Miten iso homma on asentaa tuo opetuspoljin? Käykö sama poljin kaikkiin autoihin vai onko ne merkkikohtaisia tms.? Löytyisikö jostain netistä opetuspolkimen asennusohjeita?
Opetuspolkimen asennus -isokin homma?
Jarno
47416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valitsin helpoimman tavan ja menin merkkihuoltoon. Ne poras reikiä ja pani polkimen kiinni. Sitten toisessa päässä tuli tenkkapo, kunnei ne osannut laittaa vaijeria kiinni jarrupolkimeen. Puolen tunnin tuumauksen jälkeen ne luovutti ja käski asentaa itse. Ei onneksi laskuttaneet.
Sain sen vaijerin sitten itse asennettua, mutta autoon piti kyllä porata reikä jarrupolkimen kohdalta konehuoneen puolelle. Oli ahtaat paikat.
Eräs hitsaustaitoinen tuttava rakenteli oman autonsa lattialle sellaiset kehikot, mihin sai polkimen ja vaijerinpään kiinni, mutta se sopi sitten vain siihen autoon.
Onko kova homma, riippuu ihan asentajan luovuudesta ja taidosta. Mutta jos asiaa pitää kysellä, se luultavasti tulee olemaan kova homma.
Mitä vanhempi auto ja vähemän eristeitä, eli ohuempi pohja, niin sitä helpompi asentaa. Uudemmissa mitä kummallisempia harmeja.
Ei toista poljinta ole vaikee asentaa. Se onnistuu myö uusiin autoihin. Hieman näppäryyttä se vaatii.
polkimia Vaasassa.Se kestää noin 1,5 h riippuen autosta.Älkää maksako mahottomia, mulla se on asennettuna 80 erkkiä, sisältäen polkimen peilin ja kolmion.P. 0405462458