä, etten tiedä paljoakaan Jehovan todistajista. Itsehän arvioit tämän asian, että mikä sanomastani on totta. Jeesus on Herra, mutta tarkoitammeko asialla samaa? Minä uskon, että Jeesus on Jumalan uhrikaritsa, joka osti meidät synnin vallasta, ja synnin palkka on kuolema. Kuolema lihassa, ja kuolema erona Jumalasta, eli Helvetin tuleen enkelien vankilaan.

Äänestä
  • **Kaiken tämän jälkeen sanon vielä, etten tiedä paljoakaan Jehovan todistajista. **
    sen kyllä huomaa kirjoituksestasi...
    Puheensakin olet käsittänyt omien suodattimiesi läpi.

    Äänestä

  • Raamatussa sanotaan myös: ”Synnin palkka on kuolema.” (Roomalaisille 6:23.)

    Kun kerran rangaistus synnistä on kuolema,
    olennainen kysymys helvetin luonteen tarkastelussa on, mitä meille tapahtuu,
    kun kuolemme.
    Jatkuuko elämä jossakin muodossa kuoleman jälkeen?
    Mikä helvetti on, ja millaiset ihmiset sinne menevät?
    Onko helvetissä olevilla mitään toivoa? Raamattu antaa näihin kysymyksiin totuudenmukaiset ja tyydyttävät vastaukset.
    http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2002521?q=helvetti&p=par

    Äänestä


>He saattavat jopa luulla virheellisesti, että Jehovan todistajat eivät usko Jeesukseen. Me saamme opettaa heille totuuden näistä asioista.))))))

Aloitus lähti vivahdekkaasti joka olisi jt,kin hyvä tiedostaa,vartiotorni-seura on tehnyt kaikkensa ja tekee edelleen ettei jehovantodistaja saakkaan tietää:

>He eivät tiedä, mitä hän tekee nyt
tai miten hänen toimintansa tulevaisuudessa vaikuttaa heidän elämäänsä.)))))


Matteus 7
21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.

22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.'

23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!'

Äänestä

Kommentoi aloitusta


read Library now kirjoitti:

Jeesukseen, eivät tiedä mitään
hänen olemassaolostaan ennen ihmiseksi tuloa.

He eivät ymmärrä hänen olleen tosiaan ihminen, kun hän oli maan päällä.

He eivät käsitä, mitä tarkoittaa se, että hän on Jumalan Poika.
Heillä on hyvin niukasti tietoa hänen osastaan
Jumalan tarkoituksen täyttymisessä.

He eivät tiedä, mitä hän tekee nyt
tai miten hänen toimintansa tulevaisuudessa vaikuttaa heidän elämäänsä.

He saattavat jopa luulla virheellisesti, että Jehovan todistajat eivät usko Jeesukseen. Me saamme opettaa heille totuuden näistä asioista.
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1102001125#p21

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu