Kailottavat kovalla äänellä arkoja sairasasioita niin että kaikki aulassa olijat kuulee .
Aikaa varatessa he tietävät mikä vaivaa.....leikkivät lääkäriä.
Onkohan lasikopin tytöt sairasasioiden vaitiolovelvollisuuden ulkopuolella.
Aikaa varatessa he tietävät mikä vaivaa.....leikkivät lääkäriä.
Onkohan lasikopin tytöt sairasasioiden vaitiolovelvollisuuden ulkopuolella.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oikeassa olet, luulevat ehkä kaikkien olevan huonokuuloisia(kin) . Lääkäri-leikkiä en allekirjoita. Heitä on varmaan ohjeistettu, kun vastaanotto aikaa ei ole antaa , kuin ääritapauksissa;(
Huonokuuloisillakin on oikeus salassapitoon !
Eiväthän ne siellä potilaista puhu, vaan poikaystävistään ja niiden vaivoista.
Olen samaa mieltä! Kun he ehkä vahingossa vastaavat puhelimeen, niin kyllä siellä kailotetaan kovaan ääneen soittajan vaivat, hoito-ohjeet ja nimi. LISÄKSI ensiavussa hoitajat läpättävät omia asioitaan vieraan kanssa, (vilkaisee vain nenävartta pitkin ja jatkaa jutusteluaan ja viikonlopun suunnittelua) vaikka odotussohvat ovat täynnä. HAH HAH, ennen ei tarvita lisää hoitajia eikä palkkaa ennenkuin turhat läpätykset jäävät poies ja hommat hoidetaan.
Aiemmissa viesteisssä on paljon perää, ei millään pahalla.
Kiitos ja anteeksi.
Menkääpä kokeilemaan miten "kiva ja helppo" paikka se on olla töissä!
Kyllä kannattaisi ensin ottaa asioista enemmän selvää, ennenkun kirjoittelee tollasta sontaa julkisesti!
Kauanko sietäisitte kaltaisianne asiakkaita hymysuin!
Kaikki kunnia ja kiitos terv.keskuksen työntekijöille!
En puhu nyt tämän kunnan tk:sta, vaan yleensä minkä tahansa sairaalan elämästä.
On ikävää, että ihmiset luulevat sen potilaan konkreettisen hoitamisen olevan ainoa työ vastaanotoilla ja päivystyksissä.
Todellisuudessa yhdellä hoitajalla on meneillään pahimmillaan lähemmäs kymmenenkin asiaa päällekkäin, joista jokainen odottaa purkamista: puhelimessa käydään läpi asiakkaan hoidon tarpeen arviointia, lääkityksien järjestelyä, yksinäisten ja seurankipeidenkin soittajien muutkin kuulumiset. Soitellaan takseja, järjestellään ja suunnitellaan jatkohoitoa kotona yhdessä kotihoidon hoitajien kanssa. Kirjoitetaan todistuksia ja lomakkeita, etsitään tietoa asiakasta varten.
Lisäksi jokainen potilaskontakti, ne puhelutkin ja lomakkeet, täytyy kirjata erikseen tietokoneelle. Bonuksena vielä akuutit ekstrana tulevat potilaat, joilla on oikeasti hätä; rintakipuiset, hengitysvaikeudesta kärsivät tai tuoreet vuotavat haavat, sekä lääkäriltä tulossa/sinne menossa olevien potilaiden kokeiden otto tai seuranta.
Osastot tarvitsevat myös toisinaan ylimääräisiä käsiä ja apuja juoksevissa asioissa. Ja jos ja kun joku laite hajoaa, tarvitsee sillekin löytää korvaava kapine tai etsiä korjaaja.
Tilaresurssit ja välineistön puutteet asettavat omat rajoituksensa: jos yksi potilas vaatii monitoriseurantaa sydämensä vuoksi tai on valvottava, harhaileva ja sekava dementikko, se sitoo heti yhden hoitajan ja yhden hoitotilan siksi aikaa, kunnes potilaalle saadaan jatkohoitopaikka järjestettyä. Lisäksi tiettyä hoito-/tutkimusvälinettä on usein vain yksi kappale, ja se saattaa sillä hetkellä olla käytössä.
Jokainen liikkuva palanen terveydenhuollossa vaikuttaa toiseen välittömästi, eikä se näy potilaalle juuri muuten, kuin täysinä odotushuoneen sohvina. Ja sitten parjataan laiskoja hoitajia. Ei hoitajakaan halua tahallaan jonotuttaa ihmisiä tai tehdä kiusaa kenellekään.
Jokainenhan on vapaa valitsemaan nykyään vaikka naapurikunnan terveyskeskuksen palvelut, antamaan asiallista palautetta suoraan toimijalle tai menemään yksityiselle yrittäjälle, mikäli palvelu ei miellytä.
Netissä nimetön moittiminen tai epäasiallinen raivoaminen ei luonnollisestikaan muuta asioita.