Saksa: liikaa uusiutuvaa energiaa!

Saksassa on erikoinen tilanne: uusiutuvaa energiaa rakennetaan liikaa! Syynä tietenkin syöttötariffi uusiutuville energioille ja suunnitelmat ydinvoimasta luopumisesta.

"Syöttötariffi otettiin Saksassa käyttöön jo vuonna 2000. Nyt tukea tariffien maksuun tarvitaan paradoksaalisesti lisää uusiutuvan energian osuuden hurjasti kasvettua. Viime vuoden alussa Saksan sähköstä 17 prosenttia oli tariffin piirissä, nyt jo 25 prosenttia.

Juuri kukaan ei ollut osannut varautua näin hurjaan kasvuun, ja niinpä tariffin toteuttamiseen tarvitaan enemmän rahaa kuin luultiin. Tätä nykyä takuuhintaa maksetaan 20 vuotta uuden voimalan perustamisesta.

Sähköveron nosto on aiheuttanut Saksassa kiivasta keskustelua, ja jopa ympäristöministeri Peter Altmeier on sanonut, että tariffilaki EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz) vaatii uudistamista, jotta investointitahti uusiutuviin hieman hidastuisi. "
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/saksa korottaa roimasti sahkon ymparistoveroa/a847708

Jutussa kerrotaan myös rajuista veronkorotuksista, joita syöttötariffi aiheuttaa. Sen vastineeksi saksalaisilla on lupa odottaa puhtaampaa ilmaa --> parempaa terveyttä kansalaisille, ja tietenkin turvallisempaa sähköntuotantoa. Ja onhan sitä tukirahaa odotettavissa runsaasti lisää ydinvoiman käytön vähenemisen myötä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507931/#comment-54287829

4

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa lätinää

      Onhan se selitys tuokin.

    • ydinvoimaa

      Se että hyvin vilkkaaseen mielikuvitukseen perustuvat ydinvoimalaonnettomuusskenaarioiden kustannukset väitetään maksettavan kansalaisten pussissa, ei tarkoita sitä, että valtiolta ydinvoimaloiden alasajon myötä generoituisi tilille lisää euroja.

      Vai tuleeko vakuutusyhtiölle bonuksia aina kun joku irtisanoo vakuutuksensa?

      • Säteilyturvakeskus onkin kunnostautunut hyvin vilkkaiden mielikuvien pohjalta laadittuihin ydinonnettomuusskenaarioihin.

        Tuen lopettaminen ydinvoimayhtiöille merkitsisi kannattamattoman tuotannon lopettämista ja siirtymistä kannattaviin tuotantomuotoihn - tuki ydinvoimalle vääristää kilpailua.

        Ydinvoimayhtiöiden onnettomuuden vakuudellinen osuus lisää toki verotuloja himpun verran, niin luulisin, mutta tukiaisilla tarkoitetaankin sitä vakuudetonta korvausvastuun osaa, joka voi olla suuruusluokkaa 10mrd euroa


      • ydinvoimaa
        Vastaaja kirjoitti:

        Säteilyturvakeskus onkin kunnostautunut hyvin vilkkaiden mielikuvien pohjalta laadittuihin ydinonnettomuusskenaarioihin.

        Tuen lopettaminen ydinvoimayhtiöille merkitsisi kannattamattoman tuotannon lopettämista ja siirtymistä kannattaviin tuotantomuotoihn - tuki ydinvoimalle vääristää kilpailua.

        Ydinvoimayhtiöiden onnettomuuden vakuudellinen osuus lisää toki verotuloja himpun verran, niin luulisin, mutta tukiaisilla tarkoitetaankin sitä vakuudetonta korvausvastuun osaa, joka voi olla suuruusluokkaa 10mrd euroa

        Ja mikähän tuotantomuoto sitten kannattaa, ei ainakaan tuulivoima tai aurinkovoima. Vesivoima on parasta, mutta sen lisärakennus on torpattu vihreiden toimesta täysin. Norjassa ei varmaan olisi yhtään vesivoimaa, mikäli nykyiset päättjät olisvat olleet vallassa 50 vuotta sitten. Siinäpähän sitten polttelisivat kivihiiltä niin että koko maa on musta.

        Saksassa alkaa olla kovat paineet päättäjillä energianhinnan alentamiseksi, koska voimakkaa ekosähkön tuet ovat, tottakai, lisänneet niiden rakentamista aivan liikaa. Ja miksipä eivät yritykset ja kansalaiset investoisi alalle, joka takaa hyvän tuoton pääomalle joka tilanteessa. Vaikka saksa ei kuluttaisi huomenna yhtään säköä, niin silti yhtiöit joutuisivat kaiken tuotetun vihreän energian ostamaan takuuhinnalla. Sitten kun ei omassa maassa ole kuluttajia keille myydä, niin he joutuisivat kysymään naapurimailta josko huolisivat sen vastaanottamaan. Kyllähän he varmaan huolivat, mutta sopivaa korvausta vastaan tietenkin, siinä vaiheessa kun on ostajan tilanne hyvä, kun kaupustelijan johdot hohkaa punaisena sähkön, mutta eivät tiedä kuka sen ostaisi.

        Uusiutuva energia on kyllä hulvatonta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe