Syyskuun 18. päivänä (2012) noin 50 nationalistisen hindun joukko hyökkäsi jumalanpalvelukseen Hassanissa, Intian Karanatakan osavaltiossa. Jumalanpalvelus oli suunnattu erityisesti HIV:ä sairastaville ja näkövammaisille.
Joukko hyökkäsi pastorin kimppuun, ajoi paikalta pois tilaisuuteen osallistuneet ihmiset ja tuhosivat osallistujille tarkoitetun aterian. Hyökkääjät kidnappasivat viisi paikalla ollutta kristittyä. Heidät luovutettiin myöhemmin paikalliselle poliisiasemalle. Viranomaiset pitivät heidät putkassa yön yli.
Hyökkääjät syyttivät tilaisuuden järjestäneitä kristittyjä viranomaisille. Sen seurauksena poliisit takavarikoivat kristittyjen ajoneuvot ja tilaisuudessa käytetyt laitteet. Myöhemmin tilaisuuden järjestänyttä pastoria syytettiin pakkokäännytyksestä.
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/10/intiassa-hyokkays-seurakunnan.html
Seurakunan tilaisuus keskeytettiin väkivaltaisesti
ihmisoikeus
1
130
Vastaukset
- 12 3
Uskonnot ovat toinen toistaan järjettömämpiä.
Onneksi niistä ollaan jo pääsemässä eroon kehittyneissä maissa. Suomessakin ev.lut.-laitos on 15 vuoden kuluttua vain muisto entisestään. Silloin sen markkinaosuus on alle 60% ja keskustelut sen erityisoikeuksien purkamisesta on jo vellonneet pitkään.
Sitten kun sen erityisetuja puretaan, siitä tulee vain yksi lahko muitten joukossa. Tosin paljon kriisiintyneempi kuin muut yhteensä.
Antakaamme sille nopea loppu ilman pitkittynyttä kituuttamista;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään785140Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533316Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,712694Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621358Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041278Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?171195Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121086- 461040
- 411026
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J235997