Borde jag nu ta kontakt med HBL ,Igår besökte jag ett varuhus på vår tvåspråkiga ort.Försäljaren var sur och ville inte tala svenska.Växelpengarna slängdes åt mig utan varsågod och tack.
Dålig betjäning.
nuppan
22165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Först varuhusets ledning ,sedan folktinget och TVprogrammet Spotligt.Sådant får bara inte hända.
Du skall skriva ocså till minoritetsombudsman. Hen förstår ditt problem, ty det är av rätt storlek. Och varför inte skrivat till EU domstol eller FN?
Absolut måste man ta det på allvar.Tack för positiv respons.Det här hände inte i PIETARSAARI.
Herregud ändå,hur kan det finnas sådana försäljare ?
Milläs kielellä luulet kauppiaan Ruotsissa palvelevan asikkaitaan? Maan pääkielellä tietenkin!
Som affärsidkare brukar man försöka betjäna kunden på kundens språk .
Säkert har du hört frågan:TÄH ? Sedan kommer : Jag talar inte svenska.
Visst är det bra att åtminstone kunna säga på svenska ,att man inte talar svenska.
Underligt nog duger pengarna alltid.
Insändare till lokalpressen och kommunalfullmäktige.
Det finns ingen anledning för personalen på ett varuhus att kunna svenska. Finska och engelska är bra att kunna i Suomi.
Visst - och det finns ingen orsak att vi handlar i ett varuhus där man inte betjänar oss
Så gör åtminstone jag,man lär sig fort var det finns kunnig personal.
Det gör jag också. Blev så glad över en ung man som på sin stapplande skolsvenska bemötte mej i en affär, så jag kontaktade chefen och sade att med sådana biträden som inte är rädda att försöka använda det dom kan, så kommer jag gärna tillbaka till den butiken. Har märkt att det fungerar bra när cheferna får reda på att det verkligen har en betydelse att man blir bemött på svenska
Jag brukar alltid också ge positiv respons om någon åtminstone försöker tala svenska.Det behöver inte alls vara så perfekt.
Man borde kanske oftare ge beröm än kritik.Man tar ofta god betjäning som självklar.
Det vad du skrev måste man verkligen ta på allvar. Jag brukar inte gnälla, men inte heller ge beröm. En gång minns jag, när jag var med helt svenskspråkiga bekanta på en restaurang på en total finskspråkig ort. Servitrisen ordnade oss svenskspråkiga menyer och betjänade oss självmant på svenska. Då tackade vi henne hjärtligt (och fast det nu inte är det väsentligaste, lämnade henne också rikliga drickspengar för god betjäning, inte bara för språkets skull).
Man borde vara mycket mera positiv,man blir nog belönad.
Så kunde man se till att berömmet kommer också till ledningens öron.
Det finns en massa finskspråkig servicepersonal,som talar bra svenska.Det skall vi berömma dem för.
jag hetet homopeter
SUOMI24, EI RUOTSI24
painukaa helvettiin suomalaisten suomesta saatanan svedupellet
Peter, det gör ingenting att du är b**. Vi accepterar dig som sådan som du är.