Voiko Kansanlähetyksen nuorteniltoihin mennä...

...vaikka ei olisi minkäänlaista aiempaa kokemusta niistä piireistä? Olen kyllä pitämässä aivot mukana enkä aio alkaa miksikään viidenläiseksi vai miksi niitä nyt kutsutaan. Kiinnostais vain käydä katsomassa, miksi ne ovat niin suosittuja, ainakin täällä päin.
494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käy katsomassa vaan. Ei tarvi alkaa viidesläiseksi, eikä miksikään muuksikaan, eikä Jumala meiltä mitään sellaista edellytä, eikä toivokkaan. Riittää, kun on Jeesuksen oma ja pitää yhtä kaikkien Jeesuksen omien kanssa. Jumalalla ei ole mitään seurakuntarajoja. Me ihmiset olemme niitä asettaneet. Meillä on omat ns kaavat, tavat, joilla kokoonnumme. Oma oppi, jolla erottaudumme omaksi erilliseksi ryhmäksi ym. Alussa näin ei ollut.

Äänestä

Tottakai voi. Ne ovat avoimia kaikille nuorille, joita aihepiiri kiinnostaa. Sukulaisnuoreni ovat käyneet niissä sekä Ryttylässä isommissa nuorten tapahtumissa, vielä viime kesänä nuori heistä. Ei tarvi olla mitään viidesläisetä taustaa.

Äänestä

Mitenkäs sitä edes voisi olla aiempaa taustaa jos ei ole koskaan siellä käynyt? Joskushan se on jokaisen ensimmäinen kerta. Eivät varmaan kaikki viidesläisetkään ole "jäsenyyttään" perineet aiemmilta polvilta.

Äänestä

Synkästi sekaan. Neuvoni tosin perustuu vanhaan tietoon.

Itse mietin noita v. 70-71, vaikka silloin ei ollutkaan Kurttulan porukka kyseessä, vaan Kauniasten Raamattuopiston nuorisoaktiot, Haatasen Hessu Hakaliston ???? ja Pro Fide. Samoja viidesläisiä. En ole katunut päivääkään, vaikka en enää aktiivinen kristitty olekaan. Melkoisen hyviä eväitä sai elämää varten.

Monissa muissa suunnissa aivojen narikkaan jättäminen olisi enemmin edellytyksenä. Viidesläisyydessä ja etenkin Ryttyläläisyydessä moniin uskonnon ääri-ilmiöihin on suhtauduttu terveen kriittisesti, vaikka itselleni käsittämättömiä väittämiä esiintyi kyllä jo silloin.

Usko on yli järjen, vaan ei järjetöntä, on minun nykyinen mielipiteeni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................... kirjoitti:

...vaikka ei olisi minkäänlaista aiempaa kokemusta niistä piireistä? Olen kyllä pitämässä aivot mukana enkä aio alkaa miksikään viidenläiseksi vai miksi niitä nyt kutsutaan. Kiinnostais vain käydä katsomassa, miksi ne ovat niin suosittuja, ainakin täällä päin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu