Räksytys Suomen maataloustuista,

on naurettavaa..

kun maataloutta siis tuetaan sielläkin missä on paremmat kasvuolosuhteet kuin Suomessa. Sitäpaitsi kaikkialla maailmassa maanviljelijät, varsinkin perheviljelmät on tiukoilla, juuri siksi kun maksetaan tuottajahintoja jotka ovat alle tuotantokustannusten. Suomessakin on nyt se tilanne että kun kalliin Öljyn takia tuotantokustannukset kohoavat, ainoa ryhmä joka ei niitä voi kompensoida, ovat viljelijät.
Esim. yrittäjät, jotka aina parjaavat viljelijöitä, niin he voivat omassa yrityksessään laittaa kohonneet kustannukset tuottamiensa tavaroiden tai palvelujen hintoihin, eli maksattaa kohonneet kustannukset kuluttajilla, mutta viljelijät eivät voi näin tehdä. Tämä olisi syytä muistaa, ennenkuin aletaan aiheettomasti parjata.

25

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      -

      • ---

        ---


      • ----
        --- kirjoitti:

        ---

        ----


      • ----
        ---- kirjoitti:

        ----

        ----


      • ----
        ---- kirjoitti:

        ----

        ----


      • ----
        ---- kirjoitti:

        ----

        ----


      • -----
        ---- kirjoitti:

        ----

        ----


    • ---

      ---

      • ---

        ---


      • ---
        --- kirjoitti:

        ---

        ---


      • ---

        ---


      • ------------------

        -----------------


      • ----

        ----


    • Ja hah!

      "Esim. yrittäjät, jotka aina parjaavat viljelijöitä, niin he voivat omassa yrityksessään laittaa kohonneet kustannukset tuottamiensa tavaroiden tai palvelujen hintoihin, eli maksattaa kohonneet kustannukset kuluttajilla, mutta viljelijät eivät voi näin tehdä. Tämä olisi syytä muistaa, ennenkuin aletaan aiheettomasti parjata."

      Koitas tällaisessa laskusuhdanteessa laittaa kaikki kohonneet kustannukset hintoihin! Huomaat aika pian olevasi konkurssin tehnyt entinen yrittäjä... Pakko on tehostaa ja tinkiä.

      • Ei naurata,

        kyllä yrittäjä näin voi tehdä, eri asia tietysti kannattaako se aina, kukaan ei tule sanomaan että ulkomailta saa rekkakuskin siihen ja siihen hintaan ellei ajo maita..


    • ---

      ---

      • ---

        ----


    • ---

      ---

    • Tämän keskustelun puheenvuoroista käy taas
      hyvin ilmi, mikä on oikean yrittäjän ja ns.
      maatalousyrittäjäksi itseään kutsuvan
      tukisyöttilään ero.

      Oikea yrittäjä ei tukia ulise vaan tehostaa
      toimintaansa. Suomalaiselta maanviljelijältä
      tehostaminen ei kompetenssivajeen vuoksi
      onnistu. Hän ei paljon muuhun kykene kuin
      voivottelemaan, että voi voi voi, kun
      me ei saada laittaa kohonneita tuotanto-
      kustannuksia hintaan, voi voi voi.

      Toki tukien mangunta: "Maksakie tukiaissia, maksakie.
      Antakkie rahhaa." on osa-alue, jossa
      viljelijät kunnostautuvat.

      Ja kaikenlainen venkoilukin onnistuu. Siitä
      esimerkkinä objektiivisen tiedonvälittäjän,
      mediamestari MaaseudunTulevaisuus-
      nimisen MTK:n järjestölehden pääkirjoitus,
      jossa venkoillaan suurin piirtein pääsiäistä vietettävän
      suomalaisen maanviljelijä tuottaman
      ruuan kunniaksi.

      Niin aina. Ahneudella ei ole häpyä. Kristin-
      uskoakin voi röyheästi käyttää hyväkseen
      oman edun tavoittelemisessa.

    • jahas.

      "Totuus nimittäin on, että perunaa he eivät toistaiseksi suostu
      Suomesta ostamaan." Jopa_vain

      "Suomalainen sianliha
      ei kelpaa enää edes Venäjälle." Jopa_vain

      Kun et edes tiennyt että sianlihan Liettuassa todetun afrikkalaisen sikaruton vuoksi
      venäjä asetti koko EU sianliha tuontikieltoon samoin kuin perunan osalta.

      Vastaat varmaan kohta: "Ilomielin myönnän esittäneeni tässä suhteessa
      väärän todistuksen."
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12169806

      Tai: " piruuttani vain olin ymmärtävinäni väärin".
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11254349#comment-59911327

      "Oikea yrittäjä ei tukia ulise vaan tehostaa
      toimintaansa".

      "Kauppalehti: STX haluaa yhä rahaa valtiolta.
      Telakkakonserni STX vaatii yhä valtiolta tukea Suomen-yhtiölleen."

      http://www.ess.fi/uutiset/talous/2013/01/04/kauppalehti-stx-haluaa-yha-rahaa-valtiolta

      "Yrittäjät myös vaativat valtiolta tukea yritystoimintaan. Kaksi kolmasosaa vastaajista on tyytymättömiä maansa hallituksen nykypolitiikkaan."

      http://www.accenture.com/fi-en/company/newsroom-finland/Pages/young-entrepreneurs-require-active-corporate-public.aspx

      "Talvivaaran henkilöstö vaatii tukea valtiolta."

      http://www.ksml.fi/yhteiso/keskustelu/posts/list/72744.htm

      "Valtiolta yritykset vaativat eri energiamuotojen verottamista kohtuullisesti ja oikeudenmukaisesti, lisätukea kotimaisten, uusiutuvien energiamuotojen käyttäjille."

      http://www.kauppakamariverkko.fi/index.php/kkverkko/Uutisia/Yritykset-vaativat-kilpailukykyistae-energian-hintaa

      "Valtio tukee yrityksiä entistä avokätisemmin
      Yritystukien määrä on kasvanut yli 50 prosenttia vuosikymmenessä."

      http://www.hs.fi/talous/a1365653032359

      • no?

        Maaseudun tulevaisuuden pääkirjoitus Sunnuntai 20.4.2014

        ";Pelkällä maauskolla eivät viljelijätkään elä.”

        Pääsiäinen on kristikunnan vanhin ja suurin juhla, jonka viettäminen yhdistää eri uskontokuntia. Tämä näkyy myös suomalaisen pääsiäisen vietossa, joka on saanut vaikutteita sekä idästä että lännestä.

        Pääsiäisenä kulttuuri kohtaavat niin tavoissa kuin ruokaperinteessä.

        Pääsiäinen on myös kevään juhla, johon liittyy monia luonnon heräämiseen liittyviä perinteitä ja vertauskuvia. Tällaisia ovat muun muassa narsissit, rairuoho, pääsiäistiput sekä puhkeavat pajunkissat. Pääsiäismuna on uuden elämän vertauskuva.

        Pääsiäinen sijoittuu tänä vuonna huhtikuun loppupuolelle, joten luonto on heräämässä uuteen kasvuun. Maatiloilla kevään odotus on toivoa täynnä. Uusi kasvukausi on käsillä ja maatilojen kiivain työsesonki on alkamassa. Kylvöjen onnistuminen luo pohjan koko vuoden satotoiveille.

        Pääsiäinen päättää laskiaisena alkaneen paastonajan. Pääsiäinen on ruokaperinteineen hyvä tilaisuus myös muistaa ruuan tuottamisen tärkeydestä. Ilman kevään ja kuivuvien peltojen viljelijöissä herättämää maauskoa eivät ruokapöydät täyty.

        Pelkällä maauskolla ja toiveikkuudella eivät viljelijätkään elä, vaan tuotannon pitää olla myös taloudellisesti kannattavaa. Ruuan tuotannon tärkeydestä vallitsee laaja yhteisymmärrys, mutta vaikuttaa siltä, etteivät päättäjät ole täysin ymmärtäneen tuotannon taloudellisia reunaehtoja.

        Kevään työsesonki edellyttää viljelijöiltä sekä fyysistä että henkistä jaksamista. Pääsiäinen on hyvä hetki hengähtää ja ladata akkuja kevään koitoksia varten."

        Voisitko osoittaa missä kohtaa "venkoillaan suurin piirtein pääsiäistä vietettävän
        suomalaisen maanviljelijä tuottaman ruuan kunniaksi."


    • jahas,

      "Pääsiäisenä kulttuuri kohtaavat niin tavoissa kuin ruokaperinteessä."

      Koitko tämän venkoiluksi että pääsiäistä vietetään suomalaisen maanviljelijän tuottaman ruoan kunniaksi.

      Olisikohan jopa jo aika ottaa yhteyttä mielenterveyden ammattilaiseen ja kertoa että
      näet nykyään kaikessa maanviljelijöiden tekemisissä ja kirjoituksissa venkoilua.

      • voijoppeparkaa,,,

        Tuskin löytyy niin pätevää psygologia :(


    • maanviljelijän vaimo

      Onneksi tuen maksu loppuu syöpäläisille. Ahneuden huippu on Suomalainen viljelijä.

      • --------------------

        ainaha voit erota ja alkaa vaikka itse maanviljelijäksi eli maanviljelijän vaimo sano "onneksi ei tule tuloja rahan saaminen työstä on ahnetta ja pahin on minun mieheni kun ei maksa minulle" aika järkeenkäypä väitös veikkaan et oot kehitysvammanen jolle kaikki on ostettu etkä itse pysty ansaitsemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1571
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      981
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      866
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      754
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      750
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      694
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      686
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      684
    Aihe