Tietääköhän Soini ja Peruss. kuinka monta yleishyödyllisty säätiötä Suomessa toimii kolmannella sektorilla. Vastaus toista tuhatta. Nämä säätiöt tekevät sitä työtä mihin valtion rahat eivät enään riitä. On säätiöitä jotka tekevät päihdetyötä, työttömien auttamista, mielenterveystyötä&ohjausta sekä asumispalveluita huono-osaisille.
Eilen vietettiin asunnottomien yötä ties monennenkon kerran. Oliko tämä julkisilla varoilla läpiviety tapahtuma? Ei vain säätiöiden, järjestöjen ja muiden vapaaehtoistyöntekijöiden avuin. Erikoista on että monen yleishyödyllisen säätiön asiakaskunnasta löytyy paljon PS äänestäjiä. Nämäkö Timo sitten haluaisi laittaa takaisin kadulle?
Eilen vietettiin asunnottomien yötä ties monennenkon kerran. Oliko tämä julkisilla varoilla läpiviety tapahtuma? Ei vain säätiöiden, järjestöjen ja muiden vapaaehtoistyöntekijöiden avuin. Erikoista on että monen yleishyödyllisen säätiön asiakaskunnasta löytyy paljon PS äänestäjiä. Nämäkö Timo sitten haluaisi laittaa takaisin kadulle?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Yksi asiallinen avaus palstalla pitkään aikaan, plussa siitä.
Soinisäätiön tarkoitus on tehdä hyvää vain Soinin klikille. Noin 99,9% persuväestä nuolee näppejään ja varsinaiset avuntarvitsijat eivät saa mitään.
PUOLUETUET BUDJETIT JA MAINONTA
Tässä suurimpien puolueiden vaalimainontaan käyttämät rahat:
Kepu: 800 000 €
SDP: 500 000 €
KOK: 350 000 €
PERSUT: 170 000 €
Tässä yksittäisten ehdokkaiden kärki:
http://yle.fi/uutiset/porvariehdokkailla_suurimmat_kuntavaalibudjetit/6324242
Ja tässä sitten kaikkien puolueiden saamat puoluetuet, niin sun ei tartte erikseen jokaista laittaa! :) :
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194717363086/artikkeli/puoluetukea yhte...
... Johdossa luonnollisesti kokoomus, joka saa veronmaksajien rahaa: 7 480 000 €
Ja tässä sitten kaikkien puolueiden tilinpäätöstiedot, jos ketä kiinnostaa:
http://www.vaalirahoitus.fi/fi/index/puoluetukiilmoituksia/ilmoituslistaus/tilinpaatostiedot.html
Ja pikkasen kuvagalleriaa muidenkin puolueiden palatseista:
Kokoomuksen puoluetoimisto
http://www.vihrealanka.fi/files/lanka/images/imagefield/4109kok1.jpg
http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/uutiset/kotimaa/politiikka_puolueet/142...
Demarit
http://heinolanty.sdp.fi/files/2012/06/SDP-Puoluetoimisto-vierailu-8.6.2...
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/horizontal/1135247008454.jpeg
Kepu
http://www.suomenmaa.fi/politiikka/4954819.jpg
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/horizontal/1135256670068.jpeg
Vihreät
http://www.vihreatnaiset.fi/espoo/wp-content/uploads/2012/04/2642012-004...
(ulkokuvaa en löytänyt)
RKP
En edes löytänyt kuvia, mutta hyvin on kansaa vedätetty pienpuolueeksi tämän mukaan kun noin pienellä puolueella varaa kustantaa näinkin arvokas palatsi itselleen:
http://mtv3.mobi/uutiset/uutiset/kotimaa/2012/04/1523140
Montako kertaa meinaat vielä postata tämän saman asian viereen menevän ääliökommenttisi? Touhusi alkaa täyttää psykopaatin tunnusmerkit.
... Sekä esim. Kokoomuspuolueen 4 säätiötä, jotka tekevät perin tärkeää vaali- ja keskinäistä rahansiirtotyötä toistensa kesken, jottei pirukaan ota niiden tilikirjoista selvää joten välistävetäminen on iisiä kuin mikä! :)
No montas asunnotonta nyt sitten sai asunnon tun tempauksen takia? Vai onko moinen pelkästään opiskelijoille tekosyy dokailla ja kiljua änkyräkännissä: "JEEEEE!! *hik!* Ashunnothomat onh *röyh!* RAUTAA!!!" ... Ja se siitä? Maailma parani? :/
Oletko todella noin tietämätön asioista vai tyhmä?
Mitäs jos tutustuisit hieman kolmannen sektorin säätiöihin jatutkisit minkälaista työtä ne tekevät ja ketkä ovat näiden säätiöiden kohderyhmä.
... Poliitikot, joille noista jaetaan vaaliavustuksia? ... sekä muut veronkiertäjät? ... vai ketkä?
No NYT tiedän!
"Tutkimuksen mukaan säätiöiden tarkoitus liittyy kulttuuri- ja harrastustoimintaan (27 %) koulutukseen ja tutkimukseen (24 %) ja kehittämiseen ja asumiseen (17 %)"
Joten ... Näinköhän se maailma kaatuisi, jos ei OLISIKAAN olemassa noita Vivaldia kuuntelevien teekutsuja järjestävien "Retreteissä" kävijöiden-, opiskelijoiden "biletys"-, sekä potkupallo-säätiöitä, joita tuon mukaan on kaikista säätiöistä selkeä enemmistö?
En näe syytä jatkaa keskustelua kanssasi sinulla on niin heikko perustietämys kolmannen sektorin työstä.
... No OLIPA yllätys! :P :D
- LUETTAVA -
Persut ovat ottaneet elämäntehtäväkseen räyhäämisen ja anarkismin. Se olisi perusteltua, jos olisi esittää tilalle jotain järkevää, mutta kun ei ole eikä tule. On vain loputonta muuta mieltä olemista, räksytystä ja valitusta. Persut kun eivät hyväksy sitä, että heidän lahjattomuutensa ja laiskuutensa eivät nyt vain ole muiden syytä, vaan synnyinlahja.
Soinisäätiö ei tunnu sietävän minkäänlaista päivänvaloa. No, ei auta. Se läpivalaistaan pian kuitenkin.
Sitä ennen julkistetaan Tiitisen lista. Ja sen jälkeen sinäkään et enää täällä vikise.
Soinihan kehuu kirjassaankin, että hänen sisällään asuu pieni demari.
Tietääköhän äänestäjät, että säätiöt eivvät maksa veroja ja niiden tarkoitus on ainoastaan pyörittää pimeää taloutta poliitikkojen ohjeiden mukaan. Kyse on järjestäytyneestä rikollisuudesta.