Miten pian kuukautiset synnytyksen jälkeen

Huolissaan

Miten teillä muilla on ollut kuukautisten kanssa synnytyksen jälkeen?

Poika syntyi (keisarileikkauksella tosin, mutta eihän syntymätavan kuukautisiin luulisi vaikuttavan) 1.8.2012 ja n. 4 vk tästä tuli niukat ja normaalia vähäisemmät kuukautiset (jälkivuoto oli loppunut vähän ennen tätä). Tämän jälkeen ei ole ollut enää minkäänlaisia kuukautisia. Raskaana en ole (enkä näin pian haluaisikaan olla). Mikäli imettäisin olisi kuukautisten tulemattomuudelle mielestäni järkevä syy, mutta maitoa ei ole tullut juuri nimeksikään, enkä ole imettänyt kuin kerran pari viikossa muutaman minuutin, eikä kuukautisia kuitenkaan tule.

Onko kuukautisten pois jääminen pidemmäksikin aikaa normaalia myös imettämättömille äideille vai voisiko kuukautisten tulemattomuuden taustalla olla ennenaikaiset vaihdevuodet tms. Tietääkseni suvussani ei ennenaikaisia vaihdevuosiakaan pitäisi olla, mutta tilanne on mielestäni niin käsittämätön.

6

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkunen neiti

      itse alussa imetin vaan 11 päivää, sit loppu pikkuhiljaa maidontulo ja söin 3 antibioottia synnytyksen jälkeen nii en ees halunnut imettää että vauvalle ei mee niitä lääke aineita.. eli korviketta on sen jälkeen vaan saanu.. ekat menkat tuli 4.5kk synnytyksestä, jälkivuoto kesti n 5viikkoa.. et meni siin vähän aikaa ennenku kroppa sen verra palautu et ne alkaa.. eli elä ole huolissasi.. :) kyllä ne sullaki alkaa, hormoonit voi olla vielä sen verran sekaisin että ne ei tule tai tulevat miten sattuu.. oottelet vaan rauhassa.. :)

    • mip-12

      Minulla oli jälkivuotoa n.6vk ja kuukautiset alkoi 3kk synnytyksestä, imetyksestä huolimatta.

    • ----

      Minulla ei ole vieläkään alkaneet kuukautiset ja vauva on jo 8kk, tosin täysimetin 6kk ikään asti ja imetän edelleen n. 5-6 kertaa vuorokaudessa.

    • Mansikkahattu

      Minulla vuoto synnytyksen jälkeen kesti 4 viikkoa ja sitten oli viikon tauko ja tuli uusi vuoto jota luulin menkoiksi, sitten kesti melkein kolme kuukautta kun menkat vasta oikeasti alkoi. Minullakin oli sektio takana. Lääkäri sanoi että tuskin olivat kuukautiset vaan joku jälkivuodon jälkivuoto. Että ei kannata säikähtää! =)

    • ei hätiä.

      Todennäköisesti ap:lla on myös kyse jostain jälkivuodon rippeistä. Niinkin voi käydä, että vuoto lakkaa ja loput tulevat vasta vähän ajan kuluttua. Vaikka ei imettäisikään, osalla kestää hormonitoiminnan palautumisessa pitkäänkin. Ei varmasti ole mitään syytä huoleen.

    • emilia^^92

      jälkivuotoa kesti sen 6vk jonka jälkeen alkoi suoraan ensimmäiset kuukautiset synnytyksen jälkeen, eli 6viikkoa synnytykysestä vaikka imetinkin osittain:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe