Yritys kaverin kanssa?

opklj

Eli opiskelen kosmetologikoulussa, ja ollaan ajateltu luokkakaverin kanssa perustaa nyt aluksi yhteinen yritys, osakeyhtiö. Kannattaakohan tämä? Meillä reilu puoli vuotta vielä koulua jäljellä. Mutta itse kokemattomana ihmisenä haluaisin tietää mitä vaaroja tästä saattaa tulla ym.. ?

14

3727

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällä mennään

      kannattaa ja ei ole mitään vaaroja !

    • esrtyuiopilujyhtgr

      Jos olette yrittäjähenkisiä ja tulette toistenne kanssa toimeen niin mikä ettei.

      Kaverin kanssa toimiessa vain usein törmätään siihen että jos osakejako on 50/50 niin on suuri vaara ajautua törmäyskurssille kun kumpikaan ei ole ns. pomo.
      Vaikka kaveri olisi kuinka hyvä tyyppi, niin vasta sitten tunnet hänet todella kun raha-asioista alatte puhumaan.
      Moni pitkäaikainenkin ystävyyssuhde on karahtanut kiville siinä vaiheessa kun on pistetty firmaa kimpassa pystyyn.
      Jos firmassa on kaksi yrittäjää 50/50 jaolla niin tehkää selvät osakassopimukset ja yhtiöjärjestyksen luovutuspykälät. Sopikää myös selkeästi mitä kumpikin tekee. Jos firman raha-asioiden hoito uskotaan jommalle kummalle niin toisen on silloin pidettävä näppinsä erossa niistä asioista.

    • yrittaja...

      Jos sinä olet aktiivisempi osapuoli niin mikset perusta yritystä johon kaverisi tulee ns. vuokratuolilaiseksi jolloin homma on yhden hoidossa ja kaverisi tulee mukaan vain oman ammattitaitonsa kanssa.

      50/50 jako valitettavasti toimii hyvin harvoin ja se kannattaa rehellisesti heti alussa muistaa.

      Ensimmäinen oppitunti on puhua avoimesti yrityksen pyörittämisestä ja varmastiaa ettei kaveri ole mukana vain mielyyttääkseen sinua, se on ikävä havaita vasta kun ollaan vuokrasopimus tehty ja kaveri sanoo että ei taida olla mun juttu. Teidän pitää pystyä puhumaan ihan kaikesta, kuten siitä pystyttekö taloudellisesti elämään alkuvaiheen ilman palkkaa? Ettei kummallakaan ole akuuttia vauvakuumetta tai avioeroa odottamassa?

      Jos näistä ei voi puhua niin unohda koko juttu. Ja puolisot mukaan heti alusta.

    • Minäkin yritän

      Ei he****ti !!!
      Puolisoja ei missään nimessä mukaan.

      Onnistutte varmasti jos noudatatte seuraavia neuvoja: Tehkää paljon töitä, uskokaa itseenne, ajatelkaa maalaisjärjellä, taloushallinto heti kuntoon.

      Onnea yritykseen !!!

      • yrittaja....

        Puolisoiden tuki hankkeelle on ehdoton, ei omistusta vaan henkistä tukea.


      • fdggds
        yrittaja.... kirjoitti:

        Puolisoiden tuki hankkeelle on ehdoton, ei omistusta vaan henkistä tukea.

        Tukea riittää niin kauan kuin on kunnolista tuloa.


    • aloittajalle vinkki

      Tiedän erään "kaverin kanssa" -firman missä tuli loppuvaiheissa riitaa ihan kaikesta. Toinen kumppani mm. väitti toisen varastavan firman vessapaperia.

      Mikäli kuitenkin uskot, että olette poikkeus (toisin kuin kaikki muut kaverukset) niin onnea yritykseen! Suosittelen kuitenkin tätä järjestystä:

      1. Sovitte keskenään ruutupaperille (voi olla ruudutonkin:) mitä nostatte palkkaa, miten pidätte lomia, mikä omistussuhde on jne.
      2. Otatte yhteyttä tilitoimistoihin ja teette alustavan sopimuksen. Halpa ei ole hyvä, paras ei ole kallein.
      3. Menette kohdan 1. paperin kanssa juristin juttusille joka tekee teille osakassaopimuksen. Allekirjoitatte sopimuksen
      4. Menette kohdassa 2. valitun kirjanpitäjän luokse ja laitatte yhden kappaleen osakassopimuksia mappiin
      5. Menette omaan pankkiinne, otatte tallelokeron johon viette omat kappaleenne osakassopimuksesta
      6. Perustatte yrityksen

      Uskokaa pois, jos ette tee noin tulee toinen katumaan jossain vaiheessa.

    • Yyyyyyrittäjä

      Komppaan Aloittajalle vinkkiä. Kaikesta kannattaa sopia ennen kuin aloittaa! Etenkin
      -työmäärän jaosta
      -palkan jaosta
      -voiton jaosta
      -tappioiden kattamisesta
      -osakkeiden myynnistä

      Noista jos on osakassopimuksessa sovittu niin olette jo pitkällä.

    • T0SI 0N

      Jottei tärkein unohtuisi, ei Suomeen kannata yritystä perustaa.

      • yrittaja...

        Jos verotus ei meillä yrityksiä suosi niin harvassa maassa yrityksen perustaminen onnistuu yhdellä lomakkeella, ei edes Virossa.


    • tekisin näin

      Mutta kun sen lomakkeen jälkeen pitää yritystä vielä pyörittääkkin. Täyttäisin vaikka sata lomaketta jos firman pyörittäminen olisi helppoa.

      • Iiisi

        Ei firman pyörittäminen ole mitään avaruustiedettä, sanoisin jopa helpoksi.


    • paljonko on rahaa?

      Tärkeintä yrityksen perustamisessa on talous, se että teillä on rahaa, olettaen, että ammatillinen osaaminen ja liikeidea on kunnossa.

      Pitää varautua siihen, että menee vuosi, tai enemmän, ennen kuin saatte palkkaa itsellenne. Yrityksen tulot ovat alussa vaatimattomia, menot lähtevät kuitenkin heti alusta täysimääräisinä.

      Parempi olisi omistaa toimitilat ja itsellä velaton asunto, jotta selviää yrityksen alkuvaiheista, ilman että velat vievät yöunet, sekä mielenterveyden. Toisinaan käy niin, että loppuu rahat, ennen kuin yrittäjä ja yritys pääsee todistamaan toimivuuttaan. Yrityksen perustaminen ei ole persaukisten juttu, tilanne voi vaikeutua muuten entisestään, kun yrittämisestä aiheutuneet taloudelliset vastuut kaatuvat päälle.
      Nämä ovat ne pahimmat vaarat, sitten tulee riidat yhtiökumppanin kanssa, jotka nekin kärjistyvät talouden sakatessa.

    • 20+4

      Jos koulussa ei ole pätevää yritysopetusta, niin työkkärin kurssille kun valmistutte. Kolmen viikon kurssi on hyvä, siellä tehdään liiketoimintasuunnitelma ja harjoitellaan laskuja, kannattavuuslaskelmia ja alv:ta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      16
      2577
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe