Tätähän se on, tutkimuskin

Evokit aina vetoaa tutkimuksiin ja vertaisarviointiin antaen ymmärtää, että tutkimus tuottaa vain oikeita lopputuloksia. Mutta ei näytä siltä, väärentäminen on luultua yleisempää. Eli ei kannata hehkuttaa aivan älyttömästi tutkimustuloksilla.

http://www.tiede.fi/uutiset/4831/eparehellisyys_tieteenteossa_on_luultua_yleisempaa
1066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Evokit aina vetoaa tutkimuksiin ja vertaisarviointiin antaen ymmärtää, että tutkimus tuottaa vain oikeita lopputuloksia. Mutta ei näytä siltä, väärentäminen on luultua yleisempää. Eli ei kannata hehkuttaa aivan älyttömästi tutkimustuloksilla."

Tieteelliset tutkimukset ovat paras keinomme saada luotettavaa tietoa. Lopulta tieteelliset väärennökset aina tulevat ilmi. Sen sijaan koskaan missään suhteessa tietämyksemme ei ole lisääntynyt kreationismin ansiosta.

Äänestä
  • ,,,,Lopulta tieteelliset väärennökset aina tulevat ilmi.,,,,,

    Mistä sinä sen tiedät että AINA ?

    Äänestä

  • töpötitöö kirjoitti:

    ,,,,Lopulta tieteelliset väärennökset aina tulevat ilmi.,,,,,

    Mistä sinä sen tiedät että AINA ?

    Yleensä tulevat, jos asia jotenkin merkittävä.

    Joku vuosi sitten ne kylmäfuusioherrat häipyi vähin äänin kun ei sitä fuusiota tainnut tapahtuakaan.

    Äänestä

Kreationistit aina vetoaa raamattuun ja uskoonsa antaen ymmärtää, että raamattu tarjoaa maailmasta vain oikeaa tietoa. Mutta ei näytä siltä: uskonnon nimissä valehtelu ja huijaaminen on jopa luultua yleisempää. Eli ei kannata hehkuttaa aivan älyttömästi raamatulla.

Äänestä

"evokit väärentää"

Tänne linkityissä kreatinistien sivustoissa on väärennetty ja vääristelty kaikki.
Mikä pahinta niin kreationistien yhteisö ei pyri paljastamaan vääristelyjä vaan puolustelemaan niitä ja keksimään lisää...

Äänestä

Kun otamme vielä huomioon eri tieteenalat, niin evokkitiede on ollut se joka laskee tilastoja rumiksi. Muut tieteet joutuvat heidän vuokseen häpeään.

Äänestä
  • Älkä suotta ottako. Pitäisi ymmärtää tieteestä jotain kans, ja teikäläisillä se laatu on jotain nollan ja miinus miljoonan välissä.

    Äänestä

Ei yhtään yllätä.

Äänestä
  • Mutta yllättikö tämä:

    "Japanin Suigetsu-järvessä pohjasedimentit ovat säilyneet häiriöttömässä tilassa kymmeniä tuhansia vuosia. Kairausnäytteet ulottuvat nyt 52 800 vuoden päähän."

    Radiohiilimittausten noin prosentin tarkentuminen on sen ansiota, että yhden järvenpohjan sedimenttilaskenta on päässyt taas kauemmaksi menneisyyteen. Lainkaan huomaamatta "vedenpaisumusmyllerrystä" sarjan alkupuolella.

    Radiohiiliajoituksia on aina tarkennettu muiden mittausten antamilla vertailutiedoilla radioiilen muinaisista määristä ilmakehässä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


evokit väärentää kirjoitti:

Evokit aina vetoaa tutkimuksiin ja vertaisarviointiin antaen ymmärtää, että tutkimus tuottaa vain oikeita lopputuloksia. Mutta ei näytä siltä, väärentäminen on luultua yleisempää. Eli ei kannata hehkuttaa aivan älyttömästi tutkimustuloksilla.

http://www.tiede.fi/uutiset/4831/eparehellisyys_tieteenteossa_on_luultua_yleisempaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu