Jos lapset eivät vielä kotioloissaan opi homottelemaan toisiaan, niin viimeistään tarhaikäisinä tai mennessään oppiin peruskoulun suojiin. 
Ja koulumaailman antaman, aina akateemisiin viitekehyksiin yltävän sielunsivistyksensä voikin    sitten siirtää laajempaan käyttöön, esimerkiksi muillekin netin maailmaan, jossa sanansa voi saada   hyvinkin kuuluviin. Panna ns. palikat oikeaan järjestykseen.:)
https://twitter.com/intent/user?screen_name=PauliAS
Mariko Vaara tuli kiinnittäneeksi huomiota Aller Median ja sen johtajan Pauli Aalto-Setälän taannoiseen aikaisempaan twiittihehkutukseen pirun suuresta, uudesta aikakausilehdestä. Myöhemmässä samaa asiaa koskevassa twiitissään hän oli mitä ilmeisemmin halunnut korjata aikaisemmin lausumaansa, koska oli jättänyt aikaisemmin mainitsemansa sanan piru pois. 
Piru vie sitä ajantasaista Pauli Aalto-Setälää! Miten ajanhermossakin osaa pysyä olla kiinni, näyttäisi vähentäneen viimeaikaisia viittauksiaankin, koska Mariko Vaara arvelee hänellä olevan nyt meneillään jotakin twiittaustoimintaa tärkeämpää. :)  
Ainakin hän on ehtinyt tekemään myös uusia nimityksiä. Toinen niistä on Anna-Liisa Hämäläisen nimittäminen em. uuden julkaisun päätoimittajaksi.
PELASTAVAT JEESUSHAHMOT
3
416
Vastaukset
- Mariko VaaraUutta julkaisua on hehkuttanut myös, tottahan toki, niin SocialDistrictin kuin myös juuri A.-L.H.:n henkilökohtaisiin twiitteihin viittaavan linkin 
 https://twitter.com/intent/user?screen_name=AnskiH
 takana pari-kolme päivää sitten myös Anna-Liisa Hämäläinen tähän tapaan:
 12. lokakuuta AnnaLiisa Hämäläinen ?@AnskiH
 Uutinen Allerin uudesta lehdestä innostaa kollegoita. Ymmärrän. Näinä aikoina kunnia työskennellä firmassa, joka satsaa eikä miinusta.
 10:12 a.m. - 12. lokakuuta 12
 Oikein hienosti esitetty, sanoisi Mariko Vaara ja monisanaisesti sanookin.
 
 Sitä ennen hän on ehtinyt kertoa:
 12. lokakuuta AnnaLiisa Hämäläinen ?@AnskiH
 Liian homogeeninen yhteisö - ei hyvä! Hyvä, Lillberg. http://www.marmai.fi/blogit/kaannoskukkanen/sukupolvikysymyksia/a2149563 …
 9:31 a.m. - 12. lokakuuta 12
 Mistä saammekin uuden linkin mainostamisen ytimeen:
 http://www.marmai.fi/blogit/kaannoskukkanen/sukupolvikysymyksia/a2149563
 Nuoret osaavat kysyä yhä fiksumpia, alastomampia kysymyksiä.
 Muutama viikko sitten meillä kävi nuori, lahjakas suunnittelija esittäytymässä. Tälläkin kertaa koko session fiksuimman kysymyksen esitti ko. suunnittelijanalku. Kysymys "oletteko te sellainen jätkätoimisto" sai meidät haastattelijat paitsi hämmentymään, niin myös tarkastelemaan itseämme kriittisesti.
 Tekemisen kulttuuri määrittelee ja muokkaa yritystä enemmän kuin yksikään muu yksittäinen asia, mukaan lukien johdon kertavuosittaiset tavoitesulkeiset, pelastajiksi palkatut jeesushahmot tai päälle liimatut organisaatiouudistukset.
 Juuri tästä syystä kiusaus rakentaa sokeaakin yhtenäiskulttuuria on vahva. Se tuntuu varmemmalta ja helpommalta tavalla viettää työpäivä, ilman erilaisuuksien sietämisen vaivaa.
 Ihan fine, jos tavoite on tehdä pikkuporukassa kellarissa duunia yhtä harvoille asiakkaille. Niin kivaa kuin se onkin palkata samanhenkisiä, samanikäisiä ja vielä samaa sukupuolta edustavia tyyppejä omiksi kollegoikseen, se harvoin riittää laaja-alaiseksi bisnesideaksi tai asiakaskannan pohjaksi.
 Keskustelu toisen nuoren, kunnianhimoisen rekrykandin nosti esiin yhtä akuutin pointin. Ensimmäisiä vuosia määrittelee kiire. Ei, en tarkoita duunikiirettä sellaisenaan, vaan kiirettä päästä oikealle raiteelle, juuri sellaiseen toimistoon tai työyhteisöön, joka vastaa omaa halua kehittyä ja kasvaa.
 Koska oikein tai väärin, ala on raaka. Kukaan ei tule hakemaan 35-vuotiasta, omasta mielestään uransa väärissä toimistoissa viettänyttä suunnittelijaa tai projekti-ihmistä, parempiin töihin. Ura polkee väistämättä paikallaan tai pahimmillaan luisuu hitaaseen laskuun, jossa jo totutuista palkka- ja duunieduista pääseekin sitten joustamaan ihan kunnolla.
 Nuoret osaavat siis kysyä yhä fiksumpia, alastomampia kysymyksiä sekä omaavat ainakin puolittaisen näkemyksen siitä, minkälainen työyhteisö laittaa oman uran oikealle raiteelle jo alusta alkaen. Lisäksi, yhä useampi kunnianhimoinen ihminen näkee, että omaa elämää tai edes sitä kuuluisaa urapolkua, ei tarvitse boksittaa perinteisin askelmerkein.
 Putkimoodin omaavalle rekrytoijalle tietysti kaikki, mikä poikkeaa normista herättää huono viboja. Ja joo, tietyt tekniset tiedot ja taidot pitää useimpien ammattilaisiksi haluavien jo osata etukäteen. Monien toimistojen sekä myös itseni suosima koulutusmetodi on nimittäin "heitetään veteen ja katsotaan uiko".
 Samaan aikaan, todellinen työyhteisön happotesti tulee siitä, miten yksittäinen ihminen pärjää epävarmuuden, ennustamattomuuden ja väistämättä monimutkaistuvien tiimikokoonpanojen kanssa. Ne ovat nimittäin kaikki taitoja, joita eivät vain suoraa normiputkea kokeneet, tasaisesti entistä mukavampaa elämää odottaneet, enää oikein handlaakaan.
 Kirjoittaja on mainostoimisto McCannin toimitusjohtaja. Petteri Lillberg kirjoittaa mainostoimiston suunnanmuutosprosessista yleisesti, mutta parin viime vuoden kokemuksiin ja esimerkkeihin pohjautuen.
 ---
 Mariko Vaara ei lähde tässä nyt enää omaa yksinkertaisuuttaankaan tämän enempää edes pohtimaan, saati sitä, voiko homous todella olla yhteisöjen geeneissä, koska ainoalle oikealle Mariko Vaaralle ei tulisi mieleenkään mennä ikipäivänä ketään, saati yhtäkään yhteisöä homogeeniseksi homottelemaan. Aivan mahdoton ajatus!
 Sen sijaan Mariko Vaaran voisi inspiroida kirjoittamaan edelleen P. Lillbergin käyttämä ilmaus ”pelastajiksi palkatut jeesushahmot”.
 Ja Allerin johtoaan myöten, tai muuten koulutettujen, julkituomat mitä alkeellisimmiksi osoittautuneet kirjoitusvirheet.
- mistä viha?Onko Mariko Vaara saanut potkut Allerilta? 
 Kirjoittelet ilman erillistä veloitusta tälle saitille, eli NAUTIT Allerin palvelusta, silti jatkuvasti mustamaalaat???
 Joo, en ole Allerin henkilökuntaa....- Mariko VaaraOtsaketta olisi ehkä ollut tarpeen vielä hieman jatkaa, huomaa Mariko Vaara. 
 Nimitäin seuraavin sanoin:
 ...JA OPETUSLAPSIA. :)
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset738104
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905737
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut443882
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu923652
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät413630
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi593272
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään243086
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112985
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k522850
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972833