...pari saneerausfirmaa jotka teettää pimeenä töitä mitä ilmeisimmin.
Itse saneerausfirmaa pyörittävänä törmää koko ajan muutamiin firmoihin jonka työntekiät eivät ole kellään töissä. Naamat vaihtuu harva se päivä. Tälläkö ne meidän verot muka maksetaan? Kaikki näkee mikä homman nimi on. Joo, olemma kateellinen ja alan kyllä itekin maksamaan kohta polakeille pimeenä jos tämä meininki tässä maassa ei muutu.
Itse saneerausfirmaa pyörittävänä törmää koko ajan muutamiin firmoihin jonka työntekiät eivät ole kellään töissä. Naamat vaihtuu harva se päivä. Tälläkö ne meidän verot muka maksetaan? Kaikki näkee mikä homman nimi on. Joo, olemma kateellinen ja alan kyllä itekin maksamaan kohta polakeille pimeenä jos tämä meininki tässä maassa ei muutu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattanee varmaankin harkita kenet vasikoi kun nykyään noitakin virmoja pyörittää jotkut linnavenkulat jotka voi aiheuttaa ongelmia sulle ittelles. Kuriinhan noi pitäs saada mutta miten?
Soita asiasta Kokoomukseen. Nehän on siellä Kansakoulukujan toimistossaan todella vahvasti harmaata taloutta vastaan:-)
Oikeesti, harmaasta taloudesta ja sitä kautte keräämättä miljardeista verotuloista kyllä länkytetään. Vaikkapa SDP tämän tästä telkkarissa. Ministeri Ihalainen tulee huolestuneella ilmeellä selittämään, että harmaata taloutta on paljon, ja se pitäisi saada loppumaan.
Silti nuo Ihalaiste ja muut eivät ole saaneet aikaiseksi minkäänlaista konttoria minne harmaasta taloudesta voisi ilmoittaa.
Verohallituksen tai Verotoimiston sivuilla ei löydy lausettalkaan viitettä siitä kuinka kohtaamaansa harmaaseen talouteen voisi puuttua ja kelle viranomaiselle sellaisen mustan ja harmaatoiminnan ilmoittaa.
Edes poliisia ei kiinnosta ottaa ilmoituksia vastaan. Poliisi haluaa sen sijaan pyörittää tällaista hölmöä nettivideota, muka harmaantalouden torjumiseksi:
http://www.mustatulevaisuus.fi/
Suurempaa poliisiaktiivisuutta osoittaa sitten tämä laajempi kampanja:
http://tinyurl.com/cgxr7nw
Laajan kampanjan puitteissa on poliisilla syntynyt kokonaisen virkkeen verran toimintaohjetta, että näin se paha harmaa talous torjaistaan pois:
» "Tee työtä vain verokortilla ja huolehdi
siitä, että palkkasi maksetaan pankkiin,
ei käteen."»
Kyllä se yleinen tilanne on sellainen ,että pakko myydä kuititta pimeästi ja pakko teettää harmaata tyähommaa. Muuten ei enää vaan pärjää.
Kiinnijäämisen mahdollisuus nykyisellään on häviävän pieni, ja sellaisena se poliittisilla päätöksillä halutaan myös pitää.
Kokoomus ja RKP ovat junailleet ja puhuneet asiat ja menettelyt sellaisiksi, että rakennusala voi täysin huoletta jatkaa harmaahommiansa.
Eikös tässä taannoin yhden "yleishyödyllisen" rakennusliikkeen puhemies valittanut, että ilman nykyistä käytäntöä rakentamisen kustannustaso nousisi liian korkeaksi...
Eihän kukaan oikeasti halua harmaata taloutta ja siihen liittyvää rikollisuutta hillitä. Jos haluaisi, niin ei tällainen nykymeno jatkuisi.