Kuinka helposti pääsee osastolle?

en halua kuolla silt

Olen 14-vuotias tyttö ja tein eilen asian,joka kaduttaa minua nyt paljon. Yritin itsemurhaa lääkkeillä. Siihen on monta syytä,miks tein sen.Tunnen,etten jaksa elää tavallista arkea,enkä käydä koulua. Kaikki luulee että tämä on laiskuutta,mutta ne ei tiedä mun todellisia tunteita. Nyt olen lukenut netistä,että on olemassa osastoja,jonne otetaan masentuneita nuoria. Kuinka helposti sellaiseen pääsee? MInulla on psykiatrin tapaaminen jossain vaiheessa.

Haluaisin vain hetken olla yksin. Ja rauhassa. Ilman,että koko ajan joku hössöttää ja kyselee vointiani ja saarnaa siitä,miten itsekäs olin kun tein näin. Haluaisn vähän omaa tilaa,mutta sellaista ei saa nykyään mistään. Siksi olen miettinyt,kuinka helposti pääsisi hetkeksi pois ja olla rauhassa.

11

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+6

      Ota yhteyttä paikkankuntasi psykiatriseen päivystykseen. Sellainen pitäisi löytyä jokaiselta paikkakunnalta. Eivätkö vanhempasi ole huomanneet sinun avuntarvettasi?

      Kuka on määrännyt sinulle lääkkeitä, etkö voi jutella asiasta hänen kanssaan?

    • Hei

      Kuten sinua onkin jo neuvottu, niin voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen tai psykiatriselle poliklinikalle. Koska en tiedä paikkakuntaasi, en osaa antaa suoraan yhteystietoja, mutta voit etsiä niitä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivysty paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".

      Jos haluat jonkun joka kuuntelee sinua ja sinun tunteitasi, voit aina soittaa nimettömänä valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päällle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyy osoitteesta http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset

      Ystävällisin terveisin,
      SOS-kriisikeskus/Hansu

    • antsax

      En perhana tiedä miten 16-v haluaa omaa tilaa.Anteeksi,en muista enää ja se on mun tyhmyyttä.Vaikka olikin jännittävää aikaa tuo. Mut itse olen ollu teholla lääkkeestä.Onneksi ei tullu pysyvää haittaa ,vaikka se niillä oli ennuste.
      Nyt ryhtiä!!!! Kerää itsellesi pelastusrengas ympärilles!!Ihmisistä.Ja nopsaan!!!
      Olet lapsuudesta menossa nuoruuteen,josta pieni askel nykyisin aikuisuuteen.Tee ne harkiten,tulevaisuutta miettien!Miten tämä teko vaikuttaa kun olen 30v.?Nyt iisisti kohti tulevaa!!!

    • mites luulet

      jossain pikkupaikkakunnalla pääseväsi johonkin psyk. päivystykseen joskus yön synkkinä hetkinä??
      Se on eri juttu joissain kaupungeisa eikä tosi monissa maassamme yöllä just silloin kun se pahin ahdistus ja olo tulee että en jaksa en enää..????Ei ei eiei...

      Vastaus yleensä, ota aamulla yhteys päivystykseen että saat lähetteen meille sitten,,,,,,,,tuu sitten jos tarve on....enää sulla...sitten...nuku yön yli...ensin...

      Ja esim. jos asut yksin tai omat vanhemmat nukkuu kännissä ja ei apua saa mistään just silloin, esim yöllä kohtauksesi saatua, pelkoa yms...?

      Ei oo kavereita edes sulla..enää,, ei ystävää mihin yhteyttä otat...

      kiitos vaan SUomi...kartoituksesi ei pelaa näissä tapauksissasi!

      Siksi siis lienee AMOKIT niin suurina maassamme?

    • towardthebrightlight

      Kun kuitenkin ilmeisesti käyt koulua, niin luulisi että asiaa saisi etenemään kouluterveydenhoitajan kautta?

      Se sitten riippuu omasta sairaanhoitopiiristäsi että onko siellä osastoa nimenomaan *masentuneille* nuorille. Sellainen saattaa olla, tai sitten voi olla yleisempi nuortenpsykiatrian osasto jonne tuupataan kaikki tietyn ikäiset riippumatta siitä mikä sairaus heillä on.

      Itselläni on ollut useampia mielisairaalakeikkoja. Olen ollut sellaisessa sairaalassa jossa oli osasto nimenomaan masentuneille potilaille ja se oli ihan ok. Mutta nyt viime keväänä olin 3kk sellaisella osastolla jossa oli vähän kaiken sortin ihmistä. Se oli ns. "rauhallisempi" osasto mutta en minä sitä erityisen rauhalliseksi kokenut, kun erityisesti psykoottiset ja maaniset ihmiset saattavat saada päähänsä melkein mitä vaan. Ei siellä mitään *vaarallista* tapahtunut mutta on se silti häiritsevää kun joku on yön aikana järjestänyt huonekalut uudelleen tai ajanut toisen puolen päästään kaljuksi tai selittää koko ajan kuinka Jumala tekee hänestä profeettaa.

      Hoitajilla on kaikilla hälytin joka hälyttää aina silloin kun jollain toisella osastolla tarvitaan lisävoimia. Hälytyksiä tapahtuu yleensä useamman kerran päivässä, ja yksi lähihoitajaopiskelija sanoi minulle että melko suuri osa hälytyksistä tuli nimenomaan nuorisopsykiatrian osastolta. Eli eipä se kait juuri silloin kovin rauhallinen paikka ollut. Mutta se riippuu siitä että minkälaisia muita potilaita siellä sattuu samaan aikaan olemaan, sitä ei voi etukäteen tietää ja saattaa olla että porukka on ihan ok.

      Äläkä välitä siitä jos joku sanoo sinua itsekkääksi. He ovat väärässä. Sinä et tehnyt sitä mitä teit siksi että olit itsekäs, vaan siksi ettet nähnyt muuta vaihtoehtoa. Masennus on sairaus, eikä sairaana oleminen ole itsekästä. Jos joku muu syyttää masentunutta potilasta itsekkääksi, se on aivan sama kuin syyttäisi syöpää sairastavaa ihmistä itsekkääksi. Sinä et ole itse valinnut sairauttasi eikä se ole sinun vikasi. Myös syytteet laiskuudesta ovat vääriä; tyypillinen masennuksen oire on se että toimintakyky laskee. Olen itse nähnyt sairaalassa potilaan jolla ei ollut voimia edes käydä vessassa itse. Itse välillä jätin aterioita väliin siksi että minusta tuntui, etten kerta kaikkiaan jaksa pureskella ruokaa. Sellaiset jutut ovat masennuksen oireita, ja ainakin minua helpotti se että jossain vaiheessa ikäänkuin annoin itselleni luvan, että nyt minun ei tarvitse jaksaa enää. Antaa hoitajien jaksaa puolestani välillä. Siinä mielessä sairaalahoito on hyvä vaihtoehto että siellä saa melko vapaasti olla jaksamatta jos siltä tuntuu. No välillä käskettiin pukeutumaan tai suihkuun tai jotain ja se oli vaikeaa kun ei olisi millään jaksanut, mutta silläkin oikeastaan haetaan potilaan omaa parasta.

    • en halua kuolla silt

      Kiitos asiallisista vastauksista! :)

      Vanhempani tietävät kyllä ongelmistani,ovat olleet kanssani psykiatrilla.Pelottaa vaan,että jos joskus joudun osastolle,niin onko siellä kauheaa? Olen lukenut hirveitä kokemuksia osastoista...varsinkin suljetuilta. :o

    • älä pelkää

      Eine nuoria siell' kiduta. Ei kannata uskoa kaikkien juttuja. Apua siellä annetaan.

    • aivopatologi

      Osasto hoito on lopun alku. Osasto hoitoa pyritään välttämään viimeiseen asti. On siis viimeinen hoitokeino. Syy on siinä, että yli puolet osastohoidossa olleista kroonistuu...Vaikea sanoa, on syy vai seuraus...?

      • 4543

        Älä pelottele aloittajaa!

        Osastohoitoa ei kannata pelätä. Jos lääkäri arvioi sen tarpeelliseksi, häntä kannattaa uskoa. Osastoja on hyvin erilaisia ja jos ei ole harhainen ja vastusta hoitoa, ei varmaan ole riskiä, että laitetaan suljetulle. Avo-osasto on varsin kodinomainen, siellä voi katsoa telkkaa, lukea, pelata pelejä, tehdä käsitöitä yms.


      • ...........

        Osastohoidossa on nuorilla se paskamainen mahdollisuus, että jotkut käytöshäiriöiset pikkunilkit (anteeksi nyt vain) tulevat vaikutteiksi. Osastoilla valitettavasti on niin paljon tätä porukkaa. Ei ole aran ja masentuneen nuoren hyvä tällaiseen "elämänkouluun" joutua.


      • kokemusta on
        4543 kirjoitti:

        Älä pelottele aloittajaa!

        Osastohoitoa ei kannata pelätä. Jos lääkäri arvioi sen tarpeelliseksi, häntä kannattaa uskoa. Osastoja on hyvin erilaisia ja jos ei ole harhainen ja vastusta hoitoa, ei varmaan ole riskiä, että laitetaan suljetulle. Avo-osasto on varsin kodinomainen, siellä voi katsoa telkkaa, lukea, pelata pelejä, tehdä käsitöitä yms.

        Samanlainen on suljettu osasto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      8107
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      8
      5838
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      145
      5574
    4. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      168
      4418
    5. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      12
      3097
    6. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      74
      2904
    7. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2657
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      290
      2546
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      150
      2429
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      589
      2249
    Aihe