Liity kirkkoon

Erosin muutama vuosi sitten kirkosta ja luulin säästääväni kirkollisveron verran, mutta mitä vielä. Olin kuin lastu laineilla, ajopuu, vailla pitävien arvojen testaamista. Kyllä oli voimaannuttava tunne liittyä takaisin kirkkoon ja kokea länsimaisen kulttuuriperustan tukevuus. En mikään uskovainen ole, mutta jotain ihminen tarvitsee ollakseen ihminen.
20149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

In God we trust, sano jenkki ja kävi tappamassa Oaman bin Ladenin.

Äänestä
  • Omiaan tappoivat, obama oli usassa vuosia rerroristikoulutuksessa.

    Osama bin Laden siirtyi syntymämaastaan Saudi-Arabiasta Afganistaniin vuonna 1979 22-vuotiaana liittyäkseen Neuvostoliiton miehitysjoukkoja vastaan CIA:n ja ISI:n tuella taistelevien muslimisissien riveihin.

    Wikipedia.

    Äänestä

Eroamalla kirkosta, et maksa turhasta. Ensi vuonna tulee YLEvero ja kunnallisverot ja muut maksut nousevat

http://eroakirkosta.fi/

Äänestä

Mutta ei kirkkoa, kirkossa olija ei ole ihminen vaan robotti.

Äänestä
  • Sitten sosku laskisi joka sentin, ja antaisi tukea vähemmän, minä en ainakaan toimi niin vaan pysyn kirkossa jäsenenä.

    Äänestä

Hienoa, että liityit takaisin kirkkoon! Itse olen aina kuulunut ev.lut.kirkkoon, joka tarjoaa sen mitä ihminen tarvitsee, vaikken ole myöskään ns.uskovainen.
Kävin mielenkiinnosta katsastamassa EI ev.lut. seurakuntien menoa ja totesin, etten tarvitse paatoksellista ylistys, käännytysuskontoa.Näissä tilaisuuksissa on selvä kuppikuntameininki ja palvonnan kohteena näyttäisi olevan lähinnä itsekeskeinen pastori mielipiteitään julki tuomassa, hännystelijäjoukon ympäröimänä. Jotenkin luotaantyöntävää ja arvelluttavaa rahankeruuta koko touhu siellä. Mieluummin maksan kirkollisveroa ja tiedän paremmin,minne rahani menevät.

Äänestä
  • Kirkkoon kuuluminen ja usko ovat eri asioita. On selvää että uskosta osaton kuvittelee että sinne mennään vain lauleskelemaan ja kuuntelemaan papin puheita muuten vaan ja tuijottelemaan seiniä. Totuus kuitenkin on että sinne menevät yleensä ne, joilla on uskoa, ja jotka rukoilevat yhdessä Jumalalle, ja se ihmisten miellytys on toissijainen juttu.

    Äänestä

> kokea länsimaisen kulttuuriperustan tukevuus

Länsimainen kulttuuriperusta on kreikan ja rooman varassa, kirkko on vain myöhäinen tulija noilla markkinoilla...

...mutta jos välttämättä haluat kirkkoon nojautua, niin sitten se on katolinen kirkko. Mahdollisesti ortodoksinen. Meikäläinen evluttikirkko on lutteriin (tunnettuun kansankiihottajana ja juutalaisvihaajaan) ja hänen oppeihinsa perustava muutama sata vuotta vanha lahko, joka vaikuttaa lähinnä muutamassa sivistykseltään tuoreessa pohjoisemmassa maassa.

Kannattaa tutustua siihen omaankin uskomukseen ja sen historiaan. Voi avata silmiä...

Äänestä
  • Mielestäni kannattaa ensin tutustua Raamatun sanomaan, ja lähteä etsimään seurakuntaa vasta sen jälkeen.

    Äänestä

  • etsi uskoa kirjoitti:

    Mielestäni kannattaa ensin tutustua Raamatun sanomaan, ja lähteä etsimään seurakuntaa vasta sen jälkeen.

    Miksi? Raamattu on aika tuore teos kuitenkin. Uusi tulokas sekin euroopan kultturiperinnöstä puhuttaessa.

    Tutustuu mielummin vaikka Platonin teoksiin. Sieltä puolet uudesta testamentista on pöllitty muutenkin (ei niin että Platon olisi noita ideoita suurimmaksi osaksi itse keksinyt).

    Äänestä

  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Miksi? Raamattu on aika tuore teos kuitenkin. Uusi tulokas sekin euroopan kultturiperinnöstä puhuttaessa.

    Tutustuu mielummin vaikka Platonin teoksiin. Sieltä puolet uudesta testamentista on pöllitty muutenkin (ei niin että Platon olisi noita ideoita suurimmaksi osaksi itse keksinyt).

    Koska Raamattu on peräisin Jumalan Sanasta, ja sieltä selviää miten voi pelastaa sielunsa joutumasta helvettiin.

    http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/UT.html

    Äänestä

  • Uusi Testamentti on kirjoitti:

    Koska Raamattu on peräisin Jumalan Sanasta, ja sieltä selviää miten voi pelastaa sielunsa joutumasta helvettiin.

    http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/UT.html

    Taitaa mennä tuokin ironia hukkaan täällä. Oikeasti osa porukasta on niin pihalla, ettei tajua miksi tuo on hauskaa.

    Äänestä

Samaa rahanahnetta porukkaa kaikki kirkkokunnat.Ei ne ketään auta,eikä pelasta.Puhdas sydämmen usko Yeshua'aan pelastaa.Ei uskonnot tai kirkot.Minä ja lapseni olemme eronneet kirkosta,koska kirkot haluavat vain rahasi,ei sinua.Joten eroakirkosta.fi on hyvä alku loppuelämän ensimmäiselle päivälle.

Äänestä

"En mikään uskovainen ole"

Tuohon saakka meni hyvin, mutta tuo on jo liian paksua. Valehteleminen on rumaa.

Äänestä
  • "En mikään uskovainen ole"

    Tuohon saakka meni hyvin, mutta tuo on jo liian paksua. Valehteleminen on rumaa

    Minä taas olen sitä mieltä ettei tuntemattomien puheita ole syytä väittää valheiksi jos et pysty varmistamaan että olet oikeassa.

    Äänestä

Ole vaan uskovainen :)

Joh. 12:42
"Kaikesta huolimatta monet hallitusmiehistäkin uskoivat Jeesukseen. Fariseusten pelossa he eivät kuitenkaan tunnustaneet sitä, jottei heitä erotettaisi synagogasta."

Joh. 19:38
"Tämän jälkeen muuan Joosef, joka oli kotoisin Arimatiasta, pyysi Pilatukselta, että saisi ottaa Jeesuksen ruumiin ristiltä. Hän oli Jeesuksen opetuslapsi, joskin salaa, sillä hän pelkäsi juutalaisia. "

Äänestä

Raamatun ilmoitusta kirkossa myös sillä on se Jumalan mahdollisuus vaikuttaa sinussakin sitä vanhurskautta kun uskot mitä Raamatussa sanotaan. Kaikki kirkolliset opit tulee myös koetella sillä paljon on luopumusta ja ihan ikäänkuin salakavalaa valheellista opetusta ja jopa ihmisen pelastumista koskevaa.

Jeesus opettaa että tärkeää on tuntea Raamattu ja Pyhän Hengen opetus pyhistä kirjoituksista. Samoin Jeesus opetti "katsokaa ettei kukaan teitä eksytä" ja uskonnolliset eksytykset ovat niitä varottavimpia tietysti sillä tuodaan esiin sekä totuutta ja Raamattua ja sitten on myös valheellista seassa.

Ihmisten uskonnollisuus ei pelasta vaan Jeesuksen antama vesi ja Henki antaa sydämen uskon ja voiman suullaan myös todistaa toisille ihmisille, joten ei eksytä. Joka Jeesuksen tunnustaa ihmisten edessä, sen Herra itse tunnustaa Isän enkelien edessä taivaan valtaistuimelta ja nimensä kirjoitetaan elämänkirjaan. Kasteet vedessä ja Hengessä annetaan opetuslapsien ja Herran Jeesuksen itsensä toimesta kuuliaisille ja nöyrille Jeesusta seuraamaan lähteville ja hyvä on tehdä kuten on opetettu eikä vain jäädä ihmisten järkeisoppien uskonnolliseen yhteyteen.

Vasta siirtyessämme Herran eteen näemme kuinka olemme rakentaneet ja autuaat ne, jotka Jumalan armossa ja totuudessa vanhurskaudessa ja pyhityksessä vaeltavat ja kullasta ja hopeasta ja jalokivistä ovat rakentaneet.

Äänestä
  • Raamattu ilmaisesti luettavaa Netissä. Tässä on Uusi Testamentti, tutustu ja kysele jos on kysyttävää.

    Ne evankeliumit ovat Jeesuksen mukana kulkeneiden opetuslasten muistelmia, jos ihmettelet mitä ne ovat. He muistelevat taaksepäin mitä Jeesus sanoi, tai miten he sen muistavat tai joku kertoi Hänen niin sanoneen silloin kun hän itse ei sattunut olemaan siinä paikalla.

    http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/UT.html

    Äänestä

KYLLÄ MIEHEN PITÄÄ KIRKKOON KUULUA JA ARMEIJA KÄYDÄ.

Äänestä
  • KÄYDÄ KALASSA JA HUUTAA HOKEMIA.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Church & ILL kirjoitti:

Erosin muutama vuosi sitten kirkosta ja luulin säästääväni kirkollisveron verran, mutta mitä vielä. Olin kuin lastu laineilla, ajopuu, vailla pitävien arvojen testaamista. Kyllä oli voimaannuttava tunne liittyä takaisin kirkkoon ja kokea länsimaisen kulttuuriperustan tukevuus. En mikään uskovainen ole, mutta jotain ihminen tarvitsee ollakseen ihminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu