Aivojen suhteellinen koko ei toimikaan älykkyyden mittarina. Mitäs evo siihen sanoo?
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121015152005.htm
Aivojen suhteellinen koko
12
88
Vastaukset
- aika sälli
Siitä perustelusta valehtelemisessa Molokki on täällä tullut kuuluisaksi.
Hän piti aikoinaan tiukasti kiinni fossiilien aivotilavuuksista älykkyysmittarina.
Eikä hän myöntänyt valehteluaan koskaan anteeksi pyyntöjen kera. Sanoo, että uutinen ei mitenkään kumoa evoluutioteoriaa.
Mutta minkäslaista tukea kyseinen artikkeli antaa kreationistisille käsityksille?- ViljamiViisas
"Aivojen suhteellinen koko ei toimikaan älykkyyden mittarina."
Eihän tuossa artikkelissa noin väitetä vaan:
"Crucially, researchers have found that the most significant factor in determining relative brain size is often evolutionary pressure on body size, and not brain size."
eli: erot aivojen suhteellisessa koossa selittyvät usein ruumiin kokoon kohdistuvalla valinnalla eivätkä aivojen kokoon kohdistuvalla valinnalla. - Sepä Se
"As a result, small bats were able to evolve improved flying maneuvrability while maintaining the brainpower to handle foraging in cluttered environments. "
Rofl. Mikään ei todista että lepakkojen lentokyky olisi parantunut olennaisesti sitten muinaisten aikojen. Aivan käsittämätön oletus jota ei voida kuitenkaan osoittaa mitenkään todeksi, ja massat uskoo.Meinaatko, että tämä kaveri lensi yhtä hyvin kuin nykyiset lepakot?
http://www.amnh.org/science/papers/bat_fossil.php
- tieteenharrastaja
Jos tarkoitat "evolla" evoluutioteoriaa kehittäviä tieteilijöitä, niin hehän tuossa artikkelissa "sanovat", eivätkä suinkaan siten kuin avauksesi. Luepa tarkemmin, jos osaat.
Että eläin olisi älykäs, se tarvitsee suuren suhteellisen aivokoon; tästä ei ole poikkeusta. Päinvastainen ei aina pidä paikkaansa, koska aivoja voidaan käyttää muihinkin mutkikkaisiin tehtäviin kuin ihmisen kaltaiseen älykkyyteen. Asiana tämä ei ole tieteelle uusi, artikkelin kirjoittajat ovat löytäneet siihen uudenlaisen näkökulman. Kretut odottavat kuin kuuta nousevaa, että tieteen jatkuva ja vääjäämätön edistyminen toisi esille jotain konkreettista kreationismin tueksi ja evoluutioteoriaa vastaan.
Vaan ei se tuo, eikä tuonut tässäkään.
Harvalukuisten kretutiedemiesten omat "tutkimukset" kretujen "tutkimuslaitoksissa" taas ovat tarkoitushakuisuuksissaan ja todisteiden valikoinneissaan niin koomisia, että jopa palstakretut ovat lakanneet niitä esittelemästä." Mitäs evo siihen sanoo?"
No tämä evo sanoo, että Anne 9v. voisi odottaa vielä muutaman vuoden, jotta kykenisi ymmärtämään lukemaansa.- liuhtas ite
Iso pää ja vähän järkee.
Pieness' pääss' ei senkään vertoo. Aivojen koko keskusteluun vielä sen verran että myös se mihin eläin käyttää aivojana, vaikuttaa älykkyyteen. Eli jos eläimellä on herkkä kuulo taikka hajuaisti, laji tarvitsee paljon aivokapasiteettiä saadun informaation prosessoimiseen, hyödyntämiseen. Eli laji nimeltä ihminen on huonokuuloinen, huono hajuaisti eikä makuaistissakaan ole kehumista, näköaistin ollessa ainut tehokas aisti, ja eläinlajin ravinnon saannissa ei ole ongelmia, näinollen lajin evoluutioon ja energiasyöpön aivokapasiteetin kasvamiseen ei ole ollut estettä, vaan ennemminkin valintapaine on suosinut luovuutta, älykkyyttä, on näinollen johtanut älykkyyden kehittymisen sellaiseen suuntaan sellaisella tavalla joka on tällähetkellä tämänkaltainen.
- tieteenharrastaja
Äärimmäinen esimerkki taitaa olla vesinokkaeläin, joka käyttää suurimman osan aivokapasiteetistaan nokkansa sähkökenttäaistin signaalinkäsittelyyn.
- Apo-Calypso
Oletkos kiireiltäsi ja sekoiluiltasi vielä ennättänyt laskea simpanssien, bonobojen, gorillojen, orankien, siamangien ja gibbonien häntien yhteisen lukumäärän, neiti "Kaikilla eläimillä on häntä, apinoilla on häntä. Jos ihmiset ovat polveutuneet apinoista, niin miksi ihmisillä ei ole häntää"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436344Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1222491Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208