EU:n ulkopuolelta tilaaminen!

Nyt helpatkaas kokematonta.

Olen siis tilaamassa EU:n ulkopuolelta. Toimittajina vaihtoehtoina on halvimpina FedEx ja DHL. Kumpi on kannattavampi?

Ja sitten toinen asia koskee tullausta. Kannattaako antaa toimittajan tullata vai itse? Luin jostakin, että esim Fedex laskuttaa 40€ mikäli tulli haluaa nähdä paketin sisällön.

Ja vielä yksi asia.. miten nämä kuriirifirmat toimii, mikäli paketin arvo posteineen on alle tullirajan (eli alle 150€)? Toimittaako ne silloin paketin suoraan tulliin ja mulle tulis sitten kotiin tullista maksupyyntö ALVeista? Eli eihän silloin Fedexiltä tai DHL:tä pitäisi tulla mitään muita kuluja enää lisäksi?
4900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin tehdäänkö siis toi tulliselvitys pelkistä alveistakin? Kun en ole aikeissa käyttää kuitenkaan tilaukseeni yli 150 euroa? No tarkoitan juurikin toimitusaikoja ja palveluiden yleistäkin sujuvuutta. Tuossa ylemmässä vähän parjattiin Fedexiä. Se olisi tuolla sivulla, josta aion tilata niin juurikin halvin vaihtoehto. Mun pitäs saada paketti kuitenkin mahd. pian, enkä mitenkään voisi odottaa 2-3vkoon kuten joku mainitsi Fedexillä kestävän.

Äänestä

Alv on 23 % tilauksen + toimituskulujen hinnasta, jos ne ovat yli 43 euroa. Lisäksi voi mennä tullia, jos arvo on yli 150 euroa. Näihän sinulla ei ole.

Kuriirifirmat tekevät tullauksen maahantuonnin yhteydessä. Itselläni on eniten kokemusta DHL:stä. Jos lähettäjä on toimittanut etukäteen tiedon paletin arvosta. niin DHL ottaa sinuun yhteyttä jo paketin ollessa matkalla. Tällöin suoritetaan DHL:n tilille heidän ennakoimansa verot. Tällöin tullaus sujuu nopeasti ja paketti tuodaan kotiisi samana tai seuraavana arkipäivänä sen saapumisesta. Jos lähettäjä ei ole millään lailla infonnut DHL:ää paketin arvosta ja sisällöstä, se voi mennä tullin läpi ilman verojen maksuakin. Jos kuitenkin tulli vaatii paketin tullattavaksi, ilmestyy lähetysseurantaan tieto, että on otettava yhteyttä DHL:ään tullausta varten. Tulee ilmeisesti kortti, jos ei ota yhteyttä. Joka tapauksessa on maksettava verot ja lisäksi tullivakuusmaksu, joka on jonkin prosentin lähetyksen arvosta.

Fedexistä on sen verran kokemusta, että vaihtoehto oli halvin Fedexin toimitustapa. Kesti Kiinasta peräti 9 päivää. Olisi tullut postipakettinakin suunnilleen saman ajan. Lojui useita päiviä Keski-Aasiassa, jotta ei olisi tullut liian nopeasti! Fedexillä on myös kalliimpia normaaleja 2-4 päivän toimitusaikaisia palveluita.

Äänestä

Kiitos vastauksesta. Oon laittanut Fedexille sen economyn kautta, kun oli halvin vaihtoehto. Saas nähä, kuinka kauan paketilla kestää tulla.. kunhan tulisi edes viimeistään marraskuun alussa :) Eikös noi Kiinassa tee vähän sillai, että ne ilmoittaa paketin eri arvoiseksi kuin se oikeasti on.. tai jättää muuten vaan infoomatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppiii kirjoitti:

Nyt helpatkaas kokematonta.

Olen siis tilaamassa EU:n ulkopuolelta. Toimittajina vaihtoehtoina on halvimpina FedEx ja DHL. Kumpi on kannattavampi?

Ja sitten toinen asia koskee tullausta. Kannattaako antaa toimittajan tullata vai itse? Luin jostakin, että esim Fedex laskuttaa 40€ mikäli tulli haluaa nähdä paketin sisällön.

Ja vielä yksi asia.. miten nämä kuriirifirmat toimii, mikäli paketin arvo posteineen on alle tullirajan (eli alle 150€)? Toimittaako ne silloin paketin suoraan tulliin ja mulle tulis sitten kotiin tullista maksupyyntö ALVeista? Eli eihän silloin Fedexiltä tai DHL:tä pitäisi tulla mitään muita kuluja enää lisäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu