Kaasuauton verotus?

Pikkuhitleri

Kuinka kaasuauton autovero lasketaan? Tuntuvat uudet kaasuautot olevan aika tyyriitä. Entäs uudehkon auton maahantuonti tai uudehkon bensakäyttöisen maahantuonti rekisteröinti ennen vai jälkeen kaasulaitteiden asennusta?

6

1003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ItehainVollen

      Autovero lasketaan aivan kuten muissakin autoissa. Ulkomailta kannattanee tuoda tehdasvalmisteinen kaasuauto, sillä niiden hinnat eivät tavallisesta bensamallista juuri eroa. Tosini mallivalikoima on pienehkö.

    • Tuohtunut

      Mutta älä tuo nestekaasuautoa,jos et tahdo maksaa 300e/päivä ajosta.Suurin osa euroopan kaasuautoista on nestekaasukäyttöisiä eli LPG merkinnällä,ei CNG merkinnällä.Tämä on näitä suomalaisia kummallisuuksia,jotka EU:n pitäisi poistaa.Nestekaasulle voisi lisätä kohtuu ostoveron maantie käyttöä varten,jotta kannaisi tuoda kohtuu hintaisia nestekaasuautoja tänne,eikä tällaista hullua 300e/päivä riistoa.Mutta ,kun tämä on vain suomi ja takapajula,viranomaisten mielivalta vain jatkuu kuten ennenkin.
      Ulkomailla olisi halvempaa ajella nestekaasulla kuin bensalla tai dieselillä.Suurimmassa osassa maita, olikohan n. 0,8e/kg,ja kaasua ei bensa -moottori kuluta niin paljon kuin bensaa.Jonkun pitäisi valittaa EU tuomioistuimeen asiasta.

      • ei kuulu EU:lle

        Se kun vain ei EU:lle kuulu itsenäisen jäsenmaan verotuskäytäntö, muuten kuin jos peritään liian alhaista veroa, eli käytetään verotusta kilpailukeinona muita jäsenmaita vastaan. Virokin joutui nostamaan polttoaineveroaan.
        Enemmän saa verottaa niin paljon kuin jäsenmaa hyväksi katsoo.


      • LPG...not

        Mitäpä noilla nestekaasuautoilla täällä tekisi, kun ei ole tankkausasemiakaan?

        Nestekaasu Keski-Euroopassakin maa- ja biokaasua kalliimpaa eikä läheskään yhtä ympäristöystävällistä. Eiköhän Suomessa kannattaisi keskittyä vain maa- ja erityisesti biokaasuautoilun yleistymiseen, kun pää on jo kerran avattu.


      • kuuluupas
        ei kuulu EU:lle kirjoitti:

        Se kun vain ei EU:lle kuulu itsenäisen jäsenmaan verotuskäytäntö, muuten kuin jos peritään liian alhaista veroa, eli käytetään verotusta kilpailukeinona muita jäsenmaita vastaan. Virokin joutui nostamaan polttoaineveroaan.
        Enemmän saa verottaa niin paljon kuin jäsenmaa hyväksi katsoo.

        EU saa määrätä yli maan lain. EU voisi siis tehdäkin jotain.


    • Lisää veroja

      Sähkö ja vesiautot olisivat oikea vaihtoehto, mutta eivät nekään varmasti kilometriä kohden sen edullisemmiksi tulisi kuin nykyisetkään ajokilometrit.

      Vaihtoehtoenergia -autoille tulisi uudet verot, koska eihän verottaja voi jo saavutetuista eduistaan luopua.

      Bensiinissä ja dieselissä on veroja 75 prosenttia hinnasta, puhumattakaan että uuden auton ostaessa hinnassa on 128 prosenttia veroja päällä siihen millä auton saisi valmistusmaasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1532
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Ihmettelen moderointia

      Palstalta häviää ihan asiallisia keskusteluketjuja mutta tuon yleensä yhden kirjoittamat homoketju saavat olla ihan rauh
      Luterilaisuus
      243
      1007
    Aihe