Ehdokkaiden kytkökset ja sidonnaisuudet

TV1.ssä oli eilen juttua siitä kuinka paljon ehdokkailla on sidonnaisuuksia joiden takia he ovat jäävejä päättämään kuntiensa valtuustoissa asioista.Myös hallituksessa ja lautakunnissa on sama jääviysongelma.Esimerkkikohteena oli Turku, mutta kohde voi olla myös Hyvinkää.Miten ehdokkaiden sidonnaisuudet tulevat ilmi mm. vaalimainonnassa.Äänestäjän tulisi asia tietää.
7127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei Hyvinkäällä tuollainen ole mahdollista, koska täällä valtuutetut ym. ajavat vain kansalaisten etuja :)

Äänestä

Ei niistä ennakkoon puhuta, päinvastoin ollaan hiljaa.Jäävätä kyllä osataan itsensä sopivassa tilanteessa, jottei kuaan pääse valittamaan.Pitää muista myös että sidonnaisuudet koskevat lähisukulaisten etuja.

Äänestä
  • Siinä on vaan se, että molemmat foorumit ovat vapaaehtoisia. Hyvinkään osalta en usko kenelläkään olevan mitään illuusioita menneiden vuosien todellisuudesta, jotka liittyvät kaupungin kehittämiseen. On kyse aika massiivisista kuvioista ja käytännössä jonkun/joidenkin tyyppien jääviydellä muodollisesta päätöksenteosta ei ole mitään merkitystä, kun hv-verkosto toimii taustalla, kuten on nähty.

    Äänestä

  • ex-hiihtäjä kirjoitti:

    Siinä on vaan se, että molemmat foorumit ovat vapaaehtoisia. Hyvinkään osalta en usko kenelläkään olevan mitään illuusioita menneiden vuosien todellisuudesta, jotka liittyvät kaupungin kehittämiseen. On kyse aika massiivisista kuvioista ja käytännössä jonkun/joidenkin tyyppien jääviydellä muodollisesta päätöksenteosta ei ole mitään merkitystä, kun hv-verkosto toimii taustalla, kuten on nähty.

    Olet oikeassa.Päättyvällä vaalikaudella se nähtiin useaan kertaan tiedossa olevilla asioilla.Mitä sitten jäi pimentoon on kokonaan toinen asia.Jotkut henkilöt vain haluavat olla kaikessa mukana ja siitä syntyy jääviysongelmia.Miksei sitten kaupungin luottamustehtäviin saada kaikkein parhaimpia ja eri alojen parhaita osaajia on todella hyvä kysymys.Tätä pohdittiin kerran eräässä mutkan kautta aiheeseen liittyvässä tilaisuudessa.Halu pysyä politiikan ulkopuolella jäi mieleen erityisesti.

    Äänestä

kyll te ootte aikas tyhmiä... seuratkaa kuka omistaa mitäkin... onhan teillä nyt sentään netti kun täällä ootte.... rantalainen kohta omistaa kaikki ja päättää ..... ja sitten vaan tavalliset duunarit kyykkyyn.... mieti etsi se tieto...

Äänestä
  • Ei he tyhmiä ole vaan päinvastoin viisaita ja korrekteja.Osaavat välttää mahdolliset syytteet herjauksesta.Itse tekstistä päätellen ja myös kellonajan perusteella olet tyhmä.Selvitä ensin pääsi ja kommentoi sitten aikuisten asioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lahjomaton. kirjoitti:

TV1.ssä oli eilen juttua siitä kuinka paljon ehdokkailla on sidonnaisuuksia joiden takia he ovat jäävejä päättämään kuntiensa valtuustoissa asioista.Myös hallituksessa ja lautakunnissa on sama jääviysongelma.Esimerkkikohteena oli Turku, mutta kohde voi olla myös Hyvinkää.Miten ehdokkaiden sidonnaisuudet tulevat ilmi mm. vaalimainonnassa.Äänestäjän tulisi asia tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu