Hallituksen esitys vainoamisen (stalking) kriminalisoimiseksi on tulossa eduskunnan käsittelyyn ensi keväänä.
Vastaukset 12
- sin2012
Hyvä asia, oma naapurini joka on nyt niiiiin rikas olevinaan, valittaa kaikesta ja päätti itse ettei varastolilani ole lupaa. Nyt on jo kolme kertaa käyty katsastamassa kun aina eri mies vastaa kaupungin virastossa puhelimeen, viimeks paloi proput ja käskin katsoa papereita. Sit laitoin laput joka varaston seinään milloin lupa saatu ja kuka myöntäny. Soitin viel vast.tarkastajalle ja kaik OK. Kai joku oikeuis meil norm ihmiselkin on? Mistä valittaa seuraavaks? Koirankakoist on jo huutanu!
- Vainottu
Ihmettelen mihin laillä pyritään ja mitä sillä kuvitellaan saavutettavan, koska meillä on jo nyt muita työkaluja puuttua vainoavan ihmisen tekemisiin, mutta useimiten vainoaja saa jatkaa tekemisiään joutumatta edesvastuuseen tekosistaan.
Hieman kun viitsii edes googlettaa tätä vainoamista, niin voi jo ymmärtää, että valta osa vainoajista on jollakin tavalla sairaita (psyykkisesti sairaita), mutta useniko heiden tekemisiin puututaan? Ammattimaisesti sairas ihminen ympäröi itsensä virkaatekevillä ja valtaa omavilla, eli poliiseilla, mielenterveysalan ihmisillä tai politiikoilla. Kuten alemmista keskusteluista voi jo todeta, niin psykaitrisessa sairaalassakin ainut sairas saattaa olla lääkäri tai hoitaja, joka on sitä mieltä, että toisella menee liian hyvin tai on liian terve, että pitää hieman tunkea kapuloita rattaisiin. Tarkoittaa siis sitä, että vainoaminen saa jatkua. - viivyttely
Se olisi kuulunut kieltää jo presidentti Kekkosen aikana. Miksi eduskunta ei käsittele asiaa ennen joulutaukoa?
- Bona Fide
Keskustelu siitä,
-onko:
--asianomistajatapaus vai julkisen syyttäjän juttu;
Viivästynettää asiaa.
- vainottu vanhus
Järjestäytynyt rikollisuus on vainonnut minua 40 vuotta ja käyttää viranomaisia apunaan. Rikosilmoituksia ei tutkita. Ulosmittaavat rahojani tekaistuilla laskuilla. Minusta tämä on vainoa, mutta mistään ei apua saa. En ihmettele, että Suomi johtaa maailman itsemurhatilastoja. Tai ainakin täällä tehdään itsareita tuplasti se mitä muualla Pohjoismaissa.
sama juttu, täällä lähetellään sellaisia laskuja meille jotka on kusetuslaskuja
omaa etua ajavat ja kusettavat ihmisiä.
Jossain päin aina kuuluu pam!!!!
Ei hyvä malli täällä Suomessa, ei oikein millään osa-alueella mut ainut hyvä mikä tulee ekana mieleen on terrorismin poissaolo ja osa Suomalaisista on hyvin ystävällistä sakkia, etenkni pohjoisen ihmiset ja Suomenruotsalaiset sekä Savolaiset.se on vainoamista kun lähettelevät eri laskuja meille......jotka on kusetusta.
He jäi kiinni itseasiassa mut emme aio silti käräjöidä.- Muut kokemukset
juha82friikki kirjoitti:
se on vainoamista kun lähettelevät eri laskuja meille......jotka on kusetusta.
He jäi kiinni itseasiassa mut emme aio silti käräjöidä.Muita heidän merkittäviä aikaansaannoksiaan ovat tärkeiden postien varastaminen, omaisuuden varastaminen ja vahingoittaminen, yksityisyydensuojan, liikkumisvapauden ja sananvapauden rajoittaminen jne.
Euran ulosottovirasto on perinyt KUOLLEEN ihmisen mediaveron minulta, samoin häneltä meni myös pääomavero vielä kaksi vuotta kuoleman jälkeen.
Euran OP poistaa e-laskujen veloituksia omin päin ilman jäsenen suostumusta ja siirtää jäsenensä tulot itselleen siten, että tilitapahtumissa ei näy saapunutta maksusuoritusta (pääomaveron alaiset tuloni).
- Traagista
Alavuden ampuja vaani uhrejaan (IS)
- Voimaan 2014 alussa
Vainoaminen rikos. Eduskunta 4.10.2013.
- Vainottu vanhus
Voisihan tuosta rikosilmoituksen tehdä, mutta ei se mihinkään johda. Ei korppi korpin silmää noki...
Kokemuksella useammastakin poliisipiiristä. - Anonyymi
Lakia ei voi soveltaa joukkovainoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37635Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35629- 69606
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43571- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112525Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19500Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172484Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62396- 52383
- 17372
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96353YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22348Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9348