Suuria tunteita peliin

Venäjän mediassa pitää puhua suurella tunteella, venäläiset ymmärtävät silti asioiden oikean laidan. Jos Suomessa sosiaaliviranomaiset ovat ottaneet muutamilta juopoilta venäläisäideiltä lapset huostaan niin Desantin mukaan siitä pitää kertoa niin että suomalaiset ovat vieneet 16.000 venäläislasta keskitysleireille Lappiin.

On hiukan kulttuurieroja!
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Bäckman mustamaalaa Venäjän mediaa ja levittää harhaanjohtavaa tietoa nykyvenäläisestä kansanluonteesta. Mitä tahansa, kunhan se ruokkii suomalaisten rasistisia, russofobisia ennakkoluuloja venäläisistä. Mitä seuraavaksi? Mitä vielä keksit, Johan?

Äänestä
  • Johanilla on oma huoltajuuskiista käynnissä Venäjällä. Siitä kirjoitettiin suomalaisessa lehdistössä. En tiedä onko asiaa pahemmin käsitelty venäläisessä mediassa. Onko Johanilla mielessä antaa Suomi suden suuhun oman huoltajuuskiistansa ratkaisemiseksi? Juuri niin koroljov, mitähän johan seuraavaksi keksii??

    Äänestä

Voi voi, Bäckman levittää harhaanjohtavaa tietoa nykyvenäläisestä kansanluonteesta. Koroljov puolestaa levittää vanhaa valhetta molempiin suuntiin. Pojat ovat silti yhteisellä asialla: saada aikaan venäläisissä vihaa suomalaisia kohtaan, edesauttaa Venäjän imperiumin laajenemista, naapurikansojen alistamista yms.

Mitäs mieltä Koroljov ole niistä 16.000 keskitysleireissä olevasta venäläislapsesta? Pitäiskö heidät vapauttaa ja palauttaa Venäjälle?

Äänestä

Jotkut selittävät että ne 16.000 ovat keksittyjä juttuja. Mutta kyllä sen täytyy olla totta, ei Venäjän ulkoministeri panisi arvovaltaansa peliin valehtelemalla niistä leireissä olevista lapsista.

Äänestä
  • Suomessa on kaikkiaan huostaanotettuja noin 17.000 lasta.
    Ei tietenkään venäläistaustaisia ole noin paljon. Onkohan käännös ollut virheellinen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dosentin tyyliin kirjoitti:

Venäjän mediassa pitää puhua suurella tunteella, venäläiset ymmärtävät silti asioiden oikean laidan. Jos Suomessa sosiaaliviranomaiset ovat ottaneet muutamilta juopoilta venäläisäideiltä lapset huostaan niin Desantin mukaan siitä pitää kertoa niin että suomalaiset ovat vieneet 16.000 venäläislasta keskitysleireille Lappiin.

On hiukan kulttuurieroja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu