Pertti Multanen ja Erkki Tuomioja ovat Suomen tunnetuimmat antisemitistit.
Molempien laitavasemmistolaisten arvomaailma imeytyi aikoinaan Neuvostoliitosta. Se on puhtaan mustavalkoinen molemmilla: Gazassa paha tappaa ihmisiä mutta Syyriassa tapetaan hyvän asian puolesta ja vieläpä neuvostoliiton toimittamilla rauhan aseilla.
Ehkäpä molemmilla oli sormensa pelissä kun Estelle laiva lähetettiin Gazaan ja näin yritettiin saada pois huomio pois Syyrian vasemmistolaisuudelle kiusallisista tapahtumista. Ainakin Tuomioja ilmoitti hyväksyvänsä provokaation eikä Multanenkaan ole sitä tuominnut.
Israel ilmoitti että Laiva on tervetullut Gazaan jos se käy ensin Israelin satamassa. missä tarkistetaan onko laivalla aseita. Vaatimuksen ymmärtää täysin sillä kaksi vuotta sitten toinen alus yritti viedä Gazaan 50 tonnia aseita ja ampumatarvikkeita.
Tämä vaatimus ei sopinut Estellen poliittiselle johdolle koska tällöin provokaatio ei olisi ollut enää provokaatio. Kysyä sopii myös: Eikö Syyriassa olisi ollut suurempi tarve avustuksille?
Jo tiedoitusvälineitä seuraamalla on monelle auennut se tosiasia että nämä sankarit ovat Jihadin ja Hizbollahin vankkumattomia tukioita.
Molempien laitavasemmistolaisten arvomaailma imeytyi aikoinaan Neuvostoliitosta. Se on puhtaan mustavalkoinen molemmilla: Gazassa paha tappaa ihmisiä mutta Syyriassa tapetaan hyvän asian puolesta ja vieläpä neuvostoliiton toimittamilla rauhan aseilla.
Ehkäpä molemmilla oli sormensa pelissä kun Estelle laiva lähetettiin Gazaan ja näin yritettiin saada pois huomio pois Syyrian vasemmistolaisuudelle kiusallisista tapahtumista. Ainakin Tuomioja ilmoitti hyväksyvänsä provokaation eikä Multanenkaan ole sitä tuominnut.
Israel ilmoitti että Laiva on tervetullut Gazaan jos se käy ensin Israelin satamassa. missä tarkistetaan onko laivalla aseita. Vaatimuksen ymmärtää täysin sillä kaksi vuotta sitten toinen alus yritti viedä Gazaan 50 tonnia aseita ja ampumatarvikkeita.
Tämä vaatimus ei sopinut Estellen poliittiselle johdolle koska tällöin provokaatio ei olisi ollut enää provokaatio. Kysyä sopii myös: Eikö Syyriassa olisi ollut suurempi tarve avustuksille?
Jo tiedoitusvälineitä seuraamalla on monelle auennut se tosiasia että nämä sankarit ovat Jihadin ja Hizbollahin vankkumattomia tukioita.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Monet juutalaiset (myös Israelissa) vastustavat Israelin apartheid-politiikkaa ja uuskolonialismia. Hienoa että suomalaisetkin ovat heränneet palestiinalaisten hätään. Palestiinalaiset tarvitsevat nyt kaiken mahdollisen avun, niin kuin suomalaiset talvisodassa.
Kyseinen tarkkaan suunniteltu operaatio nostaa Palestiinalaiskysymys esille nyt
on vain pelkkä yritys vetää huomio Syyrian vasemmistolaisuudelle kiusallisesta ja massiivisesta kansanmurhasta jolle ei löydy vertaa Euroopasta WW2 jälkeen.
Gazassa on viimeaikoina ollut suhteellisen rauhallista mutta Syyriassa on tapettu
yli 30.000 ihmistä lyhyessä ajassa. Suomen vasemmistovoimat ei tätä kritisoi, koska
asialla on Neuvostoliiton jatke Venäjä jolle perinteet velvoittaa vasemmiston olemaan
lojaali ja uskollinen.
Mikä esti avustuksien viemisen Syyriaan: Sen esti vasemmistolaiset perinteet
kumartaa itään ja pyllistää länteen.
"Kyseinen tarkkaan suunniteltu operaatio nostaa Palestiinalaiskysymys esille nyt on vain pelkkä yritys vetää huomio Syyrian vasemmistolaisuudelle kiusallisesta ja massiivisesta kansanmurhasta jolle ei löydy vertaa Euroopasta WW2 jälkeen."
On todellakin äärimmäisen kiusallista Suomen vasemmiston kannalta, ettei se ole pystynyt noudattamaan edes puolueettomuutta Syyrian konfliktin suhteen, vaan varsinkin Tuomiojan suulla ilmaissut sympatiansa maan väestöä terrorisoiville kapinallisille, jotka toimivat Syyriassa länsimaisen imperialismin työkaluna. Tuomioja on siirtynyt lännen leiriin.
"Suomen vasemmistovoimat ei tätä kritisoi, koska asialla on Neuvostoliiton jatke Venäjä jolle perinteet velvoittaa vasemmiston olemaan lojaali ja uskollinen."
Asialla on Syyriassa ollut koko ajan Saudi-Arabia, Qatar, Turkki ja niiden rikoskumppanina tietysti USA-NATO. Syyrian armeija on kuitenkin saanut nyt terroristeista vihdoin yliotteen. Jihadisteja lyödään säälimättä, ja syyrialaisten enemmistö iloitsee. Lännen yritys vaihtaa Syyrian hallinto on epäonnistunut. Lännen tukemat rikolliset ajetaan Syyriasta ulos. Sitten onkin raskaan jälleenrakennuksen aika. Siinä voi Venäjä auttaa. Venäjä tulee tukemaan myös pakolaisiksi joutuneiden Syyrian kristittyjen pyrkimystä palata takaisin ikivanhoille synnyinsijoilleen. Länsimaailma on tukenut vain kiihkojihadistisia kurkunleikkaajia. Sillä on jälleen kerran paljon verta käsissään.
Tuomiojan tilanteessa asian tekee hankalaksi se että hän sattuu olemaan ulkoministeri. Jos Suomen ulkoministeri ottaa kantaa johonkin valtioon kohdistuvan juridisesti laittoman provokaation puolesta, ei se voi olla vaikuttamatta mielipiteisiin Suomesta ympäri maailmaa. Kyseinen kannanotto on Suomalaisen puolueettomuuskäsityksen vastainen.
"Jos Suomen ulkoministeri ottaa kantaa johonkin valtioon kohdistuvan juridisesti laittoman provokaation puolesta, ei se voi olla vaikuttamatta mielipiteisiin Suomesta ympäri maailmaa."
Ensin Syyria... Sitten Ukraina... Mitä Tuomioja seuraavaksi tekee vahingoittaakseen Suomen vanhaa mainetta puolueettomana maana?
http://yle.fi/uutiset/yhdeksan_kysymysta_gazasta_ja_lahi-idan_konfliktista/6389674
Juttu sisältää kyllä niin paljon väärää ja yksipuolista tietoa - että mistä Hamasin propaganda-arkistoista ja Electronic indifadoista tiedotkin on mahdettu kaivaa ?
- että piti Ylen nyt sitten vielä kaivaa esille antisemitistinen ja anti -sionistien "asiantunija" -aktivisti...
-------------------------------
Ilmeisesti sama Kansanuutisten suosima "asiantuntija"....
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/2901000/suomi-jatti-avustusalus-estellen-yksin-israelin-kasiin
Stubbia lainatakseni, vittu mitä paskaa!
- vanha kunnon kulttuuritaistolainen linja tekee näimmä paluuta Yle:en...
Onko nuo kahjotukset yhden kahjon naisten hakkajan kirjoittamia?
Mikä on Multasen kanta nykyisinkaikesta tästä?
Tuomiojalla näkyy vielä olevan selkärankaa. Palestiinalaiset tarvitsevat tukea. He ovat paarialuokan asemassa.
Israel veti armeijansa pois Gazasta mutta miehittää Länsirantaa, on viipaloinut sen pieniin alueisiin, asuttaa kansalaisiaan vieraan vallan alueilla.
Entä jos ruotasalaiset tai venäläiset sanoisivat meille että tuo ja tuo alue on heidän ja sinne tulee heidän kansalalaisista siirtokunta.
Syyrian kapinallista puolta tukee avoimesti USA, Englanti ja Ranska. Kaikki natomaita. Oliko kapina myös noiden maiden järjestämä kuten oli Libyassa.
Syyrian sisällissodassa kaksi porvariryhmittymää sotivat keskenään. Rahvas maksaa viulut.
Eikö olisi oikeudenmukaista, että ko. natomaat kustantaisivat sentilleen kaikki tuhot? Noista natomaista löytyisi myös sotaan kiihottaneet syylliset, jotka joutaisi tuomiolle.
Koittaa vielä aika, jolloin koko ei-länsimainen maailma tulee vaatimaan länttä tekemään tiliä kaikesta siitä, mitä länsimaiden imperialistisen politiikan vuoksi on tapahtunut Afganistanissa, Irakissa, Libyassa, Syyriassa - ja nyt Ukrainassa. Clintonit, Bush, Obama, Blair, Sarkozy, Hollande ja muut on saatava vastaamaan kansainvälisen oikeuden edessä rikoksistaan ihmisyyttä vastaan.
"Syyrian kapinallista puolta tukee avoimesti USA, Englanti ja Ranska. Kaikki natomaita. Oliko kapina myös noiden maiden järjestämä kuten oli Libyassa."
Tosiasiassahan Tuomioja tukee noita USAn rahoittamia kapinallisia - mitäpä hän muuta voisi tehdäkään Euroopan Unionin käskyläisenä.
Mutta mitä helvettiä sinne pitäisi mennä sodankäyntiä ja tappamista avustamaan kummallekaan puolelle. Irti sellaisesta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11
"Tosiasiassahan Tuomioja tukee noita USAn rahoittamia kapinallisia - mitäpä hän muuta voisi tehdäkään Euroopan Unionin käskyläisenä."
Ainakin Tuomiojan "tehtävä Kiovassa" oli tietysti EU-johdon piirissä suunniteltu.
on seurannut ajan kulumista tämän kirjoituksen jälkeen niin kirjoittaja on osutut ytimeen.
Nämä kaksi sankaria ovat niin sokaistuneet arabilobbareiden tuottamaan propagandaan ja omaan aatteeseensa etteivät ymmärrä mistä alueen tapahtumissa on kyse.
Tässä joutuu kysymään miksi me veronmaksajat elätämme tällaisia väärän tiedon tuottajia, joilla ei ole mitään muuta tähtäimessä kuin oma meriitti hinnalla millä hyvänsä ja valheellisella asennoitumisella.
Samalla täytyy kysyä millainen on tällaisten sankarien "selkäranka" kun jatkuvasti tuottavat täysin vaillinaista, tarkoituksella, heidän mielestään ja vastoin historian todellisuutta, tilannekatsauksia.
Missä on ammattitaito ja rehellisyys vai onko sellaista ollutkaan?
Kuten avauksen jälkeen on käynyt ilmi, Tuomioja on nykyisin vain ostettu mies, joka noudattaa ylempää saamiaan käskyjä. Hänen länsimielisyytensä on häpeäksi Suomen vasemmistolle.
Tuomioja on hallituksen osaavin ministeri, nykyään..
Suuresti arvostamani Erkki Tuomioja on siirtynyt lännen kapitalismin propagandistiksi.
Nyt Ukrainan kriisissä tukee äärioikeistolaisia vallankaappaajia ja siirtää syyn venäläisten niskoille.
Syyrian kohdalla Tuomioja on muun porvariston kanssa islamilaisten terroristien puolella, jotka ajavat hyvin maallistuneen ja uskonnon suhteen vapaamielisen Syyrian tilalle teokratiaa.
Libyan pommitusten kohdalla Tuomioja ei hiiskunut sanaakaan islamilaisia jihadisteja vastaan mutta vastaavasti tuki lännen pommituksia Libyassa.
Entinen demokraatti Tuomioja on siirtynyt persuissa majailevien äärioikeistolaisten agitaattoriksi.